Domov SPRÁVY Elektromobilita Otvorili prvú pumpu pre elektromobily, nabijete sa tu za 10 minút

Otvorili prvú pumpu pre elektromobily, nabijete sa tu za 10 minút

V Bratislave na Landererovej ulici otvorili prvý nabíjací city hub na Slovensku. Ide o koncept, ktorý nemá konkurenciu. ZSE Drive tak rozširuje svoju sieť nabíjacích staníc o unikátny projekt.

Vodiči majú od dnes k dispozícii prvú komplexnú stanicu na nabíjanie elektromobilov v našej krajine, City Hub od ZSE Drive.

Sieť nabíjacích bodov na Slovensku zažíva rýchly rozkvet, väčšinou však pribudli v blízkosti nákupných centier. V uplynulom období sme však svedkami inštalácie nabíjačiek aj na samotných čerpacích staniciach, vďaka čomu získavajú motoristi rovnaký štandard ako v prípade spaľovacieho auta.

Tankovanie totiž nie je iba o doplnení paliva, ale často o využití služieb samotnej stanice. Patrí medzi ne občerstvenie, návšteva toalety či posedenie na káve. Budúcnosť spočíva v premene čerpacích staníc na miesta, kde doplníte akékoľvek palivo, či už fosílne alebo udržateľné.

Doposiaľ však chýbala stanica, ktorá by bola od základov navrhnutá pre potreby elektromobility a dokázala obslúžiť niekoľko vozidiel naraz. Nehovoriac o schopnosti distribuovať plný výkon pre všetky nabíjané vozidlá. Výnimkou je rozsiahlejšia lokalita na rýchlostnej ceste R1 pri Beladiciach. No tú rozhodne nemožno nazvať pumpou pre elektromobily.

Až 400 kW

City Hub od ZSE Drive na Landererovej ulici v Bratislave je naozaj jedinečný. K dispozícii je až 10 samostatných nabíjacích bodov.

Ide o štyri AC nabíjačky s výkonom 22 kW, dvojica ultrarýchlych stojanov s výkonom 300 kW a až 4 nabíjacie body s výkonom 400 kW.

Samotná infraštruktúra je pritom navrhnutá tak, aby dokázala obslúžiť všetky vozidlá naraz bez straty výkonu nabíjania.

Vodiči môžu okrem elektrickej energie načerpať aj zmes do ostrekovačov. Vo vnútri sa nachádzajú toalety, kávovar a automaty z rýchlym občerstvením. Nabíjací hub je v prevádzke nepretržite, no do vnútorných priestorov sa zatiaľ dostanete iba počas dňa. Neskôr pribudne aj inteligentný systém, ktorý umožní vstup nonstop pre zákazníkov ZSE Drive.

Nabíjanie je súčasťou siete ZSE Drive, pričom platí štandardný cenník. Nabíjačky môžu využívať aj zákazníci iných spoločností a platforiem v rámci roamingového programu.

V symbióze s mestom

Obzvlášť citlivo ZSE Drive pristúpilo aj k samotnej architektúre. Celú stavbu navrhlo prestížne architektonické štúdio INDEX, spol. s r. o. a dokonale reflektuje okolitú zástavbu. Na mieru vyrobené GRFC (sklovláknito-betónové) panely totiž zodpovedajú tým, ktoré boli použité pri výstavbe susedného SkyParku. Aj samotná stavebná hmota korešponduje s už realizovanou zástavbou.

Stanica sa tak stala architektonicky zaujímavou, podobne ako Pumpa v Matúškove, o ktorej písali aj svetové médiá.

Kaufland pristúpil k zmene na nabíjacích staniciach, preberá ich ZSE Drive. Priplatíme si

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokKrižovatka v tvare H: Ako ňou prejsť správne a kto je zodpovedný za nehodu?
Nasledujúci článokV zahraničí vodičom bez PZP hrozí basa, u nás im ani nemá kto posielať pokuty

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here