Domov SPRÁVY Vykradli mu auto, Slovák zlodeja vystopoval cez inteligentné slúchadlá

Vykradli mu auto, Slovák zlodeja vystopoval cez inteligentné slúchadlá

Karolovi z Bratislavy vykradli auto. Zlodej sa zameral na hodnotné veci, samotné auto nepoškodil. Kým polícia dorazila na miesto, poškodený stihol lokalizovať pravdepodobnú polohu zlodeja. Prístup polície však šokoval nie len majiteľa ukradnutých vecí, ale aj našu redakciu.

Čitateľ, ktorého identitu redakcia pozná, si minulotýždňové ráno po otvorení auta našiel rozhádzané veci z tašky na sedačke. Okamžite si uvedomil že ho vykradli. Rozhodol sa preto volať na políciu, ktorej situáciu oznámil, pričom dispečer na miesto vyslal hliadku.

Ešte pred príchodom hliadky som zistil, že mi zmizli inteligentné slúchadlá, ktoré som mal len nedávno zadovážené. Išlo o najnovší model Samsung Galaxy Buds 3 PRO. Uvedomil som si, že ich dokážem vystopovať prostredníctvom aplikácie, no do poslednej chvíle som neveril tomu, že sa to naozaj podarí.” uviedol Karol (27).

Zdroj: Redakcia
Príchod polície

Cez aplikáciu zistil poslednú známu polohu, ktorá bola v tom čase stará len necelých 10 minút. Ihneď preto opätovne kontaktoval políciu a tu sa začína príbeh, ktorý mnohých sklamal. Polícia Karolovi do telefónu oznámila, že na dané miesto posiela hliadku, no bližšie s ním už nijak nekomunikovala. Medzičasom dorazila na miesto vykradnutého vozidla pôvodná hliadka, ktorá s poškodeným odkonzultovala vzniknutú situáciu.

Škoda, ktorá vznikla na majetku, sa vyšplhala k hranici 1 500 €. To už aj podľa novelizovaného Trestného zákona spadá do kategórie trestného činu. Nová legislatívna úprava totiž posunula hranicu krádeže až na 700 €, hodnota pod touto hranicou je považovaná len za priestupok. Ak by Karolovi ukradli len slúchadlá, zlodejovi by prakticky nehrozil žiadny postih, bez ohľadu na to, či už podobný skutok v minulosti vykonal.

Pátranie na vlastnú päsť

Nakoľko polícia poškodeného ďalej nekontaktovala, ten sa rozhodol vziať veci do vlastných rúk a po zlodejovi začal pátrať sám. Prvýkrát navštívil lokalizované miesto ihneď po odchode hliadky a to sám bez sprievodu polície. Slúchadlá ani nič podozrivé nenašiel, no aktivoval funkciu takzvaného strateného zariadenia. Na podobnom princípe funguje aj dobre známe AirTag od Applu. Málokto však vie, že podobné zariadenie má aj Samsung, volá sa SmartTag.

Aplikácia SmartThings tak dokáže detekovať nielen veci, na ktorých tento prívesok je, ale aj iné zariadenia z ekosystému. Po nahlásení strateného zariadenia systém aktivuje vyhľadávanie pomocou iných kompatibilných zariadení, ktoré prejdú okolo. Vďaka tomu dostane majiteľ zariadenia notifikáciu hneď, ako iné zariadenie prejde okolo toho hľadaného. Keďže mobilných telefónov so systémom Android je v našich končinách viac ako s iOS, takéto hľadanie dokáže byť naozaj rýchle.

Poloha slúchadiel bola k dispozícii prakticky okamžite. Foto: startstop.sk

Neubehla ani hodina a Karol dostal notifikáciu o opätovnom spozorovaní ukradnutých slúchadiel v blízkosti pôvodne detekovaného miesta. Vyrazil teda opäť na lokáciu, pričom tentokrát sa mu mobilom podarilo zachytiť signál svojich slúchadiel.

Aplikácia poskytuje aktívnu animáciu, ktorá vám pomáha hľadať, no chýba presnejšie zobrazenie. Zdroj: startstop.sk

 

Priznám sa, nebolo to jednoduché, slúchadlá mi lokalizovalo uprostred malého parku medzi domami v Starom meste. Behal som tam od stromu k stromu a hľadal ich pod lístím aj v kontajneri. Mobil mi postupne ukazoval, ktorým smerom sa mám pohnúť, až ma priviedol k bráne jedného z obytných domov pred parkom. Privolal som preto políciu, ktorá na dané miesto dorazila pomerne rýchlo. Podarilo sa nám dostať do vchodu bytového domu a za pomoci aplikácie a akustických signálov slúchadiel sme ich našli ukryté v elektrickom rozvádzači.

Slúchadlá Samsung Galaxy Buds 3 PRO sa našli v jednej z bytoviek v Starom meste.
Vchod do bytového domu na ulici Jakubovo námestie 2 v Bratislave, miesto, kde sa našli slúchadlá. Foto: startstop.sk
Slúchadlá sa našli, páchateľ nie

Podľa slov poškodeného polícia bola prekvapená, no ďalej situáciu nemala ako riešiť. Páchateľa sa totiž nepodarilo vystopovať priamo do bytu. Je to však na zamyslenie a rozhodne by kriminálka mohlo z tohto prípadu ťažiť. Je pravdepodobné, že páchateľ nekradol prvý a ani poslednýkrát, pričom je zrejmé, že s danou budovou má nejaké prepojenie.

inteligentné slúchadlá Samsung
Inteligentné slúchadlá Samsung Galaxy Buds 3 PRO, krátko po ich nájdení vo vnútri bytového domu za asistencie polície. Foto: startstop.sk

Praktiky zlodejov a podvodníkov sú čoraz sofistikovanejšie a človek sa jednoducho musí mať na pozore. No vyvíjajú sa aj technológie, vďaka ktorým získavame možnosti ako v amerických špionážnych filmoch. Pokiaľ vás zaujali slúchadlá Samsung Galaxy Buds 3 PRO, môžete si prečítať recenziu TU. Tento článok nie je platenou reklamou, no rozhodli sme sa konkretizovať zariadenie, pretože naozaj pomohlo zmierniť následky krádeže.

Počas testovania nám ukradli nové slúchadlá. Ako sme vďaka nim vystopovali zlodeja?

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počet hodnotení 7

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokAudi RS3 dostalo mnoho vylepšení, päťvalec ostal
Nasledujúci článokDopravný analytik o nových vodičákoch na výkonné autá: Nehody spôsobujú mladí, online autoškola je nezmysel