Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. predstavila na Slovensku svoju prvú čerpaciu stanicu s LNG, ktorá dopravcom poskytne palivo s nižšími emisiami na dôležitom dopravnom koridore diaľnice D2. V blízkej dobe otvorí Shell ďalšiu LNG stanicu na diaľnici D1.
Skvapalnený zemný plyn (LNG) je čistá, bezfarebná a netoxická kvapalina, ktorá vzniká ochladením zemného plynu na -162 °C. LNG ako palivo používané v nákladných vozidlách a námornej doprave môže zohrávať dôležitú úlohu pri plnení cieľov v oblasti energetiky a klímy vďaka čistejšiemu procesu spaľovania a výrazne nižším emisiám CO2 v porovnaní s naftou.
Prvé lokality
Stanica Lozorno sa nachádza v areáli P3 Bratislava D2, ktorý je obojstranne prístupný z diaľnice D2, spájajúc Prahu – Bratislavu – Budapešť. Druhú lokalitu, LNG stanicu Senec, pripravuje spoločnosť v logistickom areáli spoločnosti Scania na 27. kilometri diaľnice D1. Obe stanice sú technologicky pripravené na tankovanie LNG a aj na potenciálnu alternatívu – bioLNG. Investície do LNG infraštruktúry sú súčasťou záväzku spoločnosti Shell rozvíjať riešenia pre zníženie emisií v doprave.
Hustá sieť staníc po celej Európe
Jednou zo spoločností, ktorá testovala obe stanice Shell, je logistická spoločnosť Labant z Púchova. Tá aktuálne využíva v medzinárodnej aj vnútroštátnej doprave 18 LNG ťahačov. „Rozvoj LNG na hlavných dopravných koridoroch je jednoznačne dobrou správou pre slovenských dopravcov. Z našich skúseností vidíme, že kvalita LNG staníc v Európe je rôzna a práve Shell je pre nás garanciou stabilnej služby a dostupnosti paliva,“ hovoria Jozef Labant a Martin Chovanec, konatelia spoločnosti. Spoločnosť aktuálne prevádzkuje v Európe sieť takmer 70 LNG staníc. Prostredníctvom Shell LNG Card majú dopravcovia k dispozícii jednu z najväčších sietí staníc s LNG alebo bioLNG v Európe, ktorá zahŕňa už viac ako 150 lokalít. Viac ako 30 LNG staníc Shell sa nachádza v Nemecku, dopravcom sú k dispozícii LNG stanice Shell v Rakúsku, Českej republike a najnovšie teda aj na Slovensku.
Čistejší vzduch bez nafty
Skvapalnený zemný plyn (LNG) predstavuje jedno z aktuálne najúčinnejších riešení pre dekarbonizáciu nákladnej dopravy v Európe. LNG v porovnaní s dieselom D7 prináša zníženie emisií CO2 z celého životného cyklu paliva o 18 %, v závislosti od typu motora. Navyše vozidlá jazdiace na LNG môžu plnohodnotne využívať aj bioLNG, pokiaľ je dostupné. „Ambíciou spoločnosti je znížiť emisie z ropných produktov o 15 až 20 % v roku 2030 oproti roku 2021. LNG a bioLNG sú dôležitou súčasťou tohto cieľa,“ pripomenula pri predstavení stanice Lozorno Jarmila Gurská, generálna riaditeľka spoločnosti Shell Slovakia.