Domov SPRÁVY Elektromobilita Elroq odhalil dôležité podrobnosti, jednu vec ale v Škode taja

Elroq odhalil dôležité podrobnosti, jednu vec ale v Škode taja

Na jeseň tohto roka je naplánovaná svetová premiéra očakávaného elektromobilu Škoda Elroq. Automobilka sa rozhodla zverejniť viaceré podrobnosti, dizajn však stále zatiaľ zostáva zahalený rúškom tajomstva.

Škoda Elroq bude prvým sériovým automobilom značky s novým dizajnovým jazykom Modern Solid. Uvedenie modelu Elroq je začiatkom novej elektrickej ofenzívy značky Škoda, v rámci ktorej automobilka v nasledujúcich rokoch uvedie na trh šesť čisto elektrických modelov. Novinka bude vhodným kandidátom na jazdu v meste aj mimo neho. Mimo spevnených ciest si zase poradí vďaka vyššej svetlej výške. Jednou z možností bude aj voľba modelu s pohonom všetkých kolies.

Dizajnový jazyk Modern Solid spája robustnosť, funkčnosť a autentickosť. Na typické dizajnové prvky značky Škoda nazerá z úplne novej perspektívy. Za lesklo čiernou maskou Tech-Deck Face, ktorá nahrádza klasickú masku, inžinieri ukryli senzory, ako je radar a predná kamera. O niečo vyššie sa na výrazne tvarovanej kapote nachádza nový nápis Škoda. Pôjde tak o prvý sériový model značky Škoda, ktorý tu nebude mať umiestnené logo.

Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Svetlá a kolesá

Predné svetlomety sú k dispozícii v dvoch verziách, pričom už aj štandardne dodávané delené svetlomety využívajú výhradne technológiu LED. Vrcholné Matrix-LED predné svetlomety využívajú technológiu Matrix s 36 jednotlivými svetelnými segmentmi. U zadných svetiel zostáva Škoda verná zavedeným dizajnovým princípom, ako je svetelná grafika v tvare písmena C a čiastočne osvetlené kryštalické prvky. Aj zadné svetlá budú k dispozícii v dvoch verziách, pričom obe využijú 100% LED technológiu. Karoséria Elroqu pracuje s koeficientom odporu vzduchu 0,26. Vozidlo je tiež vybavené aerodynamickými kolesami a redukciou medzier v kolesách. V ponuke budú kolesá s priemerom od 19 do 21 palcov.

Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Kabína a batožinový priestor

Interiér modelu Elroq bude do veľkej miery vychádzať z kabíny Enyaqu. Aj on bude obsahovať menší 5-palcový virtuálny kokpit pred vodičom a 13-palcový centrálny displej infotainmentu. Ďalšie informácie vodič získa prostredníctvom prípaltkového head-up displeja s vizualizáciou rozšírenej reality. Ponukou dizajnov interiéru kladie Škoda dôraz na udržateľné, odolné a praktické materiály. Základným variantom pre toto kompaktné SUV sa stane interiér Studio s prevažne tmavo šedými látkami. Vo verzii Loft bude pre výplne dverí, sedadlá, palubnú dosku, stredovú lakťovú opierku a oblasť kolien použité čalúnenie Recytitan z recyklovaných vlákien. Batožinový priestor má základný objem 470 litrov. Sklopením zadných sedadiel sa zväčší na 1580 litrov. V interiéri je tiež k dispozícii množstvo odkladacích priestorov s celkovým objemom až 48 litrov.

Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Škoda Elroq, interiér (foto: Škoda Auto)
Pohon a výkon

Elroq postavený na modulárnej platforme pre elektromobily MEB koncernu Volkswagen bude ponúkaný so štyrmi verziami pohonu: Elroq 50, 60, 85 a 85x. Tieto modely sa líšia kapacitou batérie a výkonom, ktorý sa pohybuje od 125 kW do 220 kW. Základný model Elroq 50 s pohonom zadných kolies je vybavený batériou s kapacitou 55 kWh a elektromotorom na zadnej náprave, ktorý vyvíja maximálny výkon 170 koní. Elroq 60 má batériu s kapacitou 63 kWh a elektromotor s výkonom 204 koní. Oba tieto modely dosahujú maximálnu rýchlosť 160 km/h. Modely Elroq 85 a Elroq 85x sú vybavené batériou s kapacitou 82 kWh. Elroq 85 s pohonom zadných kolies má maximálny výkon 286 koní, vo variante s pohonom všetkých kolies potom systémový výkon 300 koní. Obe tieto verzie dosahujú maximálnu rýchlosť 180 km/h a disponujú dojazdom 560 km.

Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Škoda Elroq (foto: Škoda Auto)
Nabíjanie a asistenčné systémy

Elroq 85 a Elroq 85x ponúkajú DC nabíjanie výkonom maximálne 175 kW. Akumulátory všetkých štyroch verzií pohonu je možné nabiť z 10 na 80 % kapacity za 28 minút. AC nabíjanie bude k dispozícii s maximálnym výkonom 11 kW. Elroq bude podporovať funkciu automatického i manuálneho predohrevu batérie.

Asistovaná jazda vo svojej najnovšej verzii bola rozšírená o využitie online dát z iných vozidiel. Automatické parkovanie ponúkne uložený parkovací manéver na diaľku. Uložený parkovací manéver umožní vodičovi „naučiť” Elroq zapamätať si príjazdy dlhé maximálne 50 metrov k celkom piatim rôznym parkovacím miestam. Elroq bude potom schopný prísť na dané miesto a automaticky zaparkovať. Pre vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti bude Elroq vybavený deviatimi airbagmi.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Škoda
Predchádzajúci článokNemci vybrali najlepšie celoročné pneumatiky. Nová správa od ADACu je BOD ZLOMU pre kupujúcich (výsledky testov)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here