Rozvoju elektromobility budú pomáhať inovatívne riešenia a masívny nárast nabíjacích bodov, ktoré sa budú čoraz viac približovať ľuďom k ich obydliam. Poznáme už nabíjacie konektory integrované do obrubníkov či stĺpov verejného osvetlenia.
Brno sa stalo prvým českým mestom, v ktorom je možné nabíjať batériu elektromobilu alebo plug-in hybridu priamo z pouličnej lampy. Za vznikom tohto nabíjacieho miesta stoja Teplárne Brno a Technické siete Brno, ktoré na projekte spolupracovali so spoločnosťami inChaNet a Vysto Kobylí. Stĺp je umiestnený na ulici Marie Majerové pred materskou škôlkou. „Ide vôbec o prvé zariadenie svojho druhu v Českej republike, ktoré nie je pripevnené na povrchu, ale je inštalované vo vnútri špeciálne upraveného tubusu stĺpu,“ uviedla spoločnosť Teplárne Brno v tlačovej správe. Ide zatiaľ o pilotný projekt, ktorý keď sa osvedčí, vrátane technológie, tak sa rozšíri na ďalšie stožiare verejného osvetlenia.
Projekt prvej nabíjačky integrovanej do stĺpu verejného osvetlenia podporila aj primátorka mesta Markéta Vaňková. „Cieľom je, aby každý obyvateľ mesta mal dostupnú nabíjačku v okolí svojho bydliska, a využiť na to aj hustú sieť verejného osvetlenia sa ukazuje ako múdre a efektívne riešenie,” povedala primátorka Brna. Ukazuje sa, že projekt má dve veľké výhody: do okolia nie je potrebné umiestňovať žiadny nový objekt, ktorý by menil vzhľad ulice alebo prekážal pri pohybe chodcom a nabíjacia stanica je zároveň chránená pred vandalmi. Iniciátori projektu sa inšpirovali podobnými riešeniami zo Spojeného kráľovstva, kde funguje už viac ako 2 000 takto integrovaných nabíjacích staníc.
Samozrejme, na to, aby bolo možné integrovať nabíjací konektor do lampy, bolo potrebné urobiť niekoľko technických zmien. Spodná časť stožiaru má väčší priemer a zosilnený obvodový plášť. Celý projekt je navrhnutý tak, aby bola nabíjacia stanica ľahko použiteľná aj pre osoby na invalidnom vozíku. Maximálny nabíjací výkon je 22 kW, pričom počas nabíjania nie je potrebné platiť poplatok za parkovanie. Teplárne Brno uviedli, že nie každý stožiar verejného osvetlenia je vhodný na integráciu nabíjacej stanice, ale v rámci plánovania obnovy verejného osvetlenia budú vytipované miesta, na ktorých sa bude s takýmito riešeniami do budúcna počítať.






































