Domov SPRÁVY News Súboj o prestíž a večnú slávu. 24h Le Mans už tento víkend

Súboj o prestíž a večnú slávu. 24h Le Mans už tento víkend

Foto: WEC

Už tento víkend sa uskutočnia jedny z najväčších pretekov na svete, 24-hodinovka v Le Mans. Na čo sa môžeme tešiť?

Legendárna 24-hodinovka v Le Mans je každoročnou oslavou motoršportu. Preteky, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 1923, oslavovali minulý rok svoje 100. výročie. Ročník 2023 sa však neniesol len v duchu veľkého jubilea, ale aj na vlne návratu viacerých automobiliek do kráľovskej kategórie, ktorú pri súčasných pravidlách predstavujú špeciály LMH/LMDh. Celkovo sme v tejto triede mohli vidieť až 16 vozidiel. Tie ponúkli fantastickú šou, a tak skvelé Le Mans sme nevideli už roky. Súčasná sezóna však dáva prísľub, že v aktuálnom ročníku sa nebudeme baviť o nič menej.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Lukačovič (@mihu_lukacovic22)

3 preteky, 3 rôzni víťazi

Seriál World Endurance Championship (WEC) nám v súčasnej sezóne zatiaľ ponúkol trojicu pretekov a troch rôznych víťazov. V úvodnom podujatí v Katare triumfoval špeciál tímu Porsche Penske s veľmi silnou jazdeckou trojicou: Kévin Estre, André Lotterer a Laurens Vanthoor. Na nasledujúcich pretekoch v Imole však vrátila úder Toyota a z víťazstva sa tešil Mike Conway, Kamui Kobayashi a minuloročný odídenec z F1 Nyck de Vries. Preteky na ikonickom Spa-Francorchamps však už boli opäť v réžii Porsche, avšak tentokrát tímu Hertz Jota s jazdeckou zostavou Callum, Ilott a Will Stevens.

24h Le Mans
Foto: Julien Delfosse / DPPI

Po troch odjazdených podujatiach tak s víťazstvom a dvomi druhými miestami celkom jednoznačne vedie šampionát špeciál číslo #6 tímu Porsche Penske (s náskokom 23 bodov). Do konca sezóny ostáva ešte päť pretekov a boj o titul je tak stále otvorený.

Už tento víkend nás čaká 4. podujatie ročníka, a to na legendárnom okruhu de la Sarthe. Na dĺžku meria 13,626 kilometra a tvorí ho až 38 zákrut. Trať, ktorá predstavuje výzvu takmer pre každého pretekára. Na štartový rošt sa celkovo postaví 62 vozidiel, z toho 23 predstavujú špeciály vrcholnej kategórie LMH/LMDh.

Porsche, Cadillac, Ferrari, Alpine, BMW, Toyota, Lamborghini, Peugeot a Isotta Fraschini. To je zoznam automobiliek, ktoré tento rok zabojujú o celkové prvenstvo na azda najvýznamnejších motoristických pretekoch sveta. Netreba však zabúdať ani na ďalšie kategórie. V triede LMP2 si to rozdá 16 špeciálov a nemenej zaujímavá bude trieda LMGT3, v ktorej sa predstaví 23 vozidiel.

Foto: Peugeot
Kto má najväčšie šance?

Za favorita môžeme bez váhania označiť Porsche #6, ktoré nielen vedie celkový šampionát, ale do sobotných pretekov odštartuje z prvého miesta. Vo štvrtkovej kvalifikácii zajazdil vo vôbec poslednom kole fantastický čas Kévin Estre a vybojoval pre svoj tím Hyperpole. Prvú trojicu delilo na vyše 13 km okruhu len zhruba pol sekundy. Z druhého miesta vyštartuje Cadillac #3, pričom ďalší rad štartového roštu obsadilo Ferrari. V kvalifikácii pomerne zlyhala Toyota, ktorá odštartuje až z 11. miesta. Ide však o preteky na 24 hodín a výsledok kvalifikácie nemusí znamenať vôbec nič, o čom sme sa už neraz presvedčili. Štart pretekov sa uskutoční v sobotu (15.6.) o 16:00.

24 Heures du Mans 2024 - HYPERPOLE HIGHLIGHTS

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokAutonómne taxíky nabúrali na rovnakom mieste, Musk reaguje
Nasledujúci článokNa toto SUV stoja Slováci v radoch. Vyskúšali sme jeho najnovší klon, ľudia ho budú milovať

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here