Domov SPRÁVY News Má výbavu luxusných limuzín. Prémiové auto teraz zoženiete za neprémiovú cenu

Má výbavu luxusných limuzín. Prémiové auto teraz zoženiete za neprémiovú cenu

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Toto auto nemá ambíciu zaujať veľké masy ľudí. Je určené pre individualistov, ktorí sa chcú na cestách odlíšiť. Kompromisy pritom robiť nemusíte, pretože vám poskytne tie najdôležitejšie atribúty – kvalitu, imidž, komfort aj technológie.

Značka DS je na Slovensku ešte stále pomerne málo známa. Imidž luxusných vozidiel s nadčasovým dizajnom si však buduje rýchlym tempom. Áno, v Bratislave a jej okolí vozidiel značky DS jazdí pomerne dosť, najmä SUV modelu DS7, ale s DS4 Cross sme sa vydali, akoby povedali politici, do regiónov a tam už poznateľnosť značky značne klesala. Ľudia nás však oslovovali, pretože sa im auto veľmi páčilo, ale logo na prednej maske im nebolo známe.

DS4 Cross Voyage
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Dizajn aktuálnych vozidiel radu DS je výrazne ovplyvnený konceptom Aero Sport Lounge predstaveným ešte v roku 2020. Bude naozaj zaujímavé sledovať, kam sa bude dizajnový jazyk DS vyvíjať. Čo sa týka použitých pohonných jednotiek, portfólio je, pochopiteľne, ovplyvnené stratégiou koncernu Stellantis, pod ktorý značka patrí. V prípade modelu DS4 tak môžete siahnuť po plug-in hybride, ak požadujete výkon a adekvátnu dynamiku, no ak vás zaujíma skôr štýl a výbava, základná naftová motorizácia, ktorou bolo vybavené aj naše vozidlo, je úplne dostačujúca. Alternatívou je potom ešte benzínový trojvalec.

DS4 Cross Voyage
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Hatchback s vyššou svetlou výškou

Vzhľadom na rok 2024 netreba v tomto aute očakávať dvojliter, ale naftová jedna-päťka s výkonom 136 koní disponuje všetkými pozitívnymi vlastnosťami dieselových štvorvalcov, akými sú silný záťah od najnižších otáčok či nízka spotreba paliva.

Ťažko exaktne definovať, či je DS4 hatchback alebo crossover, ale nízka silueta v spojení s vyššou svetlou výškou a širokým rozchodom kolies pôsobí veľmi atraktívne. Navyše, vo verzii Cross dostáva DS4 celkom dobrodružný nádych a v ľahkom teréne sa rozhodne nestratí. Najmä ak obľubujete kúpania na prírodných jazerách, kde je okolitý terén častokrát členitý, s vyjazdenými koľajami alebo jamami plnými vody, je vyššia svetlá výška na nezaplatenie.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

V prípade, že sa dostanete do situácie, keď predné kolesá stratia trakciu, pomôže vám elektronický systém, ktorý preklz kolies prispôsobí podkladu cesty. DS4 Cross sa tak mimo asfaltu dokáže dostať oveľa ďalej ako obyčajné hatchbacky s pohonom predných kolies. Nejaké veľké zázraky však netreba očakávať, pretože auto nedisponuje pohonom 4×4 a to ani za príplatok. Treba jednoducho poznať limity auta, ale tam, kde sme potrebovali, sme sa s autom dokázali vyštverať bez poškodenia.

DS4 Cross Voyage
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Plast na rôznych outdoor variantoch konkurencie mnohokrát pôsobí ako päsť na oko. V prípade DS4 to rozhodne neplatí. Dizajnéri sa s dodatočnými prvkami vyhrali s citom a vhodnou kombináciou farieb si auto stále dokáže udržať kus elegancie. Najmä keď si odmyslíte nálepky na karosérii.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Pohoda na palube

8-stupňová automatická prevodovka je štandardom. Tento meničový automat poznáme z mnohých vozidiel koncernu Stellantis a v DS4, tak ako aj v ostatných modeloch, pracuje svedomito, prevodové stupne radí takmer nepostrehnuteľne a motor udržiava v prijateľných otáčkach. Dynamicky netreba od auta čakať veľa. DS4 Cross je v tejto konfigurácii skôr komfortným presúvadlom, v ktorom dokážete prejsť stovky či tisíce kilometrov bez väčšej únavy.

DS4 Cross Voyage
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Rozmaznávať vás budú vyhrievané, klimatizované a masážne sedadlá. Na výber je hneď niekoľko režimov masáže, z ktorých každá je iná. Žiadny iný hatchback tejto triedy nie je naladený tak komfortne ako práve DS4. Netreba sa ale báť ani vyššej rýchlosti v zákrutách, podvozok si s tým hravo poradí. Dokonca nám neprekážali ani celoročné pneumatiky od Michelinu. Minimálne v Bratislave a okolí celoročné pneumatiky kvôli miernejším zimám dávajú zmysel.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Voyage

Verziu Voyage bežne v cenníku nenájdete. Ide o jednorazovú akciu na skladové vozidlá. Neviete si síce auto nakonfigurovať presne podľa vášho vkusu, ale tieto modely sú veľmi dobre vybavené a vzhľadom sa rozsah výbavy poskytujú prijateľnú cenu. Napokon si treba uvedomiť, že DS sa profiluje ako prémiová značka a už v minulosti sme v teste DS4 skonštatovali, že kvalitou interiéru poráža aj súčasný Mercedes Triedy A.

DS4 TEST - kvalitou poráža aj Mercedes

DS4 Cross Voyage je ďalej vybavené koženým čalúnením sedadiel, málo vídaným systémom nočného videnia (počas večerných jázd za sychravého počasia jeho upozornenia na nezodpovedných chodcov oceníte všetkými desiatimi), 19-palcovými diskami kolies či otvárateľným strešným oknom.

DS4 Cross Voyage
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Je to vozidlo pre individualistov, ktorým sa páči jeho nadčasový štýl a dokážu oceniť odvážne dizajnové riešenia. Teraz je navyše k dispozícii za atraktívnu cenu. Porovnali sme DS4 Cross s konkurenciou s porovnateľnou výbavou a vychádza to celkom jednoznačne.

Model DS4 Cross Audi A3 allstreet Mercedes-Benz GLA Mazda CX-3
Výbava Voyage allstreet AMG Line Premium Plus Exclusive-line
Dĺžka (mm) 4400 4353 4412 4395
Šírka (mm) 1866 1816 1834 1795
Výška (mm) 1490 1486 1616 1540
Rázvor (mm) 2675 2630 2729 2655
Hmotnosť (kg) 1558 1510 1585 1484
Kufor (l) 430 380 427 430
Nádrž (l) 53 50 43 51
Motor BlueHDi 130 35 TDI 180 d 2,5 l e-Skyactiv G
Prevodovka 8-st. AT 7-st. AT 8-st. AT 6-st. AT
Výkon (k) 130 150 116 140
Krút. moment (Nm) 300 360 280 238
0-100 km/h (s) 10,9 8,3 11 10,3
Max. rýchlosť (km/h) 208 218 190 191
Spotreba (l/100 km) 5,2-5,3 5,0-5,7 5,4 6,5
Cena (€) 37 990 45 733 58 722 39 315

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokBola to otázka času: Číňania našli spôsob, ako obísť európske clá, zarobia na tom aj Slováci
Nasledujúci článokÚtek do divočiny v jednej stope. Jednu skupinu ľudí ale obmedzuje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here