Medzeru medzi Golfom a ID. Buzz by Volkswagen mohol vyplniť nástupcom modelu Touran. Zatiaľ však nie je jasné, na akej platforme by bol postavený a či sa skutočne dostane do produkcie.
O téme informuje britský Autocar, podľa zdrojov ktorého je elektrické kompaktné MPV predmetom interného skúmania. Dizajn a niektoré technické prvky môžu byť inšpirované konceptom BUDD-e z roku 2016. Ten bol jedným z prvých postavený na podvozkovej platforme určenej pre elektrické vozidlá MEB, ktorá sa neskôr stala základom pre mnohé sériovo vyrábané vozidlá radu ID. Autocar ďalej informuje, Volkswagen nedávno vybral zo skladu rôzne predchádzajúce koncepty MPV, aby podporil interné diskusie a prezentácie, ako by sa ich dizajn dal prispôsobiť pre nový produkčný model.
Zdalo sa, že vozidlá typu MPV to budú mať už na európskom trhu za sebou, pretože mnohé automobilky uprednostnili veľké 7-miestne SUV pred klasickými vanmi. VW Touran je jedným z posledných vozidiel svojho druhu, pričom patrí medzi predajne najúspešnejšie modely Volkswagenu. Od roku 2003, kedy sa začala predávať prvá generácia tohto vozidla, sa globálne predalo viac než 2,6 milióna kusov. Dopyt po rodinných vanoch však stále existuje a predovšetkým v Číne naberá na popularite. Vidieť to aj na dopyte po modeloch Dongfeng U-Tour alebo U-Tour V9.

Menší ako ID. Buzz
Hoci ešte nebolo prijaté žiadne definitívne rozhodnutie o výrobe, nové MPV by sa malo umiestniť pod model ID. Buzz. Ponúkne tak menšie rozmery, nižšiu hmotnosť a prijateľnejšiu cenu. Očakávať môžeme vzpriamenú siluetu, krátke previsy, rovnú podlahu a vysokú líniu strechy. To všetko zabezpečí mimoriadne priestranný interiér a vysokú dávku všestrannosti, ktorú očakávajú potenciálni zákazníci vrátane nemeckých taxislužieb. Autocar tiež dodal, že vo VW majú vyvíjať nový koncept posuvných dverí a sedadiel.
Ak by sa Volkswagen rozhodol nové MPV skutočne vyrábať, stáť by mohol buď na vylepšenej platforme MEB+ alebo na novšej platforme SSP. Obe budú podporovať integráciu aj spaľovacích motorov, takže okrem plne elektrických verzií by novinka mohla doraziť aj ako plug-in hybrid. Vzhľadom na cenovú reláciu, v ktorej sa má nový model pohybovať, môžeme očakávať výber batérií s kapacitou od 60 do 85 kWh. S prihliadnutím na dobré zvyky Volkswagenu ponúkať vozidlá alternatívne s pohonom všetkých kolies by novinka mohla disponovať jedným elektromotorom s pohonom zadných kolies alebo dvojmotorovou verziou s pohonom 4×4.
Keďže projekt ešte nebol schválený, nemožno očakávať, že by sa kompaktné MPV objavilo na trhu skôr ako v roku 2028. Nový model by pokojne mohol niesť aj označenie Touran. Predstavitelia značky VW totiž nedávno potvrdili, že budúce plne elektrické vozidlá prijmú tradičné slovné názvy namiesto kódových označení ID.