Len pár dní po vyhlásení nových variantov motora pre model Q8 spoločnosť oznámila zníženie počtu typov agregátov v dôsledku komplikácií s európskym emisným testom WLTP. Začne aj Audi so skutočným down-sizingom? Alebo má opačný problém?

V rozhovore pre nemecké noviny Handelsblatt povedal generálny riaditeľ spoločnosti Audi, Bram Schot, že spoločnosť musí začať znižovať náklady. Nemecká automobilka čelila poklesu európskeho predaja o 8,5 %, čo malo byť čiastočne spôsobené prekážkami v testovacích postupoch WLTP. V niektorých úsekoch roka 2018 dokonca nemalo Audi dostatok áut na predaj, a tak sa s nimi začalo ťahať vážne poškodenie „spodnej línie“.

Čo je to vlastne ten test WLTP? Je to skratka pre Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure. Predstavuje celosvetovo harmonizovaný testovací štandard pre ľahké úžitkové vozidlá a popisuje nové pravidlá určovania hodnôt spotreby paliva.

Na základe reálnych jazdných údajov získaných z celého sveta tento postup simuluje realite blízku jazdu automobilom aj v laboratórnych podmienkach. Štandard WLTP zohľadňuje nielen rôzne situácie a rýchlosti v cestnej premávke, ale aj rôzne varianty výbavy a hmotnostné triedy automobilov.

Nové Audi SQ5, naftový kráľ s obrovským krútiacim momentom!

Schot potvrdil plán spoločnosti Audi na zníženie nákladov o 15 miliárd eur do roku 2022. Súčasťou tohto plánu je aj zrušenie výroby konkrétnych motorov a ich variantov postavených špeciálne pre niekoľko trhov.

„Celkovo sme znížili zložitosť výroby približne o 30%, nemôžeme si už dovoliť modely a zariadenia, ktoré si zákazníci kupujú zriedkavo,” povedal Schot. Aj keď zatiaľ presne nevieme, ktoré motory boli zrušené. Zároveň si ale myslíme, že Audi by mohlo zredukovať nízko-objemové motory, ktoré sa predávajú iba v malom počte v závislosti od trhu.

Takisto sa môže stať presný, horší opak. Ak by spoločnosť sídliaca v Ingolstadte začala rušiť aj väčšie motory, ako napríklad V8 či V10, bol by to smutný zánik obľúbených objemoviek.  Ako hlavný kandidát prichádza na um W12, ktorá by mohla ísť prvá do „sekacieho bloku“.

Aktuálne sa W12 stále používa v modeli Bentley Continental, ale Audi ho umiestňuje iba do A8. Spojenie W12 a turba dodáva autu 585 konských síl, čo je slušný výkon. Stále je to však menej ako má predchádzajúca generácia S8 s motorom V8. V Audi už neoficiálne potvrdili, že súčasná generácia A8 bude zároveň poslednou s motorom W12. Ak sa objavia ďalší kandidáti na odstrel, budeme Vás informovať.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokBugatti testuje brzdy z 3D tlačiarne. Kedy môžeme očakávať nástup takýchto dielov?
Nasledujúci článokTužili ste vždy po vlastnom Forde Mustang? LEGO prináša pre fanúšikov riešenie.