Škoda oficiálne predstavuje svoje najmenšie SUV, Kamiq. Nový crossover je niečím úplne novým pre českú automobilku. Prepojenie s VW T-Cross či so SEAT Arona nie je náhodné. Výstavnú premiéru si novinka odbije v Ženeve.

Škoda už tradične začala Kamiq odhaľovať postupom času. Teraz sa však predstavuje oficiálne a to pred svojou premiérou, ktorá bude 5.3.2019 v Ženeve. Názov je rovnaký ako pre odlišné SUV smerované na čínsky trh. Novinka stojí na platforme MQB A0. Tak ako Škoda Scala, aj Kamiq ide do boja so všetkým a stáva sa tak väčším autom ako jeho koncernoví bratia v segmente, VW T-Cross a Seat Arona.

Dĺžka Škody Kamiq činí 4 241 milimetrov, rázvor náprav je 2 651 milimetrov, čo je o 100 milimetrov dlhší rázvor, než u spomínaných priamych konkurentov. To má podľa Škody pomôcť pasažierom k väčšiemu priestoru na zadných sedadlách.

Kufor ponúkne celkový objem 400 litrov a po sklopení zadných sedadiel sa objem zväčší na 1 395 litrov. Po exteriérovej stránke zaujmú predovšetkým predné svetlomety pozostávajúce z LED diód. Tie budú slúžiť ako denné svietenie nad hlavnými svetlometmi. Podobne ako to pred pár rokmi zaviedol Citroën so svojim modelom C4 Cactus.

Odvoláva sa na model Scala

Po interiérovej stránke sa crossover veľmi podobá hatchbacku Scala. Týka sa to predovšetkým palubnej dosky. Aj Kamiq môže mať digitálny štít s uhlopriečkou 10,25″. V štandardnej výbave však môžeme nájsť aj klasické budíky. Samostatný displej, s uhlopriečkou 9,2″ je umiestnený v zornom poli vodiča. Chýbať nebude ambientné osvetlenie, čalúnený materiál Suedia, ktorý pripomína Alcantaru. Medzi doplnkovú výbavu patrí aj vyhrievanie čelného skla, volantu či zadnej lavice.

Po motoristickej stránke sa Kamiq takisto prikláňa na nôtu Scala. Základom bude trojvalcový 1,0 TSI motor s výkonmi 70 a 85 kW. Slabšia motorizácia bude spriahnutá s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, silnejšia dostane šesťstupňový manuál alebo sedemstupňový automat. Vrcholom benzínového portfólia bude motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW a na výber bude z manuálnej a dvojspojkovej prevodovky. Pokiaľ ste fanúšikom dieselových agregátov, myslelo sa aj na Vás.

Do auta môžete osadiť aj diesel 1,6 TDI s výkonom 85 kW. Takisto je aj možnosť plynovej verzie 1,0 G-Tec s výkonom 66 kW spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Nádrž na CNG bude mať veľkosť 14,2 litra.

Tak ako pri modeli Scala, aj tu si budete môcť doplatiť za športovú verziu s odlišnými tlmičmi a nižšou svetlou výškou o 10 milimetrov. Škoda s jej sloganom “Simply Clever” ponúka aj prvky v znamení tohto hesla. Môžeme k ním priradiť plastové lišty či silikónový nalievač do ostrekovačov. Prvé oficálne ceny Škody Kamiq by sme sa mali dozvedieť v máji. Vtedy zároveň dôjde aj k predpredaju vozidla.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJskoda.com
Predchádzajúci článokPorsche 911 ukazuje svoju najsilnejšiu stránku. Aerodynamika na prvom mieste
Nasledujúci článokRolls-Royce Cullinan v Bratislave a my sme boli exkluzívne pritom!