Nejednému nadšencovi sa muselo zastaviť srdce v momente, ako sa dozvedel, že z legendárneho “Géčka” bude elektromobil. My sme ho vyskúšali priamo v jeho rodisku a rovno aj porovnali s konvenčnými súrodencami.
Po stránke dizajnu sa Mercedes rozhodol zmeniť stratégiu. Žiadne aerodynamické tvary sa nekonajú, krabička na kolesách ostáva zachovaná. Najľahšie elektrickú triedu G spoznáte podľa čiernej prednej masky s dekoratívnym osvetlením, avšak tá sa dodáva na želanie. Stále môžete zvoliť aj tradičnú prednú masku. Ďalším rozdielom je teda už iba vyššia predná kapota a prieduchy pred zadnými kolesami. Vzadu si môžete opäť vybrať, či lúštenie motorizácie uľahčíte zvolením krabice pre nabíjací kábel, alebo ostanete pri tradičnej rezerve. Zvoliť môžete ešte opciu bez akéhokoľvek príslušenstva, ale tak vyzerá trieda G ako nahá.
Každé koleso funguje samostatne
Plný názov auta je krkolomný. Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology. Rovnako krkolomný je aj výkon. Géčko dostalo štyri individuálne ovládateľné elektromotory. Integrované sú v rebrinovom ráme, po dva v každej zo skríň na prednej a zadnej náprave, pričom na náhon slúžia krátke poloosi. Každý z elektromotorov ponúka 108 kW (147 k), čo v konečnom súčte predstavuje maximálny celkový výkon 432 kW (587 k). Krútiaci moment sa vyšplhal na 1 164 Nm. Elektrický Mercedes G dokáže zrýchliť z nuly na sto za 4,7 sekundy. Štvorica elektromotorov mu však ponúka ďalšiu výhodu.
Virálne videá vs realita
Určite ste zachytili virálne videá, kde sa elektrické G otáča na mieste, ako pásové vozidlo. V teórii to má slúžiť pre situácie, kde je cesta zablokovaná a vy sa takto môžete otočiť prakticky na mieste. Počas nášho testovania tejto funkcie sme si však všimli, že toto otočenie nie je úplne bez zmeny polohy a spoza volantu sme nikdy úplne dobre nevedeli, kde skončíme. Zrejme aj z tohto dôvodu auto urobí maximálne dve otočky a potom samé zastaví. V teréne si dovolíme namietať, že sa častokrát nachádzate na tak úzkych miestach, že na takéto divadlo nebude mať Géčko dostatok priestoru.
Ale oveľa viac nás oslovila funkciu G Steering, ktorá svoje využitie nájde bez debaty a závidieť vám bude nejeden skalný offroadista. Tá funguje na princípe pribrzdenia kolesa na vnútornej strane a zároveň roztočenia tých na vonkajšej. Vďaka tomu sa dokáže zvrtnúť ako na ručnej brzde, ale vôbec nepotrebujete vysokú nájazdovú rýchlosť. S pridaním plynu sa z tejto funkcie stáva aj ľahký driftmód. V teréne tak nemusíte zložito cúvať, ale stačí iba zatočiť volant na maximum a automaticky sa auto zvrtne, kam si želáte. Samozrejme, vyžaduje si to zvyk a správne načasovanie, ale v momente ako sa to naučíte, je táto funkcia na nezaplatenie.
Virtuálne uzávierky
Ďalším dôležitým prvkom je takzvané plazenie. Každý elektromotor má dva prevody, pre bežnú jazdu a pre jazdu v teréne. Počas terénnej jazdy s touto redukciou sa vďaka elektronike prakticky nemusíte dotýkať pedálov. Rýchlosť auta regulujete cez pádla pod volantom a vyberáte z troch rýchlostí plazenia. G 580, pochopiteľne, nemá fyzické uzávierky diferenciálov. Nahrádza ich vektorovaním krútiaceho momentu, kedy dokáže poslať 100 % výkonu na koleso, ktoré má trakciu. Vďaka virtuálnym uzávierkam nestrácate manévrovateľnosť auta, ako pri konvenčnej uzávierke predného a zadného diferenciálu.
Batériu chráni 60-kilový kryt
116 kWh batéria je umiestnená v ochrannej “skrini” a integrovaná do rebrinového rámu, čo zabezpečuje nízke ťažisko tohto trojtonového stroja. Maximálny náklon ostáva na hodnote 35 stupňov a brodivosť sa zlepšila o 15 centimetrov, na hodnotu 85 cm. Kvôli určeniu pre náročné podmienky je elektrická trieda G vybavená ochrannou platňou zo zmesi materiálov obsahujúcej uhlíkové vlákna. Tento materiál zvyšuje tuhosť konštrukcie v porovnaní s oceľovými alebo hliníkovými alternatívami a zároveň znižuje celkovú hmotnosť. Platňa na spodku karosérie má hrúbku 26 milimetrov a váži 57,6 kilogramu. Pre porovnanie, rovnaký diel vyrobený z ocele by bol viac ako trikrát ťažší. Spodná časť platne je navyše natretá vrstvou, ktorá chráni pred poškodením odletujúcimi kameňmi.
Zrazu je to celé veľmi jednoduché
Elektrické Géčko urobilo aj z tých najťažších podmienok hračku. Miestami to bolo až príliš ľahké a trochu nám chýbal ten ľudský aspekt s odhadom situácie, kedy aktivovať tú-ktorú uzávierku. Tu jednoducho sadnete a idete. A je jedno, či je to pred nákupným centrom, alebo do šotolinového kopca. To, ako ďaleko zájde tento elektrický Mercedes, zistíme až v domácom teste.