Škoda Octavia RS je snom všetkých rýchlych tatkov na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike. Niet sa čomu čudovať, je to pomerne rýchle a nadmieru praktické auto. No táto eresa je trochu iná ako ostatné. 🙂

Škoda Octavia urobila obrovský medzigeneračný skok medzi druhou a treťou generáciou. Auto medzitým výrazne dospelo a odstránilo tak neduhy dizajnu druhej generácie po facelifte, ktorej mnohí odporcovia vyčítali, že vyzerá ako lacná čínska napodobenina. Nuž, Škodovka robí naozaj rozporuplné facelifty. Podobne rozdelila automobilovú verejnosť na 2 tábory aj v prípade faceliftu aktuálnej generácie. Avšak v tomto článku sa budeme venovať práve tretej generácii Škody Octavia RS pred faceliftom. Hoci jej ostrosť nemá na skutočný hothatch, ktorým je rodinný Golf, aj v základe prináša celkom slušné parametre. No komu to nestačí, má mnoho možností na upgrade. 🙂

Keďže ide o koncernový dvojlitrový turbom prepĺňaný motor (a to v prípade benzínovej aj naftovej verzie), pomerne veľa spoločností ponúka chiptuning, ktorý môže pôvodných 160 kW (220 koní) v prípade benzínovej verzie vyhnať na viac ako 300 poníkov. A to bez nejakých vážnejších zásahov do motora. No znova, komu by ani toto nestačilo (a má k dispozícii slušný obnos peňazí), možnosti má takmer neobmedzené.

Dôkazom je aj istý potetovaný Nemec s vzhľadom nebezpečného Vikinga. A rovnako nebezpečné je aj jeho auto, hoci na pohľad je to len obyčajná Octavia RS. To pravé prekvapenie sa ukrýva pod kapotou, kde tróni spomínaný koncernový dvojliter, no v tomto prípade vyladený až na astronomických 500 koní.

Eresa začala svoju životnú púť v roku 2014 ako obyčajná Octavia RS s benzínovým motorom. V exteriéri získala len niekoľko drobných vylepšení, ktoré si všimne zrejme len zarytý fanúšik. Majiteľ dopredu nainštaloval decentný spojler a odstránil logo Škodovky. Auto sedí o pár milimetrov nižšie a jazdí na diskoch značky V1 obutých na pneumatikách Michelin. Za kolesami sa nachádzajú upgrade-ované brzdy, ktoré pochádzajú z koncernovej Cupry 300.

No poďme sa pozrieť pod kapotu. Hoci sa tam stále nachádza 2-litrový turbomotor, dostal silnejšie vnútornosti, a to konkrétne vstrekovače, turbo a, samozrejme, športové sanie. Vozidlo na valcovej brzde dosiahlo výkon 371 kW (505 koní) a krútiaci moment  585 Nm. Šprint z rýchlosti 100 km/h na 200 km/h zvládne za úctyhodných 7,5 sekundy.

Ak si s nemčinou nerozumiete a prišli ste sem len kvôli neobyčajnej Octavii RS, odporúčame Vám pustiť si video niekde okolo 10. minúty.

Zdroje: autoevolution | startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!