Domov News Otvorili sme kapotu na EQS. Sila, našli sme tam…

Otvorili sme kapotu na EQS. Sila, našli sme tam…

Otvorenie kapoty na elektrických Mercedesoch radu EQ by sa za normálnych okolností malo udiať iba v servise. Na dopĺňanie vody do ostrekovačov slúži špeciálna nádržka na boku vozidla a z iného dôvodu nie je potrebné kapotu otvárať. My sme však Mercedesu prešli cez rozum.

To, že budúcnosť bude nejakým spôsobom elektrifikovaná, je dnes už jasné. V Stuttgarte sú si toho vedomí, a tak nasadli na postupnú elektrifikáciu prakticky celého svojho modelového portfólia. Okrem skvelých plug-in hybridov, ktoré atakujú 100-kilometrový dojazd na elektrickú energiu, dorazili aj čisto elektrické modely s prívlastkom EQ. Mercedes EQS SUV je vôbec prvé veľké sedemmiestne elektrické SUV. Obrovská batéria a nevídaný luxus by mali zaujať tých najnáročnejších zákazníkov.

Otvorili sme kapotu Mercedesu EQS SUV, čo sa tam ukrýva? TEST

Kým BMW sa snaží dať zákazníkovi na výber a elektrifikuje svoje nové modely bez zmeny koncepcie a dizajnu, Mercedes sa rozhodol ísť opačnou cestou. EQS tak napríklad nie je elektrickou náhradou triedy S tak ako BMW 7 a i7. Karoséria v štýle liftbacku a diametrálne odlišný dizajn robí z EQS skôr cestovné GT. Osobne to vnímam ako premrhanú príležitosť.

Dáva zmysel

Pri EQS SUV je všetko inak, teda vlastne tak, ako by to malo byť. Ide o veľké poctivé sedemmiestne SUV, podobne ako v prípade modelu GLS. Aj keď nejaké kompromisy tu predsa len sú, no je ich podstatne menej než v prípade triedy S a EQS, ktoré nemožno porovnávať. “Elektrické GLS” je od svojho spaľovacieho konkurenta o niečo kratšie, no doháňa ho v podobe dlhšieho rázvoru. Šírka ostala prakticky totožná. O ovládateľnosť sa však netreba báť, EQS SUV totiž disponuje natáčaním zadných kolies, vďaka čomu sa otočí lepšie ako malá trieda A.

Podobne je na tom aj batožinový priestor, ktorý aj v prípade siedmych miest ponúka stále obrovskú ložnú plochu. Do tretieho radu sa posadí aj 188 cm vysoký chlap, no v takom prípade sa zmenší priestor na nohy pre pasažierov v druhom rade. Posledné dve miesta sú určené skôr deťom, no dajú sa využiť aj pre dospelých. Škoda, že ovládanie tretieho radu nie je elektrické, tak ako v prípade GLS či X7.

V druhom rade si užijete nevídanú porciu miesta, sedadlá sú plne elektrické. Nechýba 4-zónová klimatizácia či dvojica displejov infotainmentu na sedadlách. Vaše deti tak budú mať o zábavu postarané aj na dlhých cestách. Dvojici obrazoviek sekunduje vyberateľný tablet umiestnený v lakťovej opierke, prostredníctvom ktorého ovládate vybrané funkcie vozidla, podobne ako v triede S.

EQS SUV tretí rad sedadiel

Luxus a kvantum priestoru je, samozrejme, k dispozícii aj na predných sedadlách. Tie navyše disponujú funkciou masáže. Mercedes môžeme pokojne označiť za auto s najlepšími masážnymi sedadlami vôbec. Programov je neúrekom a nechýba ani vibračná funkcia, ktorá dokáže uvoľniť svaly do hĺbky.

EQS SUV obrazovka vzadu

Lepší ako liftback?

Podstatný je však posed a výhľad z vozidla. Ten je v porovnaní s konvenčným EQS úplne iný. Vyšší posed vyriešil nie príliš ideálny sklon prístrojovej dosky. Kým pri liftbacku sme mali problém nájsť si ideálnu polohu, pri SUV to bola hračka. Napriek tomu bola palubná doska pomerne vysoko, čo spôsobovalo netypický výhľad z vozidla.

EQS SUV volant a palubná doska

Interiér je takmer na vlas identický s bežným EQS. Trojica obrazoviek ukrytých pod jediným skleneným panelom ohromuje aj dnes. Systém je ľahko ovládateľný a jeho grafika nemá konkurenciu. Technologickou výkladnou skriňou je aj HUD s rozšírenou realitou, zatiaľ stále najpokrokovejší v sériovo vyrábanom aute. Digitálne svetlomety sú čerešničkou na torte, ktorú rozhodne musíte mať. To, čo dokážu, je ohromujúce a treba to zažiť na vlastné oči.

EQS SUV predné sedadlo s vankúšikom

Jazdný zážitok je takisto ohromujúci. Vzduchový podvozok vás doslova hýčka a dokáže si poradiť takmer so všetkým. No sú situácie, kedy zaváha a do karosérie prenesie viac energie, než by sa patrilo. Z pohľadu dynamiky nie je čo riešiť. Nami testovaná verzia 580 je so svojím výkonom dychberúca. Hranicu 200 km/h dosiahnete v priebehu niekoľkých sekúnd, no o ďalších 20 km/h sa výkon zastaví. To je rýchlosť, ktorá musí stačiť úplne každému, odpich využijete najmä pri predbiehaní. Solídna dávka rezervy vám dodá nielen sebavedomie, ale aj možnosť bezpečného predbiehania.

EQS SUV prístrojový panel

Veľké auto, veľká spotreba energie

Vysoká hmotnosť, veľká zástavba a plnohodnotný komfort či výbava priniesli svoju daň v podobe vysokej spotreby. Aj napriek pomerne slušnému akumulátoru sme mali problém priblížiť sa výrobcom udávanému dojazdu. Spotreba bola vyššia nie len na diaľnici, ale prekvapivo aj v meste. Podrobnejšie sme sa testu EQS SUV venovali v našej videorecenzii.

Otvorili sme kapotu Mercedesu EQS SUV, čo sa tam ukrýva? TEST

Frank, kde si?

Za štandardných okolností prednú kapotu vôbec nie je potrebné otvárať. Okrem elektromotora a vysokonapäťovej elektroniky sa tam totiž nič nenachádza. A to je práve veľká škoda. Dobre zamaskovanou páčkou sa totiž predná kapota predsa len dá otvoriť a EQS SUV tak odhalí tajomstvo, ktoré malo ostať skryté. Pod kapotou totiž zíva prázdny, nevyužitý priestor, ktorý by pokojne mohol slúžil ako odkladací priestor napríklad na káble alebo drobnosti z povinnej výbavy. Hovorovo sa tomuto prednému „batožinovému“ priestoru hovorí ako „Frank“. Tu sa však nenachádza.

TECHNICKÉ ÚDAJE Mercedes EQS 580 SUV
Motor Elektrický
Využiteľná kapacita akumulátora 108 kWh
Max. výkon 400 kW/544 k
Max. krútiaci moment 858 Nm
Dojazd WLTP 507-613km
Pohon RWD
Prevodovka 1 – stupňová
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 5 125 mm
Šírka (bez spätných zrkadiel) 1 959 mm
Výška 1 718 mm
Rázvor náprav 3 210 mm
Pohotovostná hmotnosť 2 810 kg
Objem batožinového priestoru 565 l
Zrýchlenie 0-100 km/h 4,6 s
Rozmer pneumatík 285/45 R22
SPOTREBA, NABÍJANIE, DOJAZD
Elektromotor
Mesto: 33,6 kWh / 100 km
Diaľnica: 38,0 kWh / 100 km
Okresky: 28,9 kWh / 100 km
Reálny dojazd (v zime) 300 – 400 km
Maximálny nabíjací výkon 200 kW
Doba nabíjania 20 – 80% 20 min
CENA
Základná cena modelu 121 494 €
Základná cena testovanej verzie 188 754 €

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokPredaj vozidiel v SR: Ford vstal z mŕtvych, Opel vypadol z TOP 10
Nasledujúci článokZa čo vymenia Rusi svoje Mercedesy, BMW či Bentley?