Domov Doprava Jozef Ráž otvorene: Vďaka Vallovmu cyklochodníku som ministrom

Jozef Ráž otvorene: Vďaka Vallovmu cyklochodníku som ministrom

Minister dopravy Jozef Ráž bol na včerajšej tlačovej konferencii mimoriadne úprimný. Povedal, že cyklochodník na Vajanského nábreží mu neprekáža, pretože vďaka nemu sa stal ministrom. 

Jozef Ráž sa na tlačovej konferencii vyjadroval k novele zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon), podľa ktorej sa kompetencie rozhodovania o dopravných úpravách na všetkých cestách na Slovensku prenesú na ministerstvo dopravy. Tá včera prešla parlamentom v prvom čítaní, hlasovalo za ňu 90 poslancov Národnej rady. Ráž pripomenul, že novela zákona prešla dvakrát riadnym pripomienkovým konaním a jej obsah sa výrazne zredukoval. “Združenie obcí a miest Slovenska a Únia miest Slovenska mali voči novele relatívne veľa výhrad, tá novela zákona má dnes 3 riadky. Hovorí o ex post možnosti kontroly a vytvorenia štátneho stavebného dohľadu z úrovni ministerstva.

Predložená novela vytvára ministerstvu novú kompetenciu vykonať štátny stavebný dozor. Ak to vyžaduje naliehavý verejný záujem alebo ide o okolnosti hodné osobitného zreteľa, štátny odborný dozor nad cestami I triedy, cestami II triedy, cestami III triedy a miestnymi cestami je oprávnené vykonať aj ministerstvo, píše sa v návrhu zákona. Ak subjekt nesplní opatrenie uložené ministerstvom na základe ním vykonaného štátneho odborného dozoru, ministerstvo mu môže uložiť pokutu do výšky 33 190 eur. Ak uloženie pokuty neviedlo k náprave v lehote 60 dní odo dňa nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia o uložení pokuty, ministerstvo môže uložiť pokutu opakovane až do výšky trojnásobku hornej hranice pokuty, a to až do splnenia opatrenia. 

Fanúšik Vajanského cyklotrasy

Ráž následne otočil smerom z Progresívnemu Slovensku. “Progresívne Slovensko sa to snažilo otočiť celé na nejaké cyklotémy. Ten zákon o cyklodoprave nehovorí vôbec nič. Ak pripustíme, že novela bola iniciovaná situáciou na Vajanského nábreží, čo teda nie sme ďaleko od pravdy, preto podľa mňa aj tak veľa poslancov za to zahlasovalo.” Podľa Ráža cyklotrasa na Vajanského spôsobila strane Progresívne Slovensko to, že dnes sedí v parlamente v opozícii. “Ja som fanúšikom tohto projektu, som rád, že pán primátor tento projekt urobil, lebo to pomohlo k vzniku tejto koalície, ktorej nominantom nakoniec som.

Ráž taktiež povedal, že novela zákona nemá pomôcť samosprávam. “Má to byť dobré pre občana a bezpečnosť. Má to byť dobré preto, aby keď niekto samovoľne, bez správneho konania a bez účastníkov konania určením dopravného značenia zabuduje obrubníky v strede cesty, tak na to treba mať nejakú páku. Krajský dopravný inšpektorát niekoľkokrát vyzval mesto, aby ich odstránilo, nakoľko sa zvýšila nehodovosť na tomto úseku a na mieste sa tvoria kolóny, ktoré majú dopad aj na priepustnosť mostov a diaľnice, ktoré už sú v našej správe.” Ráž dodal, že ak takéto projekty podobným spôsobom zasiahnu do verejného záujmu, ministerstvo bude mať oprávnenie do projektu zasiahnuť.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokZaparkuje cez smartfón. Dokončujú vývoj nového BMW
Nasledujúci článokTri motory a 830 koní. Na cesty mieri “uletený” kabriolet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here