Domov Doprava Vodiči ktorých značiek sú najčastejšími vinníkmi nehôd ? BMW to nie je!

Vodiči ktorých značiek sú najčastejšími vinníkmi nehôd ? BMW to nie je!

Pred pár týždňami sme si pre vás pripravili súhrn a celkové štatistiky nehodovosti na slovenských cestách. Keďže nehody sú vážnou témou je potrebné sa jej venovať a je dôležité o nej aj hovoriť. Do pozornosti dávame náš projekt Cesta nie je okruh. A teraz sa poďme spoločne pozrieť, ktoré “značky” majú na svedomí najviac nehôd na Slovensku.

Slovenské cesty sú plné vozidiel rôznych výrobcov a často sme svedkami nie úplne najohľaduplnejšej jazdy. Nebezpečné situácie sú mnohokrát spôsobené práve, tým najdôležitejším medzičlánkom, medzi sedadlom a volantom. Často sa tomuto medzičlánku hovorí aj vodič. No táto štatistika jednoznačne nemá za úlohu škatuľkovať a vytvárať rôzne predsudky voči jednotlivým vodičom.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky každoročne pripravuje rozličné štatistiky, aby sme si vedeli dáta porovnávať. Inak tomu nie je ani v prípade dopravných nehôd. Ak sa však pozrieme na celkovú nehodovosť, jej čísla sú stále vysoké a minimálny pozitívny vplyv na ne mala koronakríza v priebehu minulého roka.

Najčastejšie búrajú tí, ktorých je najviac

Ak sa pozrieme na TOP 5 v našej štatistike, pravdepodobne nás výsledok neprekvapí. Možno by ste na prvé miesto zaradili vodičov tých najviac nadupaných automobilov, ktorí lietajú akoby predpisy ani neexistovali. No musíme byť realisti a preto sa napríklad vodiči  BMW dostali “iba” na 5. miesto v štatistike. Celkovo za rok 2020 spôsobili ako vinníci 329 dopravných nehôd. Hneď za nimi je Audi s 313 spôsobenými dopravnými nehodami. 4. miesto v štatistike obsadil Renault s 342 nehodami a 3. miesto zasa Peugeot s 382 spôsobenými nehodami. Radikálny nárast však možno vidieť na druhom a hlavne na prvom mieste. 2. miesto v rebríčku obsadil Volkswagen. Jeho vodiči spôsobili viac ako dvojnásobok nehôd, celkovo 722. No a 1. miesto asi nikoho neprekvapí. Najviac nehôd spôsobili vodiči vozidiel značky, ktorá je u nás v podstate doma. Áno, 1. miesto obsadila značka Škoda. Tam sa však číslo spôsobených nehôd dostalo až na hodnotu 1 585.

Dopravná nehoda

Zaujímavou je aj štatistika značiek v prípade nákladných vozidiel. Tam prvenstvo získal Mercedes-Benz so 111 spôsobenými nehodami, 2. miesto patrí Renaultu so 110 nehodami a tretie za nimi je Iveco s 91 nehodami. Zaujímavý je aj vek vozidiel, ktoré spôsobujú dopravné nehody. Štatistika hovorí, že s rastúcim vekom vozidla dochádza aj k vyššej nehodovosti, teda minimálne podľa čísel za minulý rok. Najviac dopravných nehôd spôsobili vozidlá vo vekovom rozmedzí od 15 do 19 rokov. Rovnaká veková hranica vozidiel je aj v prípade štatistiky o účastníkoch dopravných nehôd. Toto by malo smerovať k faktu, že modernejšie autá vďaka svojej bezpečnostnej výbave ponúkajú oveľa väčšie šance na zabránenie vzniku dopravnej nehody.

TOP 15 značiek vinníkov dopravných nehôd za rok 2020
ŠKODA 1585
VOLKSWAGEN 722
PEUGEOT 382
RENAULT 342
BMW 329
AUDI 313
FORD 291
OPEL 281
CITROEN 221
MERCEDES-BENZ 205
SEAT 200
KIA 187
HYUNDAI 183
FIAT 181
TOYOTA 138

 

Kedy sa búra najčastejšie ?

Štatistika nehôd za posledný rok prináša veľké množstvo zaujímavých informácii. Je v nej možné sledovať isté pravidelnosti ale aj výkyvy. Medzi takéto patrí napríklad prehľad nehôd podľa dní v týždni. Ak sa pozrieme na jednotlivé čísla, tak od pondelka do štvrtka sú relatívne stabilné a hýbu sa okolo hodnoty 1700 nehôd. Najväčší počet nehôd sa tak teda stáva práve na konci pracovného týždňa, teda v piatok. Tam toto číslo prekračuje hranicu dvoch tisícok, konkrétne 2029. Je to pomerne logické, keďže práve počas piatka dochádza k najväčším presunom obyvateľstva pred víkendom. Opačný extrém, teda najmenej nehodovým dňom týždňa je nedeľa. Tam nehodovosť dosiahla hranicu 1266 nehôd.

Dopravná nehoda

Zaujímavými údajmi disponuje aj štatistika nehôd podľa presného času. Asi logicky najväčší počet nehôd sa deje od 14tej do 18tej keď ľudia odchádzajú z práce. Najmenší počet je medzi polnocou a 5.hodinou rannou. Ak by sme sa pozerali na nehodovosť podľa regiónu, najviac nehôd sa podľa štatistiky deje v Prešovskom kraji, no vysoké čísla má aj Bratislava. Naopak najmenej nehodovým regiónom je Trenčiansky kraj.

Znižovanie nehodovosti je téma budúcnosti

Všeobecne platí pravidlo, že najviac dopravných nehôd spôsobujú práve vodiči tých najbežnejších vozidiel. Celé je to spôsobené tým, že ich je jednoducho na ceste najviac. Či šoférujeme auto také, či onaké platia pre nás rovnaké pravidlá ako aj pre ostatných. Medzi najčastejšie príčiny nehôd platí hlavne nepozornosť za volantom. Čas, kedy sa máme venovať vedeniu motorového vozidla je obetovaný na iné činnosti, a to sa často nevypláca. Tak myslime na tento fakt ešte predtým, ako chytíme do rúk mobilný telefón, alebo proste na to veľakrát bezdôvodne poriadne šliapneme!

Vieme, ktoré SLOVENSKÉ POLICAJNÉ AUTO je najrýchlejšie, vyskúšali sme to na okruhu!

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 4

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJMinisterstvo vnútra SR
Predchádzajúci článokTEST Honda Forza 125 najmenšia z rodiny maxiskútrov. Čím nás prekvapila ?
Nasledujúci článokNová generácia Audi RS3 oficiálne predstavená! Čo všetko so sebou prináša ?!

1 COMMENT

  1. A čo takto to spravodlivo prepočítať na sumárny počet registrovaných vozidiel danej značky? Je jasné, že “Volkswagen Group” tu má najviac registrovaných áut a teda bude jasne víťazom všetkých štatistík v absolútnych číslach. Zrazu nám túto “súťaž” kľudne môže percentuálne vyhrať aj totálny outsider.

Comments are closed.