Domov Doprava Za diaľnice v členských štátoch ÉU budeme čoskoro platiť rovnako. Spaľovacie autá...

Za diaľnice v členských štátoch ÉU budeme čoskoro platiť rovnako. Spaľovacie autá zaplatia viac!

Diaľničné známky, ako ich poznáme by mohli celoeurópsky čoskoro skončiť. Európska komisia predloží návrh na jednotné tarify využívania diaľnic.

Ide o sprísnenie opatrení proti mzdovému dumpingu v sektore kamiónovej dopravy. EÚ tak chce zaviesť mýto po všetkých hlavných ťahoch starého kontinentu. Mýto by sa tak odvádzalo po ujdení daných kilometrov v danej zemi, kde je mýto zavedené. Všetko bude samozrejme vedené elektronicky. Nastal by tak koniec všetkým diaľničným známkam, či už elektronickým alebo nalepovacím na čelné sklo.

EÚ tak prejde na jednotný výber systému mýta. Budeme tak platiť za prejdenú vzdialenosť na diaľnici, no výšku poplatkov bude určovať uhlíková stopa daného vozidla. Na rýchlom príklade – pokiaľ vlastníte auto so spaľovacím motorom, no váš sused vlastní elektromobil, za rovnaký prejdený úsek zaplatíte viac, než on. Finálnu sumu dokonca bude ovplyvňovať hluk či vek vozidla, ktorý nebude spĺňať požiadavky najnovších emisných noriem.

„Európska únia má výnimočnú možnosť ukázať svetu ako položiť základy pre digitálne cestné systémy. Tieto pravidlá dokážu znížiť socioekonomické náklady dopravy, akými sú čas strávený v dopravnej špičke, úmrtia, zranenia, či riziká spojené so znečistením,“ nechala sa počuť komisárka pre dopravu Violeta Bulcová.

Samotná sadzba sa však môže navýšiť aj o 50%, v oblastiach kde je vysoké riziko vzniku zápchy. EÚ tak chce potrestať vodičov za to, že siahli skôr po svojom vozidle, než po hromadnej doprave. EÚ taktiež priznáva to, že tieto opatrenia majú znížiť množstvo vyprodukovaných emisií a odľahčiť dopravnú situáciu na kontinente. Prísne pravidlá a privysoké poplatky majú ľudí odradiť od používania automobilov, prípadne motivovať ku kúpe zelenších vozidiel.

Na hlavných európskych diaľničných ťahoch sa to pre najťažšie, nákladné vozidlá udeje do konca roku 2029. Členské štáty však budú mať naďalej možnosť rozhodnutia, či si zvolia mýtny systém alebo dodatočnú ekologickú daň. Tie krajiny, ktoré už mýto majú, alebo ho budú zavádzať sa budú musieť prispôsobiť novým celoeurópskym pravidlám.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!