Domov Elektromobilita Renault 5 E-Tech podrobne – pohon, dojazd, výbava, foto

Renault 5 E-Tech podrobne – pohon, dojazd, výbava, foto

Foto: Renault

Najväčšou hviezdou práve prebiehajúceho ženevského autosalónu je úplne nový Renault 5 E-Tech. Mestský elektromobil preberá techniku väčších súrodencov vrátane modelu Scénic E-Tech, ktorý sa stal európskym autom roka 2024.

Renault 5 E-Tech je úplne prvým autom postaveným na celkom novej platforme AmpR Small určenej pre elektromobily segmentu B. Má tak rovnú podlahu, dlhý rázvor (2,54 m), optimalizovaný vnútorný aj batožinový priestor (326 l), nízke ťažisko a hmotnosť pod 1500 kg. Je vybavený obojsmernou striedavou nabíjačkou kompatibilnou s technológiami V2L (vehicle-to-load) a V2G (vehicle-to-grid).

Elektromotor pod kapotou Renaultu 5 E-Tech je kompaktnejší než v prípade modelov Mégane E-Tech alebo Scénic E-Tech. Zostáva však verný technológii, ktorú Renault preferuje: synchrónny s vinutím na rotore. Vďaka absencii permanentných magnetov nepoužíva žiadne vzácne nerasty. Tento motor bude ponúkaný v troch výkonových úrovniach 70, 90 alebo 110 kW.

Renault 5 E-Tech
Foto: Renault
Avatar Reno

Renault 5 E-Tech používa palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW. Na rýchlonabíjacej stanici môže do batérie s kapacitou 52 kWh prúdiť jednosmerný prúd s výkonom 80 alebo 100 kW (v závislosti od verzie). Batéria sa tak dokáže nabiť z 15 na 80 % v priebehu 30 minút. Súčasťou systému je aj tepelné čerpadlo. Dojazd podľa noriem WLTP tak má hodnotu až 400 km. Medzi mestskými elektromobilmi je raritou, že Renault 5 E-Tech môže ťahať príves s hmotnosťou do 500 kg.

Novinka by na cestách a v uliciach mala vďaka zmenšenému polomeru otáčania predvádzať najmä svoju agilitu. Vzadu je použitá viacprvková náprava.

Renault 5 E-Tech je vybavený najnovšou generáciou systémom OpenR Link s integrovaným systémom Google, ktorý je doplnený viac než 50 aplikáciami a službami. Súčasťou multimédií je aj interaktívny avatar Reno. Reaguje na otázky cestujúcich alebo ich príkazy (napr. „Hej Reno, naprogramuj 80 % nabitie na zajtrajšiu ôsmu hodinu rannú“).

Renault 5 E-Tech
Foto: Renault

V Renaulte si dali záležať aj na akustickom komforte. Okrem toho, že ide o elektromobil, kde teda už samo osebe je hlučnosť výrazne potlačená, novinka používa patentovaný systém odhlučnenia Smart Cocoon aj akustické čelné sklo.

Hravý dizajn

Svetelný podpis Renaultu 5 E-Tech tvoria dva obdĺžniky umiestnené v prednom nárazníku, na mieste, kde sa predtým nachádzali hmlové svetlá. Doplňuje ho „plávajúci“ motív s rovnakým obdĺžnikovým efektom vygravírovaný do krycieho skla full-LED svetlometov.  Zatiaľ čo podbehy kolies sú okrúhle, prevedenie blatníkov kopíruje charakteristiký tvar pôvodného Renaultu 5. Farebná lišta, ktorá lemuje strechu (v čiernej, červenej alebo zlatej farbe), zvislé zadné svetlá v sýto červenej farbe a krikľavé laky karosérie sú ďalšími dizajnovými elementmi, ktoré „rozžiaria“ každé mesto, do ktorého novinka zavíta.

Pochopiteľne, za 50 rokov sa proporcie automobilov veľmi zmenili. Renault 5 E-Tech však na dĺžku neprekročí hranicu 4 metrov (3,92 m), avšak už základné prevedenie získa atraktívne 18-palcové disky kolies s pneumatikami 195/55 R18. Ak by sme veľkosťou chceli „päťku“ niekam začleniť, tak medzi Twingo (o 30 cm kratšie) a Clio (o 9 cm dlhšie). Kým šírka má hodnotu 1,77 m, je kvôli umiestneniu akumulátora o 6 cm vyššie ako Clio (1,50 m).

Renault 5 E-Tech
Foto: Renault
Kolesá a farby

V prípade základného stupňa výbavy Evolution dostane 5 E-Tech oceľové kolesá s krytmi inšpirovanými dizajnom kolies R5 Turbo. Zliatinové disky sú vyhradené pre stupne výbav Techno a Iconic. Disk „Techno“ vychádza z dizajnu diskov kolies použitých v prípade konceptu z roku 2021 a stredový kosoštvorec vymenilo za červenú číslicu 5. Disk „Chrono“ vyhradený pre výbavu Iconic pripomína ciferník hodiniek s ručičkou pre označenie každej hodiny, pričom piata hodina je označená číslicou.

Pri uvedení na trh bude vozidlo k dispozícii v piatich farbách karosérie, vrátane žltej a zelenej inšpirovanými dvoma charakteristickými farbami, ktoré sa objavili v katalógu už v 70. rokoch minulého storočia. Ďalšie farby sú o niečo menej výrazné, ale tiež pôsobivé – biela Nacré, čierna Étoilé a modrá Nocturne. Samozrejme, k dispozícii bude tiež dvojfarebné prevedenie s čiernou strechou.

Dizajn sedadiel je inšpirovaný modelom R5 Turbo s dekoratívnou štruktúrou v tvare písmena H. Čalúnené môžu byť aj džínsovinou. Látka Denim je 100 % recyklovaná z PET fliaš a nachádza sa aj na palubnej doske výplniach dverí v prípade výbavy Techno.

Dve kapacity batérie

Renault 5 E-Tech bude mať k dispozícii dve lítium-iónové batérie. Väčšia, ktorá bude ponúkaná ako zatiaľ jediná pri uvedení na trh, má kapacitu 52 kWh a dojazd 400 km podľa WLTP. Druhá má kapacitu 40 kWh a dojazd 300 km. Obe využívajú chémiu NMC (nikel-mangán-kobalt), ktorá v súčasnosti disponuje najlepšou energetickou hustotou na trhu.

Renault 5 E-Tech
Foto: Renault

Konštrukcia modulov týchto batérií zvyšuje ich energetickú hustotu bez toho, aby sa zväčšiť ich objem. Batéria s kapacitou 52 kWh má vo svojom puzdre 4 veľké moduly, kým napríklad v prípade modelov Mégane E-Tech alebo Zoe to je 12 menších modulov. Táto zjednodušená architektúra prináša v porovnaní s modelom Zoe úsporu 20 kg. Celkovo tak je 46 článkov zasadených do 4 modulov, pričom každý z nich váži približne 55 kg. 40 kWh akumulátor má 3 moduly integrované do rovnakého puzdra. Každý z nich obsahuje 31 silnejších článkov s celkovou hmotnosťou cca 240 kg. Pre optimálny výkon za všetkých podmienok je batéria vybavená kvapalinovým chladiacim okruhom, ktorý reguluje jej teplotu.

Elektromotor poskytuje tri úrovne výkonu: 110 kW (150 k / 245 Nm), 90 kW (120 k / 225 Nm) a 70 kW (95 k / 215 Nm). Motor s výkonom 110 kW je kombinovaný s batériou s kapacitou 52 kWh. Slabšie elektromotory sú vyhradené pre verzie so 40 kWh batériou. 150-koňový variant zrýchli z 0 na 100 km/h za menej než 8 sekúnd a z 80 na 120 km/h za menej ako 7 sekúnd. Maximálna rýchlosť je limitovaná na 150 km/h.

Foto: Renault

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla Model Y Juniper tento rok nedorazí

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here