Domov Doprava Otvorili najvýkonnejšiu nabíjačku v SR, má to ale háčik

Otvorili najvýkonnejšiu nabíjačku v SR, má to ale háčik

Foto: ZSE Drive

ZSE Drive aktuálne prevádzkuje na Slovensku takmer 500 verejných nabíjacích bodov, pričom do konca roka 2024 má v pláne vybudovať naprieč celým Slovenskom ďalších približne 150 ultrarýchlych nabíjacích bodov. Významným míľnikom rozvoja elektromobility na Slovensku je nová nabíjačka, ktorá bola otvorená práve dnes.

V areáli EMPARK v Trnave bola dnes otvorená vôbec prvá verejná nabíjacia lokalita pre nákladnú automobilovú dopravu. Súčasne sa môže pochváliť tým, že ide o aktuálne najvýkonnejšiu nabíjaciu stanicu na Slovensku. Jej maximálny výkon je až 400 kW. To by však malo platiť len niekoľko mesiacov, keďže dnes spoločnosť Ejoin oznámila, že ešte tento rok v Bratislave vybuduje nabíjací hub, na ktorom sa budú nachádzať nabíjačky s výkonom až 600 kW. Nie je však zatiaľ známe, či nabíjacie body budú môcť využívať aj elektrické nákladné vozidlá.

Foto: ZSE Drive

ZSE Drive na nabíjanie elektromobilov využíva elektrickú energiu vyrobenú malými vodnými elektrárňami a tým umožňuje vodičom nabíjanie elektromobilov 100 % certifikovanou elektrinou z obnoviteľných zdrojov. So svojimi riešeniami e-mobility pomáha ZSE Drive dekarbonizovať Slovensko a vytvárať tak ekologickú a udržateľnú budúcnosť pre jeho obyvateľov. „Téma elektromobility predstavuje dôležitú súčasť procesu nevyhnutnej energetickej transformácie 21. storočia. Intenzívne pracujeme na rozvoji infraštruktúry pre elektromobily, pretože jej dostupnosť tvorí jeden z najdôležitejších nástrojov na prekonanie predsudkov spotrebiteľov vyplývajúcich z obáv z dojazdu elektromobilov. Vďaka spolupráci so spoločnosťou EMPARK sme položili základný kameň rozvoja verejnej nabíjacej siete pre nákladnú automobilovú dopravu na Slovensku,“ povedal Juraj Krajcár, člen predstavenstva ZSE.

Foto: ZSE Drive
Komplexné služby na jednom mieste

EMPARK Trnava ponúka komplexné služby pre vodičov nákladnej dopravy. Ako jediné parkovisko na Slovensku spĺňa bezpečnostné požiadavky na parkovanie nákladných vozidiel a je držiteľom certifikátu TAPA PSR 3. Poskytuje komfortný a bezpečný parkovací priestor pre 150 kamiónov. Parkovisko je oplotené, osvetlené, nonstop strážené a monitorované HD kamerami s nočným videním. Vodičom je okrem novej nabíjacej stanice k dispozícii čerpacia stanica, autoservis, umývacia linka a tiež jediná lávka na Slovensku na odstraňovanie ľadu zo strechy návesov. V jeho areáli nájdu vodiči aj predajňu náhradných dielov, overovanie, montáž a servis tachografov a určite ocenia aj reštauráciu s domácim jedlom, WiFi, možnosť využívania pračky, sušičky alebo osobných kúpeľní so sprchou.

Foto: ZSE Drive

Snažíme sa našim klientom ponúkať služby na úrovni 21. storočia, nechceme však zaspať na vavrínoch a stále pracujeme na zlepšovaní a rozširovaní našej produktovej ponuky. Okrem klasických pohonných hmôt ponúkame aj stále populárne LPG a plánujeme aj plničku pre autá s vodíkovým pohonom. Budúcnosť nám nie je ľahostajná a momentálne pripravujeme inštaláciu fotovoltických panelov v našom areáli, aby sme mohli využívať zelenú energiu vlastnej výroby,“ povedal Ing. Peter Hájik, konateľ EMPARKU.

Novej nabíjačke sa tešia aj predajcovia elektrických úžitkových či nákladných vozidiel. „Teší nás neustály rozvoj nabíjacej infraštruktúry, ktorú lokalita v EMPARKU dopĺňa mimoriadnym významom. Sme presvedčení, že elektromobilita v službách doručovateľov a kuriérov hrá a bude hrať stále dôležitejšiu úlohu. Ako výrobca prémiových vanov od značky Mercedes-Benz najnovšie prinášame nové úžitkové vozidlo eSprinter, ktoré ponúka veľmi zaujímavé dojazdy a vynikajúce úžitkové vlastnosti, ako aj širokú variabilitu modelových variantov,“ uviedol Ján Novotný, vedúci predaja úžitkových vozidiel Mercedes-Benz Slovakia.

Foto: ZSE Drive
Pomoc rozvoju elektrických nákladných vozidiel

Prínos novej nabíjačky vyzdvihol aj Ján Šulek, vedúci predaja nákladných vozidiel v spoločnosti Daimler Truck & Bus Slovakia s.r.o. „Bez verejných nabíjacích bodov s výkonom okolo 400 kW sa o zavádzaní elektrických nákladných vozidiel do flotíl slovenských dopravcov dá len diskutovať, resp. je obmedzené len na trasy, kde si dopravca vystačí s nabíjačkou vo vlastných priestoroch, alebo v priestoroch nakládky/vykládky tovaru a rozvozová trasa nemôže byť dlhšia ako dojazd vozidla na jedno nabitie. Preto sa veľmi tešíme, že sa ZSE Drive v spolupráci s EMPARK Trnava rozhodli ísť do takejto investície.

Už takmer jeden a pol roka na Slovensku testujeme naše vozidlá v reálnych podmienkach u konkrétnych zákazníkov a práve nabíjací bod v Trnave bol mnohokrát ten kľúčový, kde sme si želali možnosť rýchleho dobitia vozidla kvôli rezerve na dojazd, alebo kvôli predĺženiu celkového dojazdu vozidla. Dnes vyrábame vozidlá, ktoré nabíjame maximálne 160 kW, ale už „zajtra“ začína výroba nového modelu eActros 600, kde „rýchlosť“ nabíjania je až 400 kW, resp. až do 1000 kW, čo výrazne znižuje čas potrebný na nabitie vozidla, ale tiež zvyšuje nároky na výkon nabíjacích bodov. Preto veríme, že podobných miest bude pribúdať nielen popri diaľniciach, ale aj popri cestách prvej triedy a najmä budú navrhnuté a zrealizované tak, aby sa k nabíjačke dostali bez väčších problémov aj nákladné vozidlá.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokV Bratislave postavia najvýkonnejší nabíjací hub v Európe
Nasledujúci článokV EÚ prechádza zmena, vodičský preukaz skupiny B do 4,25 t

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here