Domov Elektromobilita Slovenskí záchranári budú jazdiť na elektromobile Škoda Enyaq iV

Slovenskí záchranári budú jazdiť na elektromobile Škoda Enyaq iV

Už aj na Slovensku budú záchranné zložky využívať elektrické autá. Elektrická Škoda Enyaq iV bola špeciálne upravená tak, aby zvládla aj náročné podmienky a preťaženie niekoľko G.

To, čo je v zahraničí dlhoročnou realitou je na Slovensku novinkou. Spoločnosť ZaMED, ako prevádzkovateľ ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, pravidelne prináša množstvo inovácií do tohto segmentu. Spoločnosť pôsobí v regióne južného Slovenska ako Dunajská Streda, Galanta alebo Komárno, kde sa môžete stretnúť s ich vozidlami, ale napríklad aj s prvou záchranárskou motorkou. Najnovším prírastkom je plne elektrická Škoda Enyaq iV, ktorá sa stala zároveň aj prvým elektromobilom v službách záchranárov na Slovensku.

Cieľom záchranárov je overiť si praktickú použiteľnosť elektromobilu v každodennej prevádzke záchrannej zdravotnej služby. Postupné testovanie tak bude nápomocné pri zavádzaní prípadných systémových zmien vo fungovaní zdravotných záchranárov pri prechode na elektromobilitu aj v tejto oblasti.

„Sme hrdí, že práve Enyaq iV sa stáva prvým elektrickým vozidlom zdravotných záchranárov na Slovensku. Spojili sme svoje sily s partnerom, ktorý pravidelne prichádza v oblasti záchrannej zdravotnej služby s inšpirujúcimi inovatívnymi riešeniami a ako prvý sa začal pripravovať aj na prechod k elektromobilite v tejto oblasti. Oceňujeme preto, že vďaka tejto spolupráci budeme vedieť priniesť reálne skúsenosti a tipy priamo z terénu, ktoré budú pomáhať zachraňovať životy, „ hovorí Jan Procházka, vedúci predaja ŠKODA AUTO Slovensko a dodáva: „To, že Enyaq iV bude slúžiť ako záchranárske auto, je dôkazom toho, že elektromobily sú spoľahlivé autá, ktoré sa môžu využívať na akýkoľvek účel, a to kdekoľvek.“

Špeciálna úprava

Okrem štandardnej konfigurácie vozidla prejde Enyaq iV dodatočnými úpravami, ktoré ho pripravia pre potreby záchrannej zdravotnej služby. Úpravy zahŕňajú napríklad špeciálny reflexný polep auta, LED rampu so svetelnou a zvukovou signalizáciou, elektrický rozvod 230V s dvoma zásuvkami, mobilnú tlačiareň, nabíjačku akumulátora pre zdravotnícke prístroje, držiaky na defibrilátor, odsávačku, ventilátor umelej pľúcnej ventilácie a kyslíkové fľaše, ale aj špeciálne držiaky na transportné a vyprosťovacie pomôcky či batoh so zdravotníckym materiálom.

Akékoľvek vybavenie umiestnené vo vozidle, musí spĺňať prísne technické a bezpečnostné normy na jeho ukotvenie. Inými slovami, vybavenie musí odolať preťaženiu niekoľkých G, podobne ako piloti stíhacích lietadiel.

Elektromobilita v práci zdravotníkov

Škoda Enyaq iV postupne zabezpečí niekoľko oblastí náplne práce záchranárov. Spočiatku bude prevážať zdravotnícky materiál, lieky alebo personál v prípade ich náhleho výpadku. „Takto otestujeme hlavne výdrž batérie pri rýchlych presunoch so zapnutými majákmi a sirénou, manévrovateľnosť a priechodnosť vozidla v rôznom počasí v rozličnom teréne, jeho jazdné vlastnosti, ale aj možnosti využitia jeho priestoru,“ uvádza Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED.

V druhej fáze bude pomáhať aj  pri zdravotníckom zabezpečovaní spoločenských a športových podujatí, kde bude slúžiť ako základňa pre prístrojové a materiálne vybavenie záchranárov. V poslednej, tretej fáze, bude Enyaq iV súčasťou testovania nového typu posádky záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, tzv. rendez vous posádky. Tento typ posádky bude tvoriť lekár a záchranár, ktorý je zároveň vodičom, a spoločne sa budú presúvať ako výpomoc medzi zasahujúcimi posádkami záchranky.

Pacientov prevážať nebude

Zlé jazyky by mohli okamžite argumentovať nevhodnosť používať elektrické vozidlá pre záchranárske účely, opak je však pravdou. Práve vďaka obratnosti, vysokému výkonu a okamžitému zrýchleniu, by mohol byť Enyaq iV skvelým partnerom pre záchranné zložky. Najmä v meste dokáže byť mimoriadne rýchlym nástrojom na presun k pacientovi, alebo prevoz dôležitého vybavenia.

Veríme, že v budúcnosti, ak sa elektrické vozidlá osvedčia, bude ich počet pribúdať aj v iných častiach Slovenska. Čím skôr sa pomoc k zranenému dostane, tým vyššia je predikcia na jeho záchranu alebo záchranu bez trvalých následkov. V zahraničí je podobná asistencia takýchto vozidiel bežnou súčasťou integrovaného systému.

TEST Audi Q4 e-tron VS. Škoda Enyaq iV, keď prémia ťahá za slabší koniec…

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!