Domov Lifestyle TOP turistické miesta Bosny a Hercegoviny (I. časť)

TOP turistické miesta Bosny a Hercegoviny (I. časť)

Foto: Vincent Votruba

Z Bratislavy do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, je to niečo vyše 700 kilometrov, čo je pri riedkej premávke necelých 8 hodín cesty. Aké krásy ponúka táto krajina a čo všetko sa tam oplatí vidieť? Píše Laura Hrubíková.

Bosna a Hercegovina je obľúbená destinácia pre motorkárov, ale poteší tiež nadšencov šoférovania osobných automobilov. V krajine nájdete udržiavané cesty, krásnu prírodu či nádherne zakrútené serpentíny s výhľadmi do kaňonov pozdĺž riek. Diaľnice spájajú len veľké mestá a podobne ako napríklad v Chorvátsku sú aj tu vybudované mýtne brány. V severnej časti krajiny, ktorá je hornatá, sa od novembra do konca marca odporúčajú aj snehové reťaze.

Výška mýta sa, pochopiteľne, odvíja od prejdenej vzdialenosti a kategórie vozidla. Dohromady sme za 170-kilometrovú jazdu po diaľnici zaplatili v prepočte 8 eur. Mýto je možné zaplatiť kartou aj v hotovosti. V maximálnych povolených rýchlostiach sa Bosna a Hercegovina líši od Slovenska tým, že tu je mimo obce obmedzená rýchlosť na 80 km/h. V premávke však len málo vodičov predpísané rýchlosti aj skutočne dodržiava. Všimli sme si tiež, že navigácie tu fungujú spoľahlivo, ale pokiaľ vo vozidle nemáte systém na čítanie dopravných značiek, na rýchlostné limity uvádzané navigáciami sa netreba spoliehať, pretože sú často nepresné.

Platby kartou v Bosne a Hercegovine nie sú tak rozšírené ako u nás, takže je dobré mať v zálohe vždy pripravenú hotovosť. So zamieňaním peňazí si však nemusíte robiť starosti, pretože vo väčšine obchodov či v službách môžete platiť aj eurami. Obchodníci pritom používajú ľudový kurz 1 euro = 2 marky. Oficiálnou menou v krajine konvertibilná marka (KM). Jedlo v bistre alebo v reštaurácii stojí cca 7-12 KM, burek 5 KM, pekárske výrobky 2,5 KM, pivo 4-6 KM a liter benzínu tu je za 2,6 KM. Pri väčšine turistických miest sa dajú kúpiť fyzické i elektronické SIM karty s lacnými dátami.

Prvý deň – Jajce a Travnik

Našu štvordennú cestu začíname na severozápade krajiny. Mestá Jajce a Travnik sú známe tým, že priamo v ich centrách sa nachádzajú vodopády rieky Pliva. Nad oboma mestami sa týčia ruiny pevností a sú obkolesené vinohradmi. Na ne môžete mať skvelý výhľad z množstva štýlových Airbnb ubytovaní, ktoré sú zariadené v modernom dizajne.

Mesto Jajce ponúka nádhernú scenériu. Foto: 123rf.com
Druhý deň – Titov bunker a Blagaj

Atómový bunker bývalého prezidenta niekdajšej Juhoslávie Josipa Broza Tita sa nachádza v meste Konjic. Bunker bol postavený medzi rokmi 1953 až 1979, avšak štátnym tajomstvom zostal až do rozpadu Juhoslávie. Mal slúžiť ako kryt pre prezidenta a jeho 300 najbližších vládnych úradníkov v prípade jadrového útoku. Dnes je zapísaný v zozname UNESCO a 3-krát za deň je prístupný verejnosti. Vzhľadom na veľký záujem turistov o toto miesto a obmedzený počet návštevníkov odporúčame rezervovať lístky vopred. Jeden lístok pre dospelú osobu stojí v prepočte 11 eur. Návšteva s výkladom trvá približne 2 hodiny.

Jedna z chodieb bunkeru. Foto: Laura Hrubíková

Blagaj je historická dedina blízko Mostaru. Známa je kláštorom, za ktorým vyviera rieka Buna. Pozdĺž rieky sa nachádzajú reštaurácie s terasami, ktoré sú v prípade vysokej hladiny vody zaplavené a miesto hostí sa po nich plavia kačice. Na návštevu tohto miesta vám stačí hodina čistého času, ale rozhodne stojí za to.

Vodou zaplavené terasy reštaurácií v meste Blagaj. Foto: Vincent Votruba
Tretí deň – Mostar

Mostar je populárnou destináciou aj na jednodňový výlet zo susedného Chorvátska. Nachádza sa na rieke Neretva, ktorá má krásnu tyrkysovo-zelenú farbu. Toto zafarbenie spôsobuje meď, na ktorá je priľahlá lokalita bohatá. Dominantou mesta je ikonický, v osmanskom štýle postavený Starý most zo 16. storočia, ktorý vydržal nedotknutý až do roku 1993, kedy bol zbombardovaný vojakmi.

Starý most v Mostare. Foto: Vincent Votruba

Po roku 2000 sa ho podarilo zrekonštruovať, takže opäť slúži aj skokanom do vody, ktorí neodmysliteľne k tomuto mestu patria. Svoju skokanskú šou predvádzajú takmer každý deň. Každoročne sa tu koná aj podujatie Red Bull Cliff Diving. Skokani si tu nastavujú svoje mostíky dokonca vyššie ešte o 10 metrov. Návštevu Starého mosta odporúčame naplánovať v ranných hodinách, pretože popoludní je už preplnený turistami.

Diving off the famous Mostar Bridge, Bosnia and Herzegovina |Red Bull Cliff Diving World Series 2023
Štvrtý deň – Sarajevo

Sarajevo je hlavným mestom Bosny a Hercegoviny. Žije v ňom približne pol milióna obyvateľov. Je bohaté na kultúru, keďže tu bývajú Bosniaci, Srbi aj Chorváti. Bezprostredne pri sebe sa tu tak nachádzajú kostoly a mešity. Obyvatelia tu nažívajú v harmónii bez ohľadu na národnosť alebo náboženstvo. Keďže sme Sarajevo navštívili počas Veľkej Noci a zároveň ramadánu, boli sme svedkami toho, ako muezín zvolával ľudí na večernú modlitbu a ľudia do mešity prichádzali popri sochách Ježiša s vizuálmi veľkonočných ozdôb a vajíčok.

Sarajevo je historicky zaujímavé príbehom atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, ktorý spustil začiatok prvej svetovej vojny. Tepnou mesta je historické centrum s bazarom rámcované východnou architektúrou. Nájdete tu mnoho reštaurácií s tradičnými jedlami ako cevapi, pleskavica a podniky dedikované výsostne len bureku. Na nočný život je zaujímavá časť postavená za čias Rakúsko-Uhorska. Koho zaujímajú aj netradičné miesta v štýle urbexu, môže navštíviť napríklad opustenú bobovú dráhu postavenú pre olympijské hry v roku 1984. Z mesta na vrchol dráhy vedie lanovka.

Chátrajúca bobová dráha v Sarajeve. Foto: Laura Hrubíková

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokSlováci sa zbavujú áut, na predaj ich je najviac za posledných 5 rokov
Nasledujúci článokKia EV3 príde na trh už tento rok