Automobilový segment dnes ponúka veľa možností. Pravdepodobne sa nestane, že by si niekto neprišiel na svoje, či už sa zaujíma o sedan, SUV, MPV, hatchback či rôzne iné kategórie.

V posledných rokoch sa nám ale akosi začali zliepať jednotlivé kategórie. Preto si teraz môžeme zakúpiť napríklad kríženca medzi coupé a SUV. Tu však vzniká priestor na otázku. Vo svete, v ktorom si každý rád pozrie a aj sa zvezie v nejakom športovom úžitkovom vozidle (SUV), majú klasické rodinné MPV ešte nejaký význam?

Uvedomujem si, že táto otázka je pravdepodobne veľmi kontroverzná a vyvolá mnohé debaty. Ide len o jednoduché zamyslenie sa. V časoch, kedy takmer každá automobilka ponúka nejaké auto so zdvihnutým podvozkom, je možno trochu nelogické kupovať si klasickú rodinnú „dodávku“. Segment MPV začal príchodom Renaultu Espace v roku 1984. Samozrejme sa bavíme o našom európskom trhu a americké vany necháme teraz mimo témy. Toto odvetvie si veľmi rýchlo vydobylo stálu pozíciu na trhu. Išlo hlavne o to, že automobil typu MPV ponúkal a stále ponúka bohatý vnútorný priestor, veľké množstvo odkladacích priestorov a hlavne pocit komfortu a bezpečia. V súčasnosti najpopulárnejšími MPV sú nepochybne automobily od francúzskych či nemeckých značiek. No je ich toľko, ako v prípade SUV? Povedzme si to na rovinu. Nie je.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Tak ktoré?

Trh s autami, ktoré majú terénnejšie vlastnosti (alebo sa tak tvária), v posledných rokoch raketovo rastie, a tým pádom sa istým spôsobom aj zmenšuje podiel rodinných dodávok na trhu. Je to hlavne z toho dôvodu, že všetko, alebo prevažnú väčšinu z toho, čo dokáže ponúknuť MPV, dnes už dávno ponúka aj SUV. A samozrejme okrem toho aj niečo naviac. To je hlavne zvýšený podvozok a o poznanie väčší pocit bezpečia. Veď kde by ste sa cítili bezpečnejšie? V Renaulte Espace alebo v Mercedese GLS? Dobre. Chápem. Toto prirovnanie je asi trošku prestrelené. No jeho podstata je na mieste. Dva automobily, ktoré spadajú do úplne iných segmentov a tried, no majú niečo spoločné. Oba majú pomerne veľké množstvo miesta na palube a tým pádom sa dajú obe použiť ako rodinné vozidlo. Je tu však rozdiel v tom, že v takom GLS sa budete cítiť o poznanie bezpečnejšie.

Nejde len o GLS. Pozrime si napríklad VW Tiguan alebo VW Touran. Autá od tej istej značky, ale z iných segmentov. Predávanejšie je pritom „terénnejšie“ vyhotovenie. Je to presne pre to, čo som uvádzal vyššie. Každý chce predsa pre svoju rodinu bezpečie a určite by si každý rád vybehol niekedy aj mimo spevnené cesty. A to pravdepodobne s klasickým MPV nedokážeme. Na druhej strane sa z dnešných SUV stáva „leštenka“ a ich pravé schopnosti idú do úzadia. Poriadne surové SUV dnes už len tak ľahko nenájdete. Vo väčšine prípadov sa jedná len o nafúknuté sedem-miestne „dodávky“ so zvýšeným podvozkom. Preto by som rád vedel aj Váš názor. Siahli by ste radšej po MPV alebo SUV?

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Zdroje: startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!