Toyota nás s novou generáciou legendy menom Supra naťahovala niekoľko rokov. Oficiálne odhalenie sa neustále odsúvalo, hoci vďaka uniknutým fotografiám a konceptom sme mali akú-takú predsatvu, ako bude nová Supra vyzerať. Niektorí z výsledku bohužiaľ nadšení neboli…

Zarytým fanúšikom sa nepáči ani fakt, že Supra zdieľa techniku s novým mníchovským roadsterom BMW Z4, ktorý bol predstavený len nedávno. Novinka sa prvýkrát svetu odhalila na Concours d’Elegance v Pebble Beach, kde ju osobne odprezentoval slovenský šéfdizajnér BMW Jozef Kabaň.

No napriek tomu, že ide v podstate o dvojičky, ktoré majú mnoho spoločného, predsa len ich niečo odlišuje. Čo majú teda spoločné, a čo je naopak iné? V oboch prípadoch ide o športové auto, ktoré by primárne malo byť o radosti z jazdy, teda to, čomu fandíme. Supra je však karosériou kupé, Z4 je roadster.

Toyota Supra vs. BMW Z4, v čom sú dvojičky rozdielne?

Mnoho podobného nájdeme aj v interiéri. Supra si od mníchovskej dvojičky vypožičala volič automatickej prevodovky, panel ovládajúci klimatizáciu jednoducho nájdeme tu mnohé prvky známe z moderných alebo starších modelov značky BMW. Avšak materiály a dielenské spracovanie je v prípade Z4, ako býva u BMW zvykom, na prémiovej úrovni. Interiér Toyoty pôsobí stroho v porovnaní z nemeckým bratom a menej hodnotne. Exteriér oboch modelov sa nesie v duchu filozofie aktuálnych dizajnérskych zmien a nových trendov, ktoré sú charakteristické pre každú z oboch značiek.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Rovnaká je nielen technika, ale aj motory

Zatiaľ najvýkonnejší zdieľaný motor má objem 3 litre. Ide o radový šesťvalec preplňovaný turbodúchadlom twin-scroll. Motor je pre oba modely rovnako naladený. Výkon 250 kW od 5000 do 6500 otáčok a maximum krútiaceho momentu na úrovni 500 Nm v širokom pásme od 1600 do 4500 otáčok. Ak očakávate, že autá budú totožné aj v šprinte z 0 na 100km/h nie je to tak. Toyota aj vďaka tomu, že je ľahšia o viac ako 100 kilogramov zvláda túto disciplínu za 4,3 sekundy. BMW je o tri desatiny pomalšie. Základná cena najlacnejšieho modelu Z4 vo verzií sDrive20i bude zhruba na úrovni 47 tisíc eur. Ceny Toyoty Supra sa dozvieme v priebehu januára.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

No snáď najkontroverznejším je dizajn. Ten vo veľkej miere nadväzuje na pred pár rokmi predstavený koncept menom Toyota FT-1. Mnohým sa nepáči, že novinka takmer vôebc nenadväzuje na predchádzajúce generácie. Všimol si to aj študent dizajnu Roman Miah a rozhodol sa to napraviť.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Skombinoval teda legendárnu predchádzajúcu (štvrtú) generáciu Supry a implementoval niektoré dizajnérske prvky do tej súčasnej generácie. Výsledok si môžete pozrieť vyššie. Decentné zmeny, avšak auto vďaka ním vyzerá lepšie, nemyslíte? 🙂

Zdroj: Instagram startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!