Volvo plánuje nový a plne elektrický variant modelu XC40, ktorý by mal zažiť svoj debut do konca roka 2019. Prerazí ale medzi konkurenčnými elektro-maniakmi?

Správa pochádza z magazínu Automotive News Europe, ktorá ešte na konci minulého roka hovorila s predstaviteľmi značky Volvo. Nový elektrický model Volvo XC40 spojí dve plánované hybridné verzie.

Švédska spoločnosť zatiaľ ale neuvádza žiadne detailné informácie. Takže nevieme nič bližšie ako o dizajne tak ani o elektromotore, ktorý bude poháňať nového krásavca. Na istotu vieme ale jednu vec – v najbližších rokoch bude mať naozaj hromadnú konkurenciu.

Porsche plánuje plne elektrický Macan, keď sa predaj nového modelu z minulého roka naplno rozbehne. Audi tento mesiac zasa predstavila menší e-Tron 4 v Ženeve. BMW testuje svoje nové elektrické SUV iX3 na švédskych vozovkách. Nebude teda trh presýtený týmito ekologickými vzývačmi?

Volvo v súčasnosti ponúka „zásuvnú verziu“ svojej vlajkovej lode SUV XC90. Už pred 30 rokmi ale vyvinuli elektrické vozidlo. Tohtoročný očakávaný model by bol ale pri svojej aktuálnej zostave úplne prvým elektrickým produktom značky Volvo.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Aj keď teraz trošku špekulujeme, Volvo XC40 EV by teoreticky mohlo využiť najnovšie konfigurácie a systémy z modelu Polestar 2. Ten momentálne používa 78 kWh akumulátor, ktorý napája dva elektrické motory. To prináša autu rýchlosť 100 km/hod behom piatich sekúnd.

Dojazd je dokonca viac ako 400 kilometrov. Aj keď by sa tieto komponenty mohli umiestniť pod karosériou nového XC40, myslím si že ako inovatívne elektrické vozidlo bude príliš drahé. A to práve vďaka tejto batérii.

Model bol predstavený v roku 2017, takže sa nejedná o úplného nováčika. V roku 2018 dokonca získal ocenenie Európske auto roka na ženevskom autosalóne. Preto sú aj naše očakávania veľké, automobilka si nemôže dovoliť priniesť neúspešný model.

Ostatne, z výrobnej linky Volvo vychádzajú naozaj kvalitné a bezpečné vozidlá, ktoré si podmania hádam každého. Menší vzrastom, ale zároveň robustný dizajnom. Thorovo kladivo vo svetlách by sme mohli teda vidieť už na konci tohto roka.

Zdroje: Automotive News Europe | startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!