Trnavský závod koncernu PSA v týchto dňoch vyrobil svôj vôbec prvý elektromobil. Podobný krok naznačuje do budúcna stabilitu pracovných miest a hlavne veľkú konkurencieschopnosť celej fabriky. Prvým vyrobeným elektrickým vozidlom v Trnave je Peugeot 208, ktorý je s klasickým pohonom vo výrobe už niečo cez 4 mesiace.

Automobilka zavádza elektrifikáciu do svojich modelov, čím reaguje na aktuálne dianie na trhu. Od roku 2020 vstúpia do platnosti striktnejšie normy na CO2 a teda automobilky budú musieť dotlačiť svoju modelovú radu k elektrifikácii. Ako sa nechal počuť personálny manažér závodu PSA v Trnave ,Ľubomír Kollár, automobilový priemysel v súčasnosti čelí viacerým výzvam, medzi ktoré patrí informatizácia, autonomita a v neposlednom rade znižovanie CO2. Nakoľko zavedenie prísnejších noriem na oxid uhličitý postihne viacero motorov aktuálnej ponuky, bolo nutné začať s výrobou elektromobilov.

Elektrické vozidlo s poradovým číslom 1 zišlo s výrobných liniek trnavského závodu 27. marca. Mal to byť dôsledok priekumu dopytu po vozidlách s alternatívnym pohonom. Tento prieskum automobilka zatiaľ nezverejnila, no očakáva, že v najbližších mesiacoch dopyt po eletromobilite výrazne vzrastie. Podľa Kollára je hlavným cieľom automobilky udržať počet pracovných miest nezmenený aj po roku 2020. Aktuálne je v PSA v Trnave zamestnaných 4500 ľudí, z žoho je 25,3% na dobu určitú, 69% na dobu neurčitú a 5,3% je zamestnaných pomocou externých agentúr. Hlavne v merítku zamestnanosti na dobu určitú a pomocou externých agentúr je od roku 2016 významná zmena. V tomto období totiž na dobu určitú pracovalo v trnavskej fabrike len 6,8% zamestnancov, zatiaľ čo externé agentúry poskytli až 22,8% ľudí. Elektrifikácia má tieto čísla ešte viac zmeniť a tým zabezpečiť dostatok pracovných poziícií aj po začiatku novej dekády.

Okrem elektromobiliy a pracovných miest sa zástupcovia továrne zmienili aj o platoch svojich zamestnancov. Tie sa majú pohybovať na priemernej úrovni 1 177 eur pred zanením. Základná mzda predstavuje až 800 eur, nočné príplatky potom 87 eur a 100 eur je mesačný bonus. Okrem iného v minulom roku bol v trnavskom PSA vyplatený zamestnancom aj 13. plat spolu s koncernovým bonusom 950 eur.

Zdroj: Trnava Live

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!