Elon Musk so svojou Teslou neprestáva prekvapovať. Najnovšie Tesla predstavila svoj nový roadster, no zároveň aj svoj prvý kamión, Tesla Semi. Musk sa na prezentácii vyjadril, že so svojím tímom chceli postaviť také vozidlo, ktoré by akcelerovalo ako žiadne iné. Výsledok je naozaj dychberúci, veď posúďte sami!

Jazdné vlastnosti

Nenaložená Tesla Semi by podľa dostupných informácii mala akcelerovať z 0 – 60 míľ za hodinu (cca 97 km/h) za približne 5 sekúnd! Tesla Semi však len málokedy bude jazdiť nenaložená, preto Elon Musk prezradil ďalší zaujímavý údaj o zrýchlení. Plne naložená Tesla Semi (približne 36 ton nákladu) zrýchli z 0 – 60 míľ za hodinu za približne 20 sekúnd! Neuveriteľné, čo poviete?! Tieto hodnoty zabezpečuje hnacie ústrojenstvo, ktoré by malo vydržať približne 1,5 milióna kilometrov! Tvoria ho 4 nezávislé motory uložené na zadných nápravách. Tie by mali pomôcť aj pri prevencii kolízii, napr. prekríženiu návesu. Keďže Tesa Semi disponuje štyrmi motormi, každý z nich môže v krízovej situácii zariadiť prenos krútiaceho momentu tam, kde je najviac potrebný a tým zabrániť šmyku. Okrem toho, ak by náhodou dva motory vypadli, stále bude možné pokračovať v jazde.

Bezpečnosť a technológie

K zvýšenej bezpečnosti nepochybne prispieva aj čelné sklo odolné voči nárazu alebo netradičná pozícia šoféra v strede kokpitu. Samozrejme, asi najväčším bezpečnostným prvkom je rozšírený autopilot, ktorý bude dodávaný už v štandardnej výbave. Ten obsahuje automatické núdzové brzdenie, udržiavanie v jazdnom pruhu alebo upozornenie možnej kolízie pred Vami. K dispozícii bude napríklad aj asistent jazdy v konvoji, čo by malo dosiahnuť ešte väčšiu šetrnosť pohonných hmôt. Na komunikáciu s vozidlom bude slúžiť aplikácia Tesla Mobile Service, ktorá Vám poskytne všetky dôležité informácie o jazde, spotrebe, dojazde a pod. Okrem toho, pomocou nej sa môžete spojiť s centrálou a vyriešiť tak problém, s ktorým si nebudete vedieť dať rady.

Dizajn

Tesla Semi je špička aj po dizajnovej stránke. Ten obsahuje viacero funkčných prvkov, ktoré zabezpečujú lepšie prúdenie vzduchu. Z nich môžeme spomenúť napríklad plochý podvozok. Americkí inžinieri tak docielili lepší koeficient odporu vzduchu (cx = 0,36) ako jeden z najznámejších superšportov na svete, Bugatti Chiron (cx = 0,38). Zaujímavé, že?

Technické informácie

Keďže sa jedná o plne elektrický kamión, žiadne emisie neprodukuje. Určite Vás ale zaujíma aj dojazd. Ten by mal dosiahnuť hodnotu približne 800 kilometrov na jedno nabitie. Okrem toho, za 30 minút by ste mali vedieť dobiť baterku na ďalších 640 kilometrov. Batéria s kapacitou cca 1000 kWh sa nachádza v podlahe. O nabíjanie sa budú starať meganabíjacie stanice (Megacharger) Omega, ktoré čerpajú energiu zo slnečného svetla. Tesla Semi tak v podstate jazdí na slnečné svetlo. Takéto stanice by postupne mali pribudnúť po celom svete.

Financie

Elon Musk tvrdí, že náklady spojené s pohonnými hmotami by mali byť o 20 % nižšie ako pri bežnom kamióne so spaľovacím motorom. Argumentuje to príkladom, že pri plnom naložení na 160 kilometrovej trase pri rýchlosti 95 km/h a súčasných cenách pohonných hmôt v USA, by kamión so spaľovacím motorom na jednu míľu minul 1,51 USD, zatiaľ čo Tesla Semi iba 1,21 USD. Tým by sa z dlhodobého hľadiska mala docieliť úspora až 200 000 USD.

Záver

Prvý elektrický kamión od spoločnosi Tesla vyzerá naozaj fascinujúco a hoci nie je prvým predstaveným vozidlom svojho druhu, svojimi vlastnosťami si však určite nejaké to prvenstvo udrží. Sám som zvedavý na budúcnosť tohto unikátneho nákladného vozidla. Cena zatiaľ zverejnená nebola a produkcia je naplánovaná na rok 2019. Objednať si ho však môžete už teraz. Tak ak Vás Tesla Semi zaujala, neváhajte a objednávajte!

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!