Domov Elektromobilita Tesla a “cenovo dostupný” model ? Ciele sú odvážne

Tesla a “cenovo dostupný” model ? Ciele sú odvážne

Bláznivé čísla? Každé tretie auto pochádza z Číny!

Tesla nikdy nespí. Minimálne ľudia na ich vývojovom oddelení majú neustále plné ruky práce. Nová platforma sa stala významným cieľom značky. Má to však jeden háčik, musí stáť o polovicu menej, než je tomu teraz.

Tesla sa už dlhé roky snaží deklarovať, že si kladie za cieľ priniesť na trh dostupný elektromobil, ktorý by pomohol k elektrifikácii dopravy pre širšie masy. Ak sa obzrieme do minulosti, jej doposiaľ najlacnejšie vozidlo bol známy Model 3. Neskôr naň nadviazal aj Model Y. Dostupnosť týchto modelov nespôsobovala problémy, horšie je na tom cena.

Magických 25 tisíc

Tesla sa netajila tým, že chcela ponúknuť model niekde na hranici 25 tisíc dolárov. To by mala umožniť nová platforma. Elon Musk uviedol, že vývoj novej, cenovo dostupnej platformy naplánovali spoločne na nasledujúci rok. Dôležitosť novej platformy stúpla aj kvôli faktu, že v posledných rokoch sa nekládol vôbec dôraz na tento element.

Tesla Model S Plaid

Musk uviedol, že Tesla sa v roku 2022 sústredila najmä na zvýšenie objemu produkcie Modelu Y. Musk sa tiež netají tým, že práve spomínaným Modelom Y chce atakovať titul najpredávanejšieho automobilu na svete. Ďalším bodom záujmu v tomto roku sa stal aj vývoj nového robota s názvom Optimus, ktorý sa na svetlo sveta dostal iba nedávno.

Elon Musk sa vyjadril pre web Electrek nasledovne: „Je to samozrejme hlavný zámer nášho tímu pre vývoj nových vozidiel. V tejto chvíli sme ukončili s konštrukciou pre Cybertruck a Semi. Takže je to, samozrejme, práve to, na čom pracujeme. Ide o vozidlo novej generácie, ktoré bude pravdepodobne o polovicu lacnejšie než platforma modelov 3 a Y. A bude aj menšie, aby sme v tom mali jasno.“

tesla

Pôjde o bestseller?

Predpoklady hovoria za všetko. Cena nového dostupného elektromobilu by sa mala pohybovať medzi 25-35 tisíc dolármi. Vo vývoji tohto „cenovo dostupného“ modelu chce Tesla zužitkovať všetky získané skúsenosti pri tvorbe predchádzajúcich modelov. Cieľom zostáva dostať sa na polovičné náklady v porovnaní s predchádzajúcimi platformami. Možno aj preto sa očakáva, že nový cenovo dostupný model sa môže stať časom najpredávanejšou Teslou.

Treba sa však pozerať aj na skutočnosť, že automobilka sa do vývoja pustí až v priebehu budúceho roka. Preto zostáva otázne, kedy sa dočkáme výsledku vývoja a kedy vôbec príde na trh dostupný elektromobil. Rovnako tak veľký otáznik visí aj nad cenou, pretože ako sme už viackrát boli svedkami, nie vždy sa tieto optimistické ciele podarilo naplniť. Uvidíme, každopádne si na Teslu s nižšou cenovkou ešte určite nejakú dobu počkáme.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokFoxconn prináša na trh už tretí model, prekvapí dojazdom
Nasledujúci článokSkutok sa nestal? Vysvetľujeme, čo bude kľúčové v súdnom procese s Dědečkom