Domov AUTOSALÓN MNÍCHOV Ak búrať, tak jedine v tomto aute. Hyundai IONIQ 6 je aerodynamický...

Ak búrať, tak jedine v tomto aute. Hyundai IONIQ 6 je aerodynamický klenot so špičkovou bezpečnosťou

Hyundai IONIQ 6 dosiahol v testoch bezpečnosti Euro NCAP maximálne päťhviezdičkové hodnotenie. V kategórii „Dospelý cestujúci“ je vôbec najbezpečnejším automobilom testovaným v tomto roku. Vysoké hodnotenie dosiahol aj v kategóriách „Detský cestujúci“ a „Bezpečnostný asistent“.

IONIQ 6 je v poradí druhý model z radu IONIQ, novej línie čisto elektrických vozidiel, ktorej éru odštartoval na celom svete oceňovaný IONIQ 5. Kým IONIQ 5 si získal slávu a uznanie pre svoj retrofuturistický dizajn s ostrými hranami, IONIQ 6 je limuzínou s ladným aerodynamickým tvarom.

Päťhviezdičková bezpečnosť

IONIQ 6 nie je len dizajnovou lahôdkou, ale jeho vyspelé aktívne a pasívne bezpečnostné systémy v kombinácii s mimoriadne tuhou karosériou sa starajú o to, že posádka vozidla je v prípade nárazu veľmi dobre chránená. Neplatí to len na papieri, ale už aj podľa prísnych nárazových skúšok organizácie Euro NCAP.

Za ochranu dospelých cestujúcich získal Hyundai IONIQ 6 hodnotenie 97 %. Vynikajúcu ochranu poskytne aj deťom sediacich v detských sedačkách. Tu Hyundai IONIQ 6 nezaváhal a získal najvyššie bodové hodnotenie 24/24. Percentuálne hodnotenie 87 % je nižšie iba z toho dôvodu, že tento elektromobil neponúka úchyty ISOFIX na zadnom prostrednom sedadle a na sedadle spolujazdca vpredu. Za asistenčné systémy si IONIQ 6 vyslúžil hodnotenie 90 %.

Bohatá aktívna a pasívna bezpečnostná výbava

Popri siedmich airbagoch v štandardnej výbave je IONIQ 6 vybavený novou úrovňou pokročilých asistenčných systémov Hyundai SmartSense, ktoré sa starajú o bezpečnosť a pohodlie na ceste. Patrí sem asistent na jazdu po diaľnici druhej generácie, ktorý pomáha udržiavať nastavenú vzdialenosť a rýchlosť od vozidla idúceho vpredu pri jazde po diaľnici a tiež vycentrovať vozidlo v jazdnom pruhu počas jazdy, vrátane jazdy cez zákruty. Inteligentný tempomat (NSCC) využívajúci dáta z navigácie pomáha udržiavať vzdialenosť od vozidla pred autom idúcim vpredu a jazdiť rýchlosťou nastavenou vodičom tým, že odráža naučený štýl jazdy vodiča. Využíva tiež informácie o ceste z navigačného systému, aby optimalizoval jazdu a upravil rýchlosť vozidla pre bezpečnú jazdu v zákrutách.

IONIQ 6

Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) pomáha predchádzať zrážkam s predmetmi pred vozidlom počas jazdy. Medzi ďalšie funkcie čiastočne autonómneho riadenia, ktorými IONIQ 6 disponuje, patrí asistent sledovania dopravných značiek (ISLA), ktorý upozorňuje na maximálnu povolenú rýchlosť, a asistent automatického prepínania diaľkových svetiel (HBA), ktorý pomáha zapínať a vypínať diaľkové svetlá v noci pri približujúcich sa vozidlách v protismere. Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW) analyzuje pozornosť vodiča počas jazdy, poskytuje varovanie pri zistení príznakov jeho nepozornosti a v prípade potreby odporúča odpočinok.

IONIQ 6

Ďalšie funkcie spolupracujú a pomáhajú predchádzať kolíziám v rôznych jazdných situáciách. Asistent vyhýbania sa zrážke v mŕtvom uhle (BCA) pomáha predchádzať kolíziám pri zmene jazdného pruhu. Ďalšia funkcia, zobrazenie mŕtveho uhla na prístrojovej doske (BVM), zobrazuje video z mŕtveho uhla priamo na prístrojovej doske pre bezpečnú zmenu jazdného pruhu. Podobne aj asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA) pomáha predchádzať zrážkam s inými vozidlami na ľavej alebo pravej strane vozidla pri cúvaní.

IONIQ 6

Perfektne efektívny

Vďaka dokonale aerodynamickej siluete s mimoriadne nízkym koeficientom odporu vzduchu len 0,21 a viacerým funkčným prvkom ponúka toto mimoriadne vozidlo s dĺžkou vyše 4,8 metra spotrebu už od 14 kWh/100 km. S väčšou batériou s kapacitou 77,4 kWh dosahuje IONIQ 6 dojazd až do 614 kilometrov na jedno nabitie. Tieto špičkové parametre podčiarkuje jeho schopnosť ultrarýchleho nabíjania. Na 351 kilometrov jazdy postačí len 15 minút nabíjania na dostatočne výkonnej nabíjačke.

IONIQ 6

Zameraný na človeka

Interiér IONIQ 6 je plne zameraný na človeka. Priestranný, pohodlný, inšpiratívny. Špeciálne relaxačné sedadlá v prednom rade či atraktívne dvojfarebné ambientné podsvietenie, ktoré je citlivé na rýchlosť jazdy auta, vytvárajú osobný priestor, plný praktických funkcií a udržateľných materiálov. Technologickí nadšenci uvítajú digitálne spätné zrkadlá, ktoré sú za príplatok dostupné v najvyššej verzii výbavy Premium. Prakticky orientovaní zákazníci zasa ocenia inovatívnu funkciu Vehicle-to-Load (V2L), ktorá robí z auta doslova pojazdný zdroj energie so schopnosťou napájania elektrických zariadení s príkonom až do 3,6 kW!

IONIQ 6

Elektrický IONIQ 6 s cenou od 46 490 € s DPH je v ponuke v 7 rôznych konfiguráciách z pohľadu kapacity batérie (53 kWh a 77,4 kWh), pohonu náprav (4×2 a 4×4) a úrovne výbavy (Family, Style, Premium). Už dnes je možné vyžiadať si na Hyundai IONIQ 6 na mieru šitú cenovú ponuku prostredníctvom online konfigurátora na webe Hyundai.sk a u predajcov Hyundai. Hyundai poskytuje na nový elektromobil päťročnú záruku bez obmedzenia najazdených kilometrov. Na akumulátor je záruka 8 rokov alebo 160-tisíc kilometrov. Nechýbajú ani ďalšie pre Hyundai typické benefity ako možnosť získania sady zimných pneumatík so zľavou do 65 % a 5 rokov asistenčnej služby v cene. Prvé kusy IONIQ 6 dorazia do predajní na jar roku 2023. Buďte pri tom. Prebuďte svoj svet.

IONIQ 6

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počet hodnotení 5

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!