Domov News Vieme viac o novom Forde Mustang, nechýbajú ani…

Vieme viac o novom Forde Mustang, nechýbajú ani…

Meno Mustang je jedným z najikonickejších v automobilovom priemysle. Ford si dokonca vybral slávny odznak poníka, aby hrdo našiel svoje miesto na prvom čisto elektrickom SUV – Mustang Mach-E. Teraz nastal čas, aby sa legendárny „muscle car“ vrátil. Ford poodhaľuje zasa o niečo viac o siedmej generácii svojho Mustangu.

Ide o celosvetovo najpredávanejšie športové kupé. Ford sa preto s novou siedmou generáciou modelu Mustang musel trafiť do čierneho. Ak by bol Mustang filmom, hlavými hrdinami sú výkon motora V8, pohon zadných kolies a rovnaký nezameniteľný dizajn. Ford tvrdí, že revitalizoval interiér s väčším množstvom technológií ako kedykoľvek predtým.

Štíhlejší a agresívnejší

Siedmy Mustang v poradí sa rovnako ako aj šiesta generácia bude predávať v Európe. Odchádzajúci model šiestej generácie však drží titul prvého oficiálne predávaného Mustangu na starom kontinente. Nová generácia príde koncom roka 2023 vo forme kupé a kabrioletu. Zatiaľ čo proporcie fastbacku zostali rovnaké, dizajnové detaily auta sú oveľa ostrejšie. Siedma generácia prichádza so štíhlejšími LED svetlometmi zakrytými agresívnou kapotou, dvojitými otvormi na prívod vzduchu v prednej maske na zlepšenie výkonu a agresívnymi 19-palcovými viaclúčovými zliatinovými diskami.

Tie pod sebou v prípade voľby balíka Performance Pack ukrývajú brzdy Brembo. Na zadnej časti sú umiestnené ostrejšie tvarované zadné svetlá. Svetlá sú na oboch stranách typické pre Mustang s tromi pruhmi. Ford hovorí, že celkovo vzhľad úplne nového auta pôsobí ostrejšie ako predtým. Vnútri Mustangu sa však nachádzajú oveľa modernejšie technológie a ponúka viac luxusu ako kedykoľvek predtým. Ford zrušil dizajn prístrojovej dosky zo šiestej generácie, aby uvoľnil miesto pre dvojicu obrazoviek.

Najdigitálnejší Mustang všetkých dôb

K prispôsobiteľnému 12,4-palcovému digitálnemu prístrojovému panelu sa plynule pripája 13,2-palcový centrálny panel s informačným systémom SYNC4 od spoločnosti Ford. „Využívame každý pixel,“ hovorí Craig Sandvig, manažér interakčného dizajnu Ford Mustang. „Môžeme byť kreatívni pri zobrazovaní potrebných jazdných informácií a dať vodičovi kontrolu nad výberom farieb, klasických meradiel alebo dokonca „pokojnej“ obrazovky, kde sa zobrazujú len minimálne detaily.

Výsledkom je najdigitálnejší Mustang všetkých čias. Pričom odstránenie fyzických tlačidiel pre ovládanie rádia a klimatizácie vytvorilo čistejší vzhľad prístrojovej dosky. Napriek tomuto posunu smerom k digitalizácii Ford tiež tvrdí, že kokpit úplne nového auta zostáva zameraný na vodiča. S novým volantom s hrubším vencom a sploštenou spodnou časťou a športovými koženými sedadlami je tento zámer jasne viditeľný. Ponúkaná technológia zahŕňa funkcie Apple CarPlay a Android Auto. Rovnako aj bezdrôtové nabíjanie telefónu, bezdrôtovú softvérovú kompatibilitu a stereo Bang & Olufsen s 12 reproduktormi.

Osemvalec hrá vlastnú symfóniu

5,0-litrový osemvalec novej generácie by mal tomuto stereu poskytnúť vhodnú konkurenciu, pokiaľ ide o poskytnutie zvukovej stopy. Vo svojom tlačovom materiáli Ford neuviedol, koľko výkonu a krútiaceho momentu nový motor produkuje. Výkon viac ako 450 koní a krútiaci moment 500 Nm pre model GT s päťlitrovým osemvalcom by sa mal stať realitou. Popri novej konštrukcii dvojitého nasávania vzduchu má motor tiež dvojité telesá škrtiacej klapky, jedno pre každý rad valcov.

Extra výkon naznačuje aj pokles spotreby paliva. Predpokladá sa pokles spotreby niekde na úrovni 10 %. O modeli Mustang s motorom EcoBoost s objemom 2,3 litra zatiaľ nevieme nič. Dokonca ani to, či prežije aj v siedmej generácii. K dispozícii bude so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo s 10-stupňovou automatickou prevodovkou, pričom obe prevodovky posielajú pohon na zadné kolesá. Funkciu „Rev-Match“ nájdeme aj v prípade voľby vozidla s manuálnou prevodovkou.

Šesť režimov a lepšie jazdné vlastnosti

Zvoliť si môžete zo šiestich jazdných režimov – Normal, Sport, Slippery, Drag, Track a Individual. Prevodový pomer riadenia nového Mustangu je rýchlejší a odozva podvozku sa zlepšila znížením poddajnosti všade od volantu až po pneumatiky. Ford deklaruje, že pôjde o Mustang s najlepšími jazdnými vlastnosťami aký kedy vyrobili.

Ed Krenz, hlavný konštruktér modelu Mustang sa k tomu vyjadril nasledovne: „Toto je doposiaľ najatletickejší a najdôveryhodnejší Mustang. Či už jazdíte s automatickou alebo manuálnou prevodovkou, vďaka jazdným režimom v kombinácii s jemne vyladeným digitálnym ovládaním motora, odpruženia a riadenia sme teraz schopní poskytnúť vodičom špičkový výkon kdekoľvek, od ich obľúbených ciest až po miestnu trať.“

Poteší výfuk s klapkami a pruženie

Vozidlá GT dostali do výbavy štandardný balík Performance, ktorý okrem kolies a bŕzd pridáva diferenciál s obmedzenou svornosťou pre zvýšenú trakciu a výfuk s aktívnymi klapkami. Kupujúci si môžu našpecifikovať adaptívne odpruženie Ford MagneRide, ktoré možno vyladiť tak, aby zmenilo nastavenia podvozku v závislosti od zvoleného režimu jazdy.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

1 COMMENT

Comments are closed.