Domov News Čo sa im stalo? 25 rokov by ste márne hľadali vo Volvách...

Čo sa im stalo? 25 rokov by ste márne hľadali vo Volvách toto

Presne štvrťstoročie ste si nemohli kúpiť automobil značky Volvo s pohonom zadných kolies. To sa tento rok zmení.

V rámci modernizácie a nového balíka produktových aktualizácií doprialo Volvo modelom XC40 Recharge a C40 Recharge vyšší dojazd a možnosť voľby variantov s pohonom zadných kolies. Okrem toho v cenníku nájdete tri nové pohonné jednotky. Patria k nim dva varianty s pohonom zadných kolies a prepracovaný výkonný model s pohonom všetkých kolies.

Elektromotor druhej generácie s permanentným magnetom, ktorý poháňa zadné nápravy elektrických modelov C40 a XC40, vyvinula interne priamo spoločnosť Volvo Cars. „Tieto aktualizácie sú ďalším veľkým krokom v našom úsilí, ktorého cieľom je stať sa do roku 2030 výrobcom plne elektrických automobilov,“ uviedol Javier Varela, prevádzkový riaditeľ značky Volvo. „Dojazd a čas nabíjania sú pre čoraz väčší počet našich zákazníkov novými kľúčovými faktormi a vďaka týmto vylepšeniam sú naše plne elektrické modely ešte atraktívnejšie, ako už boli.“

Volvo
Návrat pohonu zadných kolies

Jednomotorový variant so štandardným dojazdom poháňa elektromotor s permanentným magnetom s výkonom 175 kW, čo predstavuje oproti odchádzajúcemu jednomotorovému variantu s pohonom predných kolies nárast výkonu o 5 kW. Naďalej sa v modeli XC40 Recharge bude nachádzať batéria s kapacitou 69 kWh, ale vylepšenia v oblasti účinnosti chladenia znamenajú, že podľa metodiky WLTP dokáže na jedno nabitie prejsť až 460 km (doteraz 425 km). Dojazd jednomotorovej verzie modelu C40 Recharge sa medzitým predĺžil z 438 kilometrov na 476 kilometrov. Nabíjanie z 10 na 80 percent trvá približne 34 minút.

Kto chce siahnuť po automobile s väčším výkonom a dlhším dojazdom, pre toho je určená verzia s väčším akumulátorom s kapacitou 82 kWh v kombinácii s výkonnejším elektromotorom s výkonom 185 kW poháňajúcim zadnú nápravu. Tento druhý nový variant predlžuje dojazd modelu XC40 Recharge na 515 kilometrov a dojazd modelu C40 Recharge až na to 533 kilometrov. Aj v tomto prípade sa zlepšil nabíjací výkon, pretože väčší akumulátor umožňuje nabíjanie výkonom až 200 kW (predtým 150 kW). Nabíjanie z 10 na 80 % tak bude záležitosťou 28 minút.

Volvo
Aktualizovaný variant s pohonom všetkých kolies

Z týchto aktualizácií ťažia aj varianty s pohonom všetkých kolies, ktoré tiež vykazujú zlepšenie dojazdu. Predchádzajúce usporiadanie dvoch elektromotorov s výkonom 150 kW na prednej a zadnej náprave nahradil interne vyvinutý elektromotor s permanentným magnetom s výkonom 183 kW na zadnej náprave a nový asynchrónny elektromotor s výkonom 117 kW na prednej náprave.

Táto nová konfigurácia v spojení s akumulátorom s kapacitou 82 kWh a celkovým zlepšením účinnosti jeho chladenia je zárukou, že dvojmotorový model XC40 Recharge s pohonom všetkých kolies (Twin Motor AWD) teraz dosahuje dojazd až 500 kilometrov na jedno nabitie, čo je v porovnaní s predchádzajúcou verziou zlepšenie o 62 kilometrov. Dojazd dvojmotorového modelu C40 Recharge s pohonom všetkých kolies (Twin Motor AWD) sa predĺžil zo 451 kilometrov (WLTP) na 507 kilometrov.

Tam, kde je to možné, prispeli k zvýšeniu účinnosti aj vylepšenia exteriéru. Napríklad nové 19-palcové disky kolies z ľahkých zliatin na oboch modeloch XC40 aj C40 Recharge svojím aerodynamickým dizajnom prispeli k zníženiu odporu vzduchu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokVyrábajú žiadané autá. CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj o 93 %
Nasledujúci článokRenault vyvíja vysoko účinnú obojstrannú palubnú nabíjačku