Domov News Priestranný Mercedes GLB prešiel faceliftom

Priestranný Mercedes GLB prešiel faceliftom

Mnohé inovácie a bohatšia sériová výbava. To je v skratke to najpodstatnejšie, o čo išlo v prípade modernizácie modelu GLB. 

Súčasne s modelom GLA prešiel faceliftom aj model GLB. Prepracovaný predný nárazník s vizuálnou ochranou proti podbehnutiu poukazuje na terénne gény automobilu. Tento dojem zvýrazňuje aj maska chladiča so štyrmi horizontálnymi lamelami a centrálnou hviezdou. Atletické stvárnenie ramien s primerane modelovanou grafikou bokov vytvára zaujímavú hru svetla a tieňa a vizuálne rozširuje zadnú časť vozidla. Okrem toho treba spomenúť výrazné svetlomety a zadné svietidlá, ktoré využívajú výlučne technológiu svetelných diód. Mercedes rozširuje ponuku možností, ktorá teraz zahŕňa novú farbu laku – spektrálnu modrú metalízu, ako aj štyri ďalšie dizajny diskov. V základnej výbave je nové GLB postavené na 17-palcových diskoch z ľahkej zliatiny s dizajnom piatich zdvojených lúčov vo vysokolesklej čiernej farbe a povrchmi osústruženými do leskla. Mercedes GLB však môže byť vybavený aj 18 až 20-palcovými kolesami.

Mercedes GLB

Prepracovaný interiér

Jedným z atraktívnych prvkov výrazne modernizovaného interiéru je voľne stojaca dvojitá obrazovka. Sériovo zahŕňa 7-palcový displej pre združený prístroj a 10,25-palcový displej pre multimediálnu obrazovku. Na želanie sú k dispozícii dva 10,25-palcové širokouhlé displeje. Okrúhle výduchy vzduchu so vzhľadom turbíny vyjadrujú športovú eleganciu a kontrastujú s rovnými, pre terénne vozidlo typickými prvkami interiéru so vzhľadom hliníka. Volant súčasnej generácie je štandardne potiahnutý kožou napa, alternatívne si možno vybrať aj imitáciu kože ARTICO. Pre líniu výbavy AMG Line je okrem toho prvýkrát k dispozícii vyhrievaný veniec volantu.

Mercedes GLB

Zjednodušená logika ponuky s rozsiahlou sériovou výbavou

Model GLB je sériovo vybavený komfortnými sedadlami. Sedadlá sú potiahnuté imitáciou kože ARTICO a trojrozmerne štruktúrovanou čiernou látkou. Na želanie sú k dispozícii v trendovej šalviovej sivej. Variant výbavy Progressive ponúka na výber tri farby interiéru: čiernu, béžovú macchiato a šalviovú sivú. Pri línii výbavy AMG Line sa sériové poťahy sedadiel z kombinácie imitácie kože ARTICO a mikrovlákna MICROCUT teraz dodávajú aj v hnedej farbe Bahia. Pre líniu výbavy AMG Line sú dostupné celkom štyri farby čalúnenia: čierna, hnedá Bahia, šalviová sivá a nový odtieň červená paprika, kombinovaná s čiernou. Látkový poťah komfortného sedadla je na 100 percent vyrobený z recyklovaných materiálov. Ak sú poťahy vyrobené z kombinácie materiálov ARTICO/MICROCUT, na kontaktných plochách sedadiel predstavuje tento podiel 65 %, v podkladových vrstvách je to 85 %.

Mercedes GLB

 

Pre zákazníkov

Mercedes výrazne vylepšil sériovú výbavu GLB. Logika ponuky bola ešte presnejšie prispôsobená konkrétnym želaniam zákazníkov. Napríklad už pre základnú výbavu platí, že okrem koženého volantu a predných svetlometov s LED zahŕňa aj asistenta diaľkového svetla, cúvaciu kameru a balík USB. Od variantu výbavy Progressive zákazníci získajú aj parkovací balík a balík zrkadiel. Ďalšie funkčné prvky výbavy sú skombinované do balíkov, ktoré sú vytvorené na základe reálneho správania zákazníkov. Pokiaľ ide o dizajnové prvky ako farby, čalúnenia, ozdobné prvky a kolesá, záujemcovia majú možnosť individuálnej konfigurácie svojho vozidla.

Známe funkcie

Aj naďalej sú k dispozícii všetky doterajšie funkcie, napríklad Médiá, Telefón alebo Vozidlo. Tieto funkcie možno komfortne ovládať prostredníctvom dotykového displeja alebo dotykových plôch na volante. Na stredovej konzole však už nenájdete jednotku dotykového ovládania. Modernizácia telematického systému bola zameraná na nový dizajn a lepší výkon. Chytré telefóny sa budú dať pripojiť bezdrôtovo prostredníctvom platformy Apple CarPlay alebo Android Auto. Model GLB má teraz navyše aj ďalšiu prípojku USB-C a zvýšený výkon nabíjania cez USB. Okrem toho sú teraz všetky prípojky USB osvetlené.

Mercedes GLB

Inteligentný hlasový asistent sa postupne učí

Inteligentný hlasový asistent dokáže viesť ešte lepšie dialógy a je ešte učenlivejší. To je možné po aktivovaní online služieb v aplikácii Mercedes me. Systém spozná vodiča a zapamätá si bežné nastavenia alebo obvyklé trasy. V závislosti od situácie potom navrhuje personalizované funkcie infotainmentu, komfortu a vozidla tak, aby vyhovovali príslušnej jazdnej situácii. Niektoré akcie je možné spustiť aj bez aktivačného zvolania „Hey Mercedes“ (Ahoj, Mercedes). Hlasový asistent dokáže navyše vysvetliť aj funkcie vozidla. Voliteľne dodávaný obklopujúci ozvučovací systém Burmester v kombinácii s najnovšou generáciou systému MBUX teraz prináša pohlcujúci zvukový zážitok technológie Dolby Atmos. Hudba takto získa viac priestoru, jasnosti a hĺbky. Technológia Dolby Atmos sa navyše prispôsobí akémukoľvek prostrediu prehrávania. To znamená, že fanúšikovia môžu počúvať hudbu s neporovnateľnou čistotou, ktorá zodpovedá pôvodnej vízii umelcov v štúdiu.

 

Digitálny doplnok: nové Minihry 

S voliteľným balíkom individuálneho prispôsobenia pre služby Mercedes me connect sa do modelu GLB dostáva aj nový digitálny doplnok. Výber minihier premení kompaktné SUV na mobilnú hernú konzolu. Vývojový tím ho navrhol špeciálne pre dotykové displeje a tlačidlá dotykového ovládania na volante vozidla. Ak si niekto chce skrátiť čas čakania, môže si zahrať sám alebo môže súťažiť so spolucestujúcimi. V súčasnosti sú k dispozícii klasické hry ako Sudoku, Vzdušný hokej, Pexeso, Match 3, ako aj kvíz.

Ľahká manévrovateľnosť

Nové modely GLB sa zlepšili aj v oblasti bezpečnostných asistenčných systémov. Asistent udržiavania v jazdnom pruhu využíva aktívne ovládanie riadenia, čo prináša vodičovi ešte komfortnejšie riadenie vozidla. Nová generácia parkovacieho balíka podporuje aj pozdĺžne parkovanie. A pri parkovaní s asistenciou kamery ponúka 360-stupňovú vizualizáciu. Pre model GLB je prvýkrát k dispozícii aj asistent manévrovania s prívesom. Ten uľahčuje manévrovanie pri cúvaní. Podmienkou je vybavenie vozidla spájacím zariadením s funkciou stabilizácie prívesu systémom ESP v kombinácii s parkovacím balíkom a 360-stupňovou kamerou.

Mercedes GLB

 

Rozšírená ponuka elektrifikovaných možností pohonu

Nový model GLB je v Európe k dispozícii so štyrmi benzínovými a štyrmi dieselovými motormi. V ponuke sú štvorvalcové agregáty so 7- alebo 8-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCT, ktorá je súčasťou sériovej výbavy. Dva najvýkonnejšie benzínové motory sú štandardne skombinované s variabilným náhonom na všetky kolesá 4MATIC. S cieľom znížiť spotrebu a emisie sú všetky benzínové agregáty elektrifikované. Tieto vozidlá s miernym hybridným pohonom sú vybavené prídavným 48-voltovým elektrickým systémom pre remeňom poháňaný štartovací generátor (rSG). Remeňom poháňaný štartovací generátor krátkodobo zvyšuje výkon o 10 kW, čím podporuje svižný rozjazd a prostredníctvom funkcie Boost aj rýchlejšiu akceleráciu vozidla. Remeňom poháňaný štartovací generátor zvyšuje aj komfort: popri nehlučnom štartovaní motora s nízkymi vibráciami umožňuje aj kĺzanie s vypnutým spaľovacím motorom. Remeňom poháňaný štartovací generátor rekuperuje aj počas brzdenia a v deceleračnom režime, pričom sa získaná elektrická energia využíva na napájanie 12-voltového elektrického systému, ako aj 48-voltového akumulátora.

 

Tri naftové agregáty

2,0-litrový štvorvalcový dieselový motor kombinuje tichý chod a suverénny nárast hnacej sily s modernou efektívnosťou. Je k dispozícii v rámci troch úrovní výkonu a krútiaceho momentu od 85 kW (280 Nm) do 140 kW (400 Nm). K jeho charakteristickým znakom patrí jednostupňové preplňovanie turbodúchadlom s variabilnou geometriou turbíny. Hlava valcov aj kľuková skriňa sú vyrobené z ľahkého hliníka. Povrchová úprava pracovného povrchu valcov NANOSLIDE, ktorá bola vyvinutá výrobcom vozidiel Mercedes-Benz, znižuje trenie medzi pracovným povrchom valcov a oceľovými piestami. To znižuje spotrebu aj emisie.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokFord Ranger Raptor vstúpil do predaja, takáto je jeho cena
Nasledujúci článokNahradí Sportage? Kia pripravuje ďalší elektromobil, EV5 sa začne predávať najprv v…