Domov News Fabia pravdepodobne skončí, varuje šéf Škody. Dôvod neprekvapí

Fabia pravdepodobne skončí, varuje šéf Škody. Dôvod neprekvapí

Jeden z najznámejších modelov v našich končinách pravdepodobne skončí. Vyzerá to tak, že Fabii zlomí krk chystaná emisná norma.

Škoda Fabia patrí k najznámejším autám na Slovensku. Ak ste ju nevlastnili, je veľmi pravdepodobné, že ju mali aspoň vaši rodičia alebo ste na nej jazdili v autoškole. Na trhu je od roku 1999, aktuálne vo svojej štvrtej generácii, ktorú automobilka odhalila len v roku 2021. Je však možné, že bude aj posledná. Dôvod? Pripravovaná emisná norma Euro 7.

S príchodom novej generácie Fabie sa očakával aj praktickejší variant kombi. V novembri 2020 ho vtedajší šéf značky Thomas Schäfer aj verejne potvrdil. Ani nie o rok neskôr však bolo všetko inak a verzia kombi pre štvrtú generáciu Fabie bola definitívne zrušená. Za týmto rozhodnutím stáli práve emisie a neustále zvyšujúci sa tlak na prechod k elektromobilite. „Potrebujeme nielen viac elektromobilov, ale musíme sa rýchlejšie, než sme pôvodne počítali, rozlúčiť s niektorými modelmi so spaľovacími motormi. Spoločne sme sa preto rozhodli, že budeme dôsledne investovať do budúcnosti a že sa nakoniec rozlúčime s vybranými modelmi. Jedným z nich je aj Fabia Combi,“ povedal v roku 2021 Schäfer. Zdá sa však, že rovnaký osud čaká aj klasický hatchback.

Škoda Fabia

Prekážkou je Euro 7

Súčasný šéf značky Škoda Klaus Zellmer prezradil pre britský magazín Autocar, že Fabia to má s plánovaným príchodom normy Euro 7 reálne nahnuté. Aby totiž spĺňala nové a prísnejšie regulácie, značne by ju to predražilo a ľudia by neboli ochotní kupovať ju. Ak bude návrh novej emisnej normy schválený v súčasnej podobe, podľa Zellmera „nebude možné“ udržať Fabiu na dostupnej cene. Je tak veľmi pravdepodobné, že s aktuálnou generáciou definitívne skončí.

Advertisment

Rovnaký osud však podľa všetkého čaká aj koncernových príbuzných Fabie, teda VW Polo a Seat Ibiza. Volkswagen totiž pred nejakým časom prezradil, že Polo by zdraželo o 5 000 eur, ak by malo spĺňať nové emisné regulácie. To isté pravdepodobne platí aj pre Fabiu a Ibizu, keďže všetky tri autá stoja na rovnakej platforme. V rámci koncernu navyše so súčasnou generáciou skončí aj Audi A1 a tak sa zdá, že VW Group začína systematicky likvidovať malé modely so spaľovacím motorom. Vpred bude chcieť totiž tlačiť malé elektromobily, na čele s ID.2all, ktorý má v Európe začínať na sume okolo 25-tisíc eur. Zdá sa tak, že tradičné modely segmentu B to majú spočítané a ich miesto o pár rokov nahradia elektrické ekvivalenty.

Škoda do roku 2026 uvedie na trh 6 nových elektromobilov

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hodnotení 8

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!