Domov News Aston Martin pripravuje elektromobil aj nové spaľováky

Aston Martin pripravuje elektromobil aj nové spaľováky

Aston Martin
Zdroj: Drive

Aston Martin chytá druhý dych nielen v F1, ale aj vo svete cestných superšportov. V najbližších rokoch predstaví hneď niekoľko noviniek a svoje plány nám podrobnejšie predstaví už 27. júna.

Ikonickej automobilke Aston Martin sa posledné roky príliš nedarilo. Pandémia koronavírusu a následne problémy v dodávateľskom reťazci im spôsobili nemalé finančné problémy a veľmi sa nedarilo ani ich F1 tímu. Zdá sa však, že ich čakajú svetlejšie zajtrajšky.

Vo Formule 1 tento rok Aston Martin búra všetky predsezónne predpoklady a ich monopost patrí k tým najrýchlejším. Veď Fernando Alonso stál na pódiu v piatich zo siedmich doterajších pretekov. Na pozitívnej vlne sa však vezie aj automobilka ako taká. Nedávno nám totiž predstavila novú DB12-ku, ktorá nám pripomenula, aké nádherné autá Aston robí. Pri nej to však rozhodne nekončí. Značka si totiž naplánovala novú päťročnicu, počas ktorej nás čaká hneď niekoľko nových modelov. Svoj produktový plán na najbližšie roky by mala predstaviť už 27. júna.

Aston Martin DB12 | The World's First Super Tourer
Prvý elektromobil už o tri roky

V tejto súvislosti vyspovedal britský magazín Autocar predsedu predstavenstva Aston Martin Lawrencea Strolla. Ten v rozhovore mimo iného prezradil, že firma je v roku 2026 na najlepšej ceste uviesť na trh svoje prvé elektrické vozidlo. Zároveň však priznal, že „nie je veľa zákazníkov, ktorí by ma žiadali o BEV“. Dobrou správou ale je, že elektrický superšport bude úplne novým vozidlom, nielen prípadom „vloženia batérií do starej platformy“.

Na margo pripravovaného prvého elektromobilu značky sa vyjadril aj jej technický šéf Roberto Fedeli. „Uvidíte, že máme iný cieľ, máme na mysli niečo úplne odlišné od technológie, ktorá už existuje. Myslíme si, že elektrický pohon nie je pohonná jednotka, ale nová dynamika vozidla. Z tohto dôvodu máme na mysli vlastnú cestovnú mapu.“ Čo tým konkrétne myslel nie je jasné, no očividne sa budú chcieť vymykať konvenciám.

Pri svojom prvom elektromobile však pravdepodobne využijú technológiu čínskeho koncernu Geely, ktorý vlastní značky ako Volvo, Polestar, Lotus či Lynk & Co. V máji tohto roka totiž Geely zvýšilo svoj podiel v Astone Martin až na 17 percent.

Chýbať nebudú ani spaľováky

Nebude to však len o elektromobile. Aston totiž chystá hneď niekoľko noviniek so spaľovacím motorom. Po uvedení modelu DB12 by mal prísť aj nový Vantage, ktorý sa bude uberať športovejšou a výkonnejšou cestou po vzore DB12. Celkovo je v pláne až sedem nových modelov z rodín DB11, Vantage a DBS, pričom v pláne sú aj plug-in hybridy. Na oficiálne potvrdenie produktového plánu si však budeme musieť počkať do konca júna.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutocar
Predchádzajúci článokFernando Alonso predáva svoje unikátne Ferrari Enzo
Nasledujúci článokCisárove nové šaty. Nissan ukázal priehľadný model motoru V6