Telefonovanie za volantom je zákonom dovolené. To vieme azda všetci. Slovenská legislatíva však určuje spôsob, akým môžeme môžeme telefonovať. Môže vás teda policajt pokutovať za telefonovanie s hlasným odposluchom?
Mobil za volantom nie je to isté, čo telefonovanie za volantom. Totiž, používanie mobilného telefónu zákon o cestnej premávke vo všeobecnosti zakazuje, ale telefonovanie je výnimkou. Za určitých okolností.
Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 upresňuje náležitosti spojené s používaním mobilu v § 4 Povinnosti vodiča v ods. 2 písm. m:
Vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.
Čo sú to vlastne „voľné ruky“?
Pod pojmom „voľné ruky“ rozumieme hands-free. Otázkou je, čo do tohto pojmu zapadá. Nepochybne je to použitie drôtových alebo bezdrôtových slúchadiel, ako aj prepojenie s audiosystémom vozidla cez Bluetooth. Rovnako nepochybne môžeme za hands-free obsluhu považovať aj hlasný odposluch telefonátu.
Lenže to sa týka telefonovania a pojmu hands-free, respektíve „systému voľné ruky“. To, či môžeme v ruke držať mobil počas telefonovania a šoférovania, je druhá vec.
Problém je držať mobil v ruke
Zákon uvádza, že vodič nesmie obsluhovať telefónny prístroj. Táto príliš všeobecná formulácia môže byť interpretovaná aj ako manipulácia s mobilom ako taká.
To znamená, že telefonovanie za volantom s hlasným odposluchom je zákonom dovolené, ak máte telefón položený. Ak ho počas hlasného odposluchu držíte pri tvári, môže to už byť v rozpore so zákonom.
Napokon, túto dedukciu potvrdzuje aj sadzobník pokút ukladaných v blokovom konaní. Podľa neho má policajt oprávnenie a povinnosť uložiť vodičovi pokutu vo výške 150 € za držanie v ruke alebo iným spôsobom obsluhovanie telefónneho prístroja alebo iného telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávanie inej obdobnej činnosti, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.
Pokutu vám môže polícia uložiť aj dodatočne na základe obrazových dôkazov. A tá je podstatne vyššia, až 300 €.
A za tri porušenia dopravných predpisov závažným spôsobom počas 12 mesiacov je možné vodiča sankcionovať aj zákazom činnosti.
Pozor na cestné kamery v zahraničí
Dodajme, že podľa paragrafu 113 ods. 10 Ministerstvo vnútra umožňuje iným členským štátom Európskej únie vyhľadávanie údajov o vozidle a jeho slovenskom majiteľovi. Toto opatrenie sa vzťahuje, ak vodiča prichytia pri používaní mobilu za volantom v zahraničí.
V prípade, že majú v zahraničí dôkaz o porušení tohto zákazu, budete musieť zaplatiť zahraničné pokuty. A tie môžu byť podstatne vyššie ako tie slovenské.
Za dve minúty a zadarmo: Ako zistiť, či je na vás vystavená dopravná pokuta?