Domov Poradňa Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?

Sadnúť si do rozhorúčeného auta v letných dňoch je určite to najhoršie, čo sa po ťažkom dni v práci môže stať. Ako však správne ochladiť auto v letných horúčavách? Nie vždy je tá správna cesta klimatizácia. 

Klimatizácia v aute je už u väčšiny automobiliek štandardom od základnej výbavy, aj keď to bolo v minulosti iba výsadou prémiových automobiliek. Súčasný stav vonkajších teplôt šoféra vedie k tomu, aby sa v aute pekne schladil. Niekedy však vie klimatizácia spraviť viac škody ako úžitku. Ako teda klímu správne používať?

Okná dole alebo klimatizácia na plno?

Ak jazdíte iba pár kilometrov medzi prácou a domovom, odborníci odporúčajú jednoznačne skôr otvoriť okno, než pustiť klimatizáciu. Síce žijeme v domnienke, že klimatizácia môže zvýšiť spotrebu paliva, no pri krátkych jazdách nemusí kabínu ani vychladiť. Spomeňte si na domácich v Turecku, Grécku, alebo na juhu Talianska – šoféri tu prevažne jazdia s otvorenými oknami, aj keď klímu vo vozidle majú.

klimatizacia

Na dlhších trasách je samozrejme výhodnejšie mať klimatizáciu, nakoľko otvorené okná môžu mať negatívny vplyv na aerodynamiku vozidla a prispievajú tak k zvýšenej spotrebe a taktiež vplývajú na komfort jazdy. Veď si to predstavte, idete po diaľnici 130 km/h a v ušiach vám duní akoby ste boli hlavou v otvorenom okne lietadla.

Častou chybou je však aj smerovanie fukárov priamo na telo. Pocit studeného vetra po sparnom dni môže byť síce príjemný, no riskujete tak rýchle prechladnutie, stuhnutie svalstva, či suchú sliznicu. Vzduch tak najideálnejšie smerujte všade okolo vás, len nie na seba.

V prvom rade vyvetrať

Prečo jazdiť s otvorenými oknami, keď mám klimatizáciu? Odborníci taktiež radia, aby ste vozidlo ochladili niekoľko minútovou jazdou s otvorenými oknami, aby sa vaše telo dokázalo adaptovať na podmienky vo vozidle. Najlepšie je auto pootvoriť niekoľko minút pred odjazdom, aby sa ochladili časti auta, ktorých sa budete dotýkať. Najideálnejším riešením je stiahnuť okná pri príchode k vozidlu diaľkovým ovládačom od auta.

Jazda s otvorenými oknami a pustenou klimatizáciou síce môže mať podľa vás nulový efekt, čo bude aj pravda, no vôbec to nevadí na krátke časové obdobie. Aj horúcej ventilácií to istú dobu trvá, než začne fúkať studený vzduch. Pokiaľ disponujete vozidlom s manuálnou klimatizáciou, odporúča sa spolu spustiť vetranie a vnútorná cirkulácia vzduchu.

Automatická digitálna klimatizácia vám síce umožní nastaviť aj príjemných 16°C, no pokiaľ je vonku 32°C, takémuto riešeniu sa vyhnite obrovským oblúkom. Ideálna teplota je v rozmedzí 21°C – 23 °C. Odporúča sa mať nastavenú klimatizáciu maximálne s rozdielom päť až šesť stupňov medzi vnútornou a vonkajšou teplotou. Neznamená to však, že pri vysokých teplotách si máte vo vozidle nastaviť 30°C, kľudne si klímu nastavte podľa seba, no s príjazdom do destinácie teplotu pomaličky zdvíhajte, aby ste neutrpeli šok pri teplotnom rozdiely.

Čistenie klimatizácie a starostlivosť o klímu

Niektorí tvrdia, že klíma je bezúdržbová, niektorí výrobcovia dokonca nemajú predpísané ani kontroly, či servis. Ideálne však je klimatizáciu aspoň raz za rok prečistiť, aby sa všetky škodliviny dostali z fukárov von. Klimatizáciu nezabúdajte zapínať aj v zime. Zaistíte tak pravidelné mazanie kompresora a predídete tým tak prípadnému poškodeniu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!