Kontrola či servis klimatizácie pred letnou sezónou sú nevyhnutné na jej správne fungovanie. Pokiaľ vás trápi alergia, siahnuť môžete aj po špeciálnom antialergénnom filtri.
Ako funguje klimatizácia v najnovších autách?
Klimatizácia v dnešných autách je podstatne komplikovanejšia ako v minulosti a dokáže toho omnoho viac, než si myslíme. Moderné klimatizácie využívajú hneď niekoľko snímačov na efektívne fungovanie. Monitorovanie teploty či vlhkosti vzduchu vonku aj vnútri vozidla, či dokonca sledovanie uhla dopadu slnečných lúčov. Podľa týchto zozbieraných dát dokáže automatická klimatizácia správne vyhodnotiť, či použije vnútorný alebo vonkajší okruh a do ktorej zóny pošle chladnejší vzduch.
Množstvo ľudí ani len netuší, že väčšinu času počas jazdy je automatická klimatizácia nastavená na vnútorný okruh. Má to jednoduchý dôvod – vzduch tak neustále prechádza kabínovým filtrom, ktorý ho efektívnejšie vyčistí. Takýmto spôsobom sa vzduch dokáže aj rýchlejšie ochladiť. Pokiaľ vnútorná cirkulácia nie je potrebná alebo by sa vzduch mohol vydýchať, auto okruh otvorí. Systém zároveň vyhodnocuje aj kvalitu vonkajšieho ovzdušia a v znečistenom priestore dokáže okruh opätovne uzavrieť bez nutnosti zásahu posádky.
Inteligentný systém dokonca dokáže zabrániť zahmlievaniu okien na základe regulácie vlhkosti vo vozidle. Práve preto sa odporúča, napríklad aj v zime, klimatizáciu nevypínať.
Nepodceňujte servis
Vysoké teploty nás tento rok zastihli skôr ako v minulosti, a tak stojí za zváženie, nechať si skontrolovať celú klimatizačnú sústavu. Práve tá je zodpovedná za kvalitu vzduchu, ktorý je privádzaný do kabíny a ktorý počas jazdy dýchame. To, aký vzduch dýchame, ovplyvňuje našu koncentráciu, a teda priamo aj schopnosť reakcie na vzniknuté dopravné situácie.
Aj malý kamienok dokáže úplne znefunkčniť klimatizáciu a spôsobiť značné problémy. Najmä po náročnej zimnej sezóne, kedy mohlo dôjsť k poškodeniu chladiča od odlietajúcich kamienkov, odporúčame preventívne skontrolovať celú klimatizačnú sústavu v autorizovanom servise.
Obzvlášť pre alergikov by mal byť stav klimatizačnej a filtračnej sústavy prioritou. Len kvalitné originálne náhradné diely totiž dokážu poskytnúť potrebnú úroveň filtrácie. Posledných pár rokov sa striedanie štvorice ročných období vytráca a zo zimy prechádzame rovno do leta. Pocítili to aj alergici, ktorých náročné obdobie sa posunulo o niekoľko mesiacov skôr.
Pokiaľ sa vám zdá, že klimatizácia zapácha, je potrebné vykonať dezinfekciu systému klimatizácie. Zápach môže byť spôsobený vlhkosťou, ktorá sa vyzráža na výparníku klimatizácie. Autorizované servisy sú vybavené odporúčanými prístrojmi a prípravkami na dezinfekciu klimatizácií vozidiel. Popri dezinfekcii klimatizácie je určite vhodné dať si vymeniť aj filter. Pri značkách Volkswagen, Audi a SEAT máte k dispozícii až tri druhy rôznych filtrov.
Originálny prachový filter klimatizácie
Pohlcuje prach a skladá sa len z jednej filtračnej vrstvy. Tá poskytuje vysokú účinnosť a tvorí ju štruktúra špeciálnych mikrovlákien, ktoré zachytávajú aj tie najmenšie častice, podobne ako vzduchový filter vo vysávačoch.
Originálny prachový filter s aktívnym uhlím
Podobne ako prachový filter pohlcuje prach a navyše dokáže zachytiť aj výfukové plyny. Okrem bežnej filtračnej vrstvy obsahuje aj vrstvu s aktívnym uhlím. Tá dokáže na seba naviazať všetky neželané zápachy a škodlivé plyny vrátane ozónu, oxidu síry a oxidu dusíka.
Originálny antialergénny filter
Najpokročilejší filter dokáže okrem vyššie zmienených nečistôt zachytiť aj peľ či iné alergény obsiahnuté v ovzduší. Skladá sa z troch vrstiev: filtračnej vrstvy, vrstvy s aktívnym uhlím a navyše aj špeciálnej antialergickej vrstvy. Túto schopnosť dosahuje pomocou rastlinných bioaktívnych látok nazývaných polyfenoly, ktoré sa viažu na receptory alergénov.
A práve tento antialergénny filter odporúčame nielen alergikom, ale každému vodičovi. Máte s ním totiž takmer úplnú istotu, že nevdýchnete nič dráždivé, čo by vás nútilo napríklad kýchať počas jazdy. Len pre zaujímavosť – ak si za volantom kýchnete pri rýchlosti 50 km/h, prejdete „naslepo“ približne 13 metrov.