Domov PREMIUM+ Cestovanie Skoro každý Slovák ich prehliada. TOP 5 neobjavených tipov na výlet na...

Skoro každý Slovák ich prehliada. TOP 5 neobjavených tipov na výlet na Slovensku

TIP č. 4 – Kežmarok

Kežmarok Radnica
Kežmarok Radnica

Mesto v tieni Tatier. Aj tak by sme mohli pomenovať Kežmarok, ktorý ukrýva viac než si myslíte. Mestské práva mu boli udelené už v roku 1269, a tak sa radí k našim najstarším mestám vôbec. Okrem nádherného historického jadra sa v meste nachádza aj artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Artikulárny kostol v Kežmarku
Artikulárny kostol v Kežmarku

Okrem toho tu nájdete aj nový evanjelický kostol, ktorý je ľahko rozpoznateľný vďaka svojej typickej červenej farbe. Nesie prvky židovskej synagógy, ale aj mešity, čo z neho robí naozaj jedinenčný kostol svojho druhu.

Kezmerok kostol
Nový evanjelický kostol – Kežmarok

V meste sa nachádza aj stará budova Evanjelického lýcea, ktoré navštevoval samotný Hviezdoslav. Dnes tu nájdeme jednu z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe. Obsahuje vyše 150 000 zväzkov historických kníh.

Bývalé Lýceu v Kežmarku
Bývalé Lýceu v Kežmarku

Okrem častí mestského opevnenia, ktoré sa dochovali až dodnes, si môžete prezrieť aj samotný Kežmarský hrad. Ten vo svojich útrobách ukrýva aj náš najstarší rontgen, ktorý patrí medzi tie najstaršie na svete vôbec. Používal ho doktor Vojtech Alexander, ktorý sa v Kežmarku narodil, pričom prvý rontgenový snímok zhotovil už v roku 1898. Vo vtedajšom Uhorsku patril medzi elitu a za svoje štúdie či publikácie si vyslúžil svetové uznanie. Po smrti v roku 1916 boli jeho pozostatky presunuté z Budapešti, v ktorej pôsobil na sklonku života ako vedúci rontgenologického laboratória, do Kežmarku.

rontgenove snimky doktora alexandra z kezmarku
Rontgenove snímky doktora Alexandra z Kežmarku
Kežmarský hrad
Kežmarský hrad

Kežmarok je kultúrnym centrom celého okolia, no jeho slávu zatienili nielen Tatry, ale aj Poprad. Dnes sa mesto stáva zabudnutou vyhľadávanou lokalitou, kde na kompaktnej ploche nájdete neuveriteľné množstvo pamätihodností. Len nedávno sa začala aj rekonštrukcia historickej budovy železničnej stanice, ktorá bola postavená v roku 1914 a patrila k najkrajším v celom Uhorsku.

Železničná stanica Kežmarok
Železničná stanica Kežmarok – pôvodná podoba

Modernizáciu svojej siete tu začal aj operátor O2, ktorý v Kežmarku ponúka plnohodnotné pokrytie 5G sieťou. Inovácia siete  napreduje aj v iných slovenských mestách ako napríklad Bardejov, Skalica, Trebišov či Veľký Krtíš. Celkovo si tak vymakanú 5G sieť od O2 môže užívať už vyše 84 % ľudí na Slovensku.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hodnotení 149

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

1
2
3
4
5
Predchádzajúci článokMotorhome od Brabusu mení trvalý pobyt na priebežný
Nasledujúci článokAKTUÁLNE: Na internet unikli prvé foto novej Kia Sportage

1 COMMENT

  1. To fakt, nemáte trochu citu a musíte tak pekné miesta hyzdiť nevkusným, opulentným a funebráckym kombajnom. Veď na fotkách na tej čiernej 4kolesovej hrči nie je ani nič vidieť. Kde na ten nevkus ľudia chodíte?!

Comments are closed.