Domov News Vyskúšali sme pick-up, ktorý zahanbí aj Hilux či L200

Vyskúšali sme pick-up, ktorý zahanbí aj Hilux či L200

Je len málo automobiliek, ktoré skutočne počúvajú svojich zákazníkov, Ford je jednou z nich. Nový Ranger sa priblížil k dokonalosti a je tým najlepším pick-upom, ktorý na starom kontinente môžete oficiálne kúpiť. Prečo sme si ním takí istí?

Pozorným fanúšikom neunikla podobnosť Rangera s Amarokom, je teda Ford Ranger Amarokom alebo je Amarok Rangerom? B je správne! Ford totiž vyvinul úplne novú platformu a dohodol sa s Volkswagenom na spolupráci. Pýtate sa, prečo by to robil? Odpoveď je veľmi jednoduchá, ekonomická úspora. Dvojica automobilových gigantov si totiž má navzájom čo ponúknuť a sesterských modelov bude len pribúdať.

2024 Ford Ranger - zosadil L200 aj Hilux

Nakoniec, obdobných spoluprác v rámci užitkových vozdiel je neúrekom, Navara prepožičala svoje gény Renaultu Alaskan či Mercedesu triedy X. Ale späť k Rangeru, toho totiž môžeme hneď v úvode korunovať za kráľa európskych pickupov. V mojom osobnom rebríčku tak zosadil Mitsubishi L200 či Hilux, ktoré sú už generačne za zenitom.

Ford Ranger
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Ranger totiž posúva laťku stredne veľkých pick-upov na úplne inú úroveň, kvantum ponúkaných technológií sa hravo vyrovná akémukoľvek novému osobnému autu, a to pokojne aj z radov prémie. Pokročilý adaptívny tempomat so schopnosťou udržiavania vozidla v strede jazdného pruhu či všemožné asistenčné systémy, ale aj vynikajúce svetlá. Ak by sa napríklad v Mercedese snažili a X-ko by spravili tak ako sa očakávalo, vyzeralo by presne ako aktuálny Ranger.

Môj zákazník, môj pán

Ak si kupujete Ranger, vyššie spomínané vychytávky nebudú tým hlavným aspektom, ktorý rozhodne, práve naopak, zaujímať vás bude praktická stránka. Nový Ranger potiahne 3 500 kg vážiaci brzdený príves, užitočné zaťaženie predstavuje v našej verzii 923 kg, no pri iných sa šplhá na hranicu 1 149 kg. Prepracovaná korba vám umožní naložiť europaletu na šírku medzi blatníky, vznikne vám tak omnoho viac využiteľného priestoru a zvýšite efektivitu zaťaženia.

Ford Ranger korba
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Medzi skvelé vychytávky patrí aj elektrická roleta korby, efektívne osvetlenie či integrovaná zásuvka s príkonom 400W. Medzi vypočuté prosby zákazníkov patrí napríklad nášľapný schod priamo v blatníku, vďaka čomu na korbu vyskočíte ľahšie. Potešia aj otvory na svorky pre fixáciu dlhých predmetov priamo na veku korby, čo vám umožní ich napríklad zrezať priamo na mieste. Nehovoriac o šialene dlhom zozname rôznych doplnkov priamo od Fordu.

Ford Ranger predné svetlomety
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Nečakaná novinka

Prísť v dnešnej dobe s niečím novým a inovatívnym je naozaj ťažké, pretože už všetko bolo vymyslené. Ale potom sa pozriete na nový Ford Ranger a jeho otváranie dverí a poviete si: Prečo toto niekoho nenapadlo skôr? Vnútorné tiahlo je totiž integrované priamo do madla dverí. Interiér je zaujímavým kompromisom medzi digitalizáciou a konvenčnými prvkami. Podobne ako z exteriéru, aj tu dýcha Amerika a inšpirácia väčším bratom F150.

Ford Ranger interiér
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Azda jedinou výtkou je displej infotainmentu a chýbajúca orientácia na vodiča. Nevyhnete sa mu ani ak siahnete po základnej verzii XL, digitálny prístrojový štít a displej infotainmentu je sériovým prvokom, líši sa len ich veľkosť.

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos
Šesťvalec je najlepšou voľbou

Ak sa chystáte Ranger naplno využívať, nami testovaný vidlicový šesťvalec je tou správnou voľbou. Spoločne s 10 stupňovou automatickou prevodovkou si dokonale rozumejú. Prejav tohto agregátu evokuje skôr štvorvalec, no nenechajte sa zmiasť. Gro výkonu dokáže zo seba tento motor vydať práve v tom nižšom spektre otáčok, a to už od hranice 1500, resp. 1600, kedy pri zošliapnutí plynového pedálu auto prakticky okamžite produkuje potrebný výkon a dosahuje ho do úrovne cca 3 500 otáčok. A to sú presne tie parametre, ktoré od pracovného auta očakávate.

Ford Ranger prístrojový panel
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Spotrebu v prípade pick-upu príliš neriešite, ale koho by to predsa len zaujímalo, tak ste v rozpätí od 9 do 12 litrov v závislosti od toho, či jazdíte výlučne s pohonom zadnej nápravy alebo s inteligentnou štvorkolkou. Novinkou je totiž režim 4A, ktorý spína pohon všetkých 4 kolies, respektíve prerozdeľuje výkon podľa potreby, tak ako typická SUV cestná štvorkolka.

Ford Ranger predné sedadlá
Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos
Stále sa má kam posunúť

Podvozok je to, čo robí Ford Fordom, inak tomu nie je ani v novom Rangeri. Dokonalé odladenie konštruktéri posunuli na úplne novú úroveň v segmente úžitkových vozidiel. Auto jazdí takmer ako osobák. Aj prázdny totiž dokáže v zákrutách držať stopu rovnako stabilne ako plne naložený.

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Čomu by sme sa v prípade konfigurácie Rangeru rozhodne vyhli, je prémiové príplatkové audio, ktoré nie je dobre odladené, respektíve odhlučnené a utlmené. Nenadchla nás ani úroveň hluku v kabíne, aj keď s ohľadom na túto triedu to je odpustiteľné, čakali sme niečo viac. Ak máte pocit, že vám dlžíme ešte pár informácií, pozrite si našu videorecenziu na YouTube, kde sme sa novému Rangeru venovali podrobnejšie.

2024 Ford Ranger - zosadil L200 aj Hilux

TECHNICKÉ ÚDAJE                                  
Usporiadanie a počet valcov R6
Zdvihový objem 2 993 cm3
Max. výkon 177 kW/240 k
Max. krútiaci moment 600 Nm
Palivo diesel
Pohon 4×4
Prevodovka 10-stupňová automatická
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 5 350 mm
Šírka 1 910 mm
Výška 1 886 mm
Rázvor náprav 3 270 mm
Pohotovostná hmotnosť 2 377 kg
Rozmer kolies R19
Rozmery nákladného priestoru 1 613 × 1 224/1 442 (medzi blatníkmi/max.)
Zrýchlenie 0-100 km/h 8,7 s
SPOTREBA
Mesto 12,5 l/100 km
Diaľnica 11,1 l/100 km
Okresky 9,7 l/100 km
Priemer 10,5 l/100 km
CENA
Základná cena modelu od 41 148 €
Cena testovanej verzie 77 748 €

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hodnotení 28

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokFord Transit Custom MS-RT – športovec v tele dodávky
Nasledujúci článokChrysler predstavil koncept s kozmickou technológiou a rozdrvenými CD-čkami

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here