Domov SPRÁVY Doprava J&T v Bratislave stavia smart križovatku za 1,4 milióna. V čom bude...

J&T v Bratislave stavia smart križovatku za 1,4 milióna. V čom bude špeciálna a kedy začnú práce?

JTRE v Bratislave stavia smart križovatku za 1,4 milióna (foto: JTRE)
JTRE v Bratislave stavia smart križovatku za 1,4 milióna (foto: JTRE)

Vyťažený dopravný uzol pri Moste Apollo sa dočká vylepšení, ktoré ocenia vodiči, chodci i cyklisti.

Širšie centrum Bratislavy sa už pred rokmi stalo lukratívnou lokalitou. Developeri využili potenciál a vyhliadky hlavného mesta Slovenska naplno a vybudovali štvrť nanovo. Vďaka obrovským investíciám sa nielen Bratislavčania môžu tešiť z moderných a kultivovaných verejných priestorov, nových obytných domov, ale aj autobusovej stanice s pridanou hodnotou.

Za zvlášť lukratívny sa považuje breh Dunaja v okolí nákupného centra Eurovea, kde rastie aj intenzita dopravy.

Križovatka pri Moste Apollo, ktorá pretína ulice Košická, Landererova a Prístavná, teraz prejde významnou modernizáciou. Dokonca má ísť o najmodernejšiu križovatku v Bratislave, ako avizuje developer a viaceré médiá.

Komplexná rekonštrukcia rušného dopravného uzla prinesie zvýšenie prehľadnosti a bezpečnosti pre motoristov, chodcov i cyklistov. Postará sa o ňu developer štvrtí Eurovea City a Downtown Yards, J&T Real Estate.

Takto sa to robí! Všetky zmeny spravia naraz

Úprava frekventovanej križovatky pri Moste Apollo bola na základe dohody medzi bratislavským magistrátom a JTRE načasovaná príhodne. Požiadavky vyvolané všetkými dokončenými developerskými projektami v okolí sa tak budú realizovať naraz, a to bez nutnosti opakovaných dopravných obmedzení.

Križovatka pri Moste Apollo zo strany Eurovea City dostane smart technológie a väčšie ostrovčeky pre chodcov (foto: JTRE)
Križovatka pri Moste Apollo zo strany Eurovea City dostane smart technológie a väčšie ostrovčeky pre chodcov (foto: JTRE)

Preto bude súčasťou rekonštrukcie aj príprava na električkovú trať, ktorá by tadiaľto v budúcnosti mohla viesť, uvádza JTRE vo svojej tlačovej správe.

Komplexnú rekonštrukciu križovatky v celkovej hodnote 1,4 milióna eur zrealizuje JTRE na vlastné náklady.

Stavebník Hlavné mesto SR Bratislava celý proces koordinuje a bude dohliadať na plynulý priebeh.

Čo sa za 1,4 milióna eur zmení?

Najzásadnejšou zmenou prejde svetelná signalizácia. Pôjde o jej kompletnú výmenu za najmodernejší systém s najväčšou a najkomplexnejšou riadiacou jednotkou centrálneho dopravného systému. Jeho súčasťou budú časovacie zariadenia, kamery a senzory, ktoré zabezpečia inteligentné a dynamické riadenie križovatky.

Priepustnosť jednotlivých koridorov bude priebežne vyhodnocovaná a regulovaná na základe aktuálneho náporu vozidiel, aby bola zabezpečená nielen maximálna plynulosť premávky.

Tak sa majú eliminovať možné zápchy na nadväzujúcich križovatkách, ako je to často napríklad na križovatke Mlynské Nivy – Košická.

Zvýši sa aj bezpečnosť chodcov a cyklistov vďaka rozšíreniu ostrovčekov. V súčasnosti sú už nedostačujúce, predovšetkým cyklisti či osoby s detskými kočíkmi pri čakaní na zelenú zasahujú do vozovky. V rámci rekonštrukcie preto vzniknú bezpečnejšie priechody s ostrovčekmi, ktoré znesú aj vyšší nápor ľudí prichádzajúcich do nového centra hlavného mesta.

Samotnej rekonštrukcii predchádza informačná kampaň, jej súčasťou sú aj informácie pre chodcov (foto: JTRE)
Samotnej rekonštrukcii predchádza informačná kampaň, jej súčasťou sú aj informácie pre chodcov (foto: JTRE)
Časový priebeh prác

Rekonštrukcia križovatky Landererova – Košická – Prístavná – Most Apollo sa bude realizovať v dvoch fázach:

1. fáza: 15.6. – 31. 7.2024 – na etapy uzavretý chodník na Prístavnej, Landererovej a Košickej ulici a priliehajúce priechody pre chodcov, zúženie jazdných pruhov, dočasné zrušenie autobusovej zastávky na Košickej (od 12. 6. do ukončenia celej rekonštrukcie križovatky)

2. fáza: 1. – 31. 8.2024 – pribudnú obmedzenia pre automobilovú dopravu, o ktorých bude developer ešte informovať. Očakávame zúženie jazdných pruhov a  dočasné obchádzky.

Na rekonštrukciu vyťaženého dopravného uzla, ktorý je napojený na diaľnicu D1 a rýchlostnú cestu R7, sa teda prioritne využije obdobie letných prázdnin, avšak prípravné práce sa pre náročnosť kompletnej výmeny technológií začnú už v júni.

Na obmedzenia počas jednotlivých etáp prác bude upozorňovať dopravné značenie a predchádza im informačná kampaň.

Zmena prišla na poslednú chvíľu, pokuty sa budú rozdávať naďalej: Čo znamenajú žlté čiary dnes?

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokHyundai odhaľuje elektrický Casper. Počkať, bude sa volať inak a ponúkne slušný dojazd
Nasledujúci článokMinimálne 7-tisíc. Krajina obľúbená medzi Slovákmi zavedie clo na čínske autá

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here