Domov SPRÁVY Doprava Vodiči pozor! Od augusta na pokutách zaplatíme viac

Vodiči pozor! Od augusta na pokutách zaplatíme viac

Vodiči sa musia pripraviť na ďalšie zmeny. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová pristúpila na sprísňovanie pokút za rýchlosť ale aj telefonovanie za volantom. Zmeny v sankciách a pokutách sa dostanú do platnosti už od augusta.

Zmeny na našich cestách sa blížia, minimálne čo sa pokút týka. Od augusta si tak za telefón za volantom a prekročenie rýchlosti priplatíte. Odôvodnenie môžeme hľadať najmä v stále vysokých číslach dopravných nehôd na našich cestách. Ministerstvo vnútra chce týmto spôsobom motivovať a chrániť všetkých účastníkov cestnej premávky.

Pozor na rýchlosť a telefón

Prísnejšie sankcie sa dotknú vodičov, ktorí výrazne, opakovane porušujú maximálnu povolenú rýchlosť. To znamená prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci o 50km/h a mimo obce 60km/h. Takéto prekročenie rýchlosti sa taktiež radí medzi závažné porušenie pravidiel cestnej premávky.

V tomto prípade platí pravidlo tri krát a dosť! To znamená ak vodič počas 12 mesiacov spôsobí tri závažné priestupky, bude sa musieť podrobiť preskúšaniu v autoškole či vyšetreniu zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Tak isto môžete prísť aj o vodičské oprávnenie.

Telefón za volantom je negatívny fenomén dnešných ciest. Povedzme si úprimne, koľký z nás po ňom siahnu počas šoférovania? Ako motivácia nepoužívať mobilné telefóny počas jazdy poslúžia práve vyššie pokuty. Vodiči by si mali práve na tento druh priestupku dávať pozor. Aktuálne čísla hovoria jasnou rečou. V roku 2022 bolo registrovaných na našich cestách približne 150-tisíc priestupkov.

Spomínané držanie mobilného telefónu za volantom sa tak zaradí medzi závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Najzásadnejšou zmenou je v tomto prípade zvýšenie pokút, kde prišlo k zmene hornej hranice v blokovom konaní zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur. Za používanie mobilného telefónu môžete prísť aj o vodičák. Používaním mobilného telefónu za volantom sa nemyslí len telefonovanie, stačí keď ho len budete držať v ruke a čítať si napríklad sms-ku.

Foto: SITA/Diana Černáková

Znížia sa spodné hranice

Ministerstvo vnútra pri tom kladie dôraz na zníženie týchto vysokých čísel. Cieľom je zlepšiť disciplínu na cestách, aby sa ľudia čo najviac chránili pred tragickými dopravnými nehodami. Zvýšenie pokút však ani zďaleka nie je jedinou zmenou v zákone. Ministerstvo vnútra sa rozhodlo znížiť vekové hranice pre vedenie niektorých vozidiel. Spodná hranica pri vedení nákladného vozidla sa zníži z 21 rokov na 18 rokov. V prípade autobusu zasa klesne hranica z 24 rokov na 21 rokov. Celá novela o zvýšení sankcii a pokút nadobudne platnosť od 1.augusta 2022. Ministerstvo verí, že prinesie menej dopravných nehôd na našich cestách.

„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTA3
Predchádzajúci článokČeskí hasiči majú vo výbave unikátnu pomôcku na zaistenie elektromobilov pri nehode
Nasledujúci článokMINI Aceman: bez chrómu a kože, zato s pokročilou digitalizáciou