Nový výskum preukázal, že psy sa pri cestovaní v elektrických autách cítia uvoľnenejšie a menej únavne.
Výskum zahŕňal sledovanie srdcovej frekvencie psa pri cestovaní v troch autách s rôznymi druhmi paliva – elektrickým, naftovým a benzínovým. Ročný kokeršpaniel Mango jazdil v troch rôznych modeloch značky Škoda. Správanie Manga a jeho pulzová frekvencia boli monitorované v priebehu každej jazdy aj po nej.
Pokojová srdcová frekvencia kokeršpaniela 80 úderov za minútu (BPM) vzrástla v novom elektromobile Elroq iba na 100 BPM. Naproti tomu jeho srdcová frekvencia vzrástla na 120 BPM a 125 BPM v benzínovom a naftovom vozidle, čo naznačuje vyššiu úroveň stresu. Mango vyzeral byť v Elroqu uvoľnenejší, ležal a takmer zaspal počas jazdy. V autách poháňaných palivom pôsobil roztržitejšie a menej pokojným dojmom.

Menej stresujúca jazda
Experiment vykonal odborník na psy a veterinárny chirurg spoločnosti This Morning, Dr Scott Miller. Ten k výsledkom povedal: „Experiment jasne ukazuje zdravotné a psychologické výhody cestovania v elektromobile pre psov. Sledovanie reakcií Manga počas jazdy rovnakou rýchlosťou na rovnakej trati, ale v rôznych vozidlách, ukázalo, že elektromobil poskytuje plynulejší a upokojujúci zážitok. Tichá mechanika, absencia radenia prevodových stupňov a priestranné interiéry elektrických áut vytvárajú pre psov upokojujúce prostredie a našim chlpatým spoločníkom zaisťujú uvoľnenejší a šťastnejší zážitok z cestovania.“
Výsledky ďalej podporuje prieskum medzi 1 500 vodičmi vlastniacimi psov, ktorý odhaľuje, že takmer tretina (32 %) sa obáva úzkosti svojho psa počas ciest autom. Nie je to len zvýšená hladina stresu, ktorej sa majitelia psov pri cestovaní s autom obávajú. Majú obavy o bezpečnosť ich domáceho maznáčika (38 %), nedostatok miesta (7 %) a problémy s bezpečným pripútaním svojho psa (7 %).

Pohodlie psov je pre ich majiteľov dôležité
Štvornohí priatelia majú v životoch ľudí také špeciálne miesto, že takmer polovica (41 %) majiteľov psov by pri výbere svojho ďalšieho auta zohľadnila pohodlie svojho psa. A keďže takmer tretina (31 %) verí, že elektromobily ponúkajú tichšiu a pohodlnejšiu jazdu, je jasné, že jazda priateľská k psom je čoraz väčšou prioritou pri výbere nového rodinného auta.
Expertka na psy Anna Webb na margo štúdie dodala, že „reč tela Manga jasne ukázala, že preferuje cestovanie v elektromobile, kde leží na zadnom sedadle, uvoľnene, s polozavretými očami. Zatiaľ čo v tradičných autách poháňaných palivom sedí vzpriamene a je napätý. Dramaticky otáčal hlavu rýchlym širokým pohybom očí, pričom očných bielkom ukázal všetky jasné fyzické známky stresu. Keďže sluch psov je štyrikrát ostrejší ako náš, zachytávajú zvukové frekvencie tradičných zvukov motora, ktoré ľudia nepočujú. Podobne aj vibrácie benzínových a naftových áut môžu spôsobiť „nevoľnosť“, ktorá zvyšuje srdcovú frekvenciu psa a spôsobuje im nevoľnosť.“