Domov SPRÁVY News Japonský trojlístok spája sily. Spoločne budú vyvíjať nové spaľovacie motory

Japonský trojlístok spája sily. Spoločne budú vyvíjať nové spaľovacie motory

Foto: Toyota, Mazda, Subaru

Doba elektrická do Japonska zatiaľ neprichádza. Tri veľké automobilky sa totiž rozhodli spojiť sily pri vývoji nových spaľovacích motorov.

Posledné roky sa v automobilovom priemysle niesli na vlne elektromobility. Jednotlivé automobilky prezentovali svoje ambiciózne elektrické plány a roky, po ktorých bude ich ponuka už len čisto elektrická. Minimálne teda v Európe.

Posledné mesiace však nastáva menší zvrat a značky postupne zisťujú, že ich ciele ohľadom elektromobility neboli realistické. Svoje plány preto posúvajú. Či už Stellantis, Mercedes, Ford, Aston Martin alebo americký Cadillac.

Najväčšia automobilka sveta, Toyota, však už dlhodobo tvrdí, že staviť všetky karty len na batériové elektromobily je chyba. Spaľovacích motorov sa preto neplánuje v blízkej budúcnosti vzdať a verí predovšetkým svojim hybridom.

Podobnú myšlienku očividne zastávajú aj predstavitelia ďalších dvoch japonských automobiliek, Mazdy a Subaru. Spolu s Toyotou totiž spájajú svoje sily a spoločne budú vyvíjať nové spaľovacie motory.

Foto: Toyota, Mazda, Subaru
Nový Wankel či boxer

Predstavitelia spomínaných značiek to tento týždeň oznámili na spoločnej tlačovej konferencii. Cieľom tejto spolupráce má byť primárne zrýchlenie vývoja a zníženie nákladov.

Ak však čakáte, že japonský trojlístok spolu vyvinie jeden motor, ktorý budú následne všetky značky využívať, ste na omyle. Každý výrobca totiž bude pracovať na agregáte, ktorý reprezentuje ich značku.

Toyota teda bude konkrétne pripravovať nové radové štvorvalce, Mazda plánuje vyvíjať rotačné motory a Subaru zase preň typický boxer. Či budú dané motory medzi sebou aj zdieľať, je zatiaľ otázne. Čo však isté je, že nové pohonné jednotky budú kompatibilné s niekoľkými uhlíkovo neutrálnymi palivami. Konkrétne s kvapalným vodíkom, biopalivom a syntetickým palivom. Automobilky by tak nemali mať problém splniť pripravované prísnejšie emisné normy v Európe.

Foto: Toyota, Mazda, Subaru

Značky Toyota, Mazda a Subaru však dali jasne najavo, že aj naďalej zostávajú rivalmi. Teda aj napriek tomu, že spojili svoje sily pri vývoji úspornejších pohonných jednotiek. Keďže tieto nové motory budú menšie, trojica tvrdí, že budúce modely budú mať nižšie kapoty pre lepšie aerodynamické vlastnosti, aby sa ešte viac zvýšila účinnosť. Tieto zmeny by zároveň mali poskytnúť konštruktérom aj väčšiu voľnosť. Pri nových spaľovacích motoroch sa každá z týchto troch spoločností taktiež zameria na optimalizáciu integrácie s elektromotormi, batériami a inými elektrickými pohonnými jednotkami.

Foto: Toyota, Mazda, Subaru

Japonský trojlístok teda razí cestu rôznorodosti svojho portfólia. V ponuke nemajú len klasické spaľováky, ale aj hybridy a elektromobily. Zákazník si tak môže vybrať pohon, ktorý preferuje.

Nissan a Honda na elektrinu prechádzajú

V marci tohto roku Nissan oznámil, že vstupuje do aliancie s Hondou, ktorá tiež zostáva oddaná doktríne elektrických vozidiel a má v úmysle úplne sa zbaviť spaľovacích motorov do roku 2040. Aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi pritom stále existuje.

Ak by Nissan náhle potreboval nové spaľovacie motory, môže ich kúpiť od spoločného podniku Renault a Geely, ktorý sa oficiálne otvoril minulý týždeň pod hlavičkou Horse Powertrain Limited. Klientmi tohto spoločného podniku sú popri Nissane aj Volvo a Mitsubishi.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hodnotení 46

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Toyota, Mazda, Subaru
Predchádzajúci článokNa diaľnici D2 v smere do Bratislavy horí náves
Nasledujúci článokLepší ako Jeep? So Subaru Crosstrek je zábava na ceste aj mimo nej