Domov SPRÁVY News Populárna značka stopla investície do nových spaľovacích motorov

Populárna značka stopla investície do nových spaľovacích motorov

Tak ako bude vyzerať budúcnosť automobilového priemyslu? Niektoré značky stále veria spaľovacím motorom, iné sa naplno púšťajú do elektromobility.

Automobilový svet je aktuálne rozdelený na dva tábory. Na značky, ktoré stále investujú a vyvíjajú spaľovacie motory, a na automobilky, ktoré sa rozhodli naplno zamerať na batériové elektromobily. Zatiaľ čo traja japonskí výrobcovia, Toyota, Mazda a Subaru, pred pár dňami ohlásili spájanie síl pri vývoji kompletne nových spaľovacích agregátov, ďalší japonský hráč, Nissan, sa vydáva presne opačnou cestou. Značka totiž oznámila, že sa rozhodla zastaviť investície do vývoja benzínových a dieselových motorov.

Budúcnosťou pre Nissan sú elektromobily

Pre austrálsky magazín Drive to prezradil senior viceprezident a riaditeľ plánovania pre Afriku, Blízky východ, Indiu, Európu a Oceániu Francois Bailly. Po otázke, či Nissan plánuje vyvíjať nové spaľovacie motory, odpovedal pomerne jasne. „Naša budúcnosť je EV. Určite nebudeme investovať do nových spaľovacích pohonných jednotiek.“ Uviedol, že prechod z konvenčného pohonu na plne elektrické modely sa uskutoční prostredníctvom ich technológie e-Power. Ide o netradičné hybridné usporiadanie, v ktorom spaľovací motor funguje len ako generátor na nabíjanie batérie. Priamo teda nepoháňa kolesá. Veľmi obdobný systém využíva aj Mazda pri modeli MX-30. Pri ňom však používa rotačný motor.

Foto: Nissan

Kým sa ale dostanú k plne elektrickému portfóliu, spaľovacie motory v ich ponuke pobudnú ešte nejakú dobu. Na dosiahnutie maximálnej úspory paliva vo svojich hybridných vozidlách chce preto Nissan zvýšiť tepelnú účinnosť spaľovacieho motora, a to až na 50 %. Na tejto technológii pracuje už niekoľko rokov a začiatkom roka 2021 značka oznámila, že prototyp e-Power dosiahol tento míľnik počas testovania. Konkurenčná Toyota ponúka rad troj-, štvor- a šesťvalcových motorov Dynamic Force s účinnosťou cez 40 percent.

Prechod bude postupný

Francois Bailly zároveň dodal, že prechod na plne elektrický pohon nebude mať na všetkých trhoch rovnaké tempo. Ako príklad spomenul Afriku, kde sú stále vo veľkom zastúpené vozidlá spĺňajúce len emisnú normu Euro 2. Automobilka preto prispôsobí svoje portfólio regionálnym požiadavkám, takže ústup spaľovacích motorov bude postupný.

Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Je však zaujímavé sledovať rôznorodosť názorov jednotlivých značiek. Kam sa bude automobilový trh nasledujúce roky uberať s istotou nevie povedať asi nikto. Jedno je však isté. Niektoré automobilky na svoje rozhodnutia v budúcnosti doplatia.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hodnotení 4

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJDrive
Predchádzajúci článokNa okruhu SLOVAKIA RING sa rozburácajú motory, blíži sa Super víkend plný pretekov
Nasledujúci článokČeská firma nám ukázala legálne antiradary a rušičky za nárazník. Využíva diery v zákone

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here