Domov SPRÁVY Doprava Cesta k moru bude rýchlejšia, Chorvátsko zmení mýtny systém

Cesta k moru bude rýchlejšia, Chorvátsko zmení mýtny systém

Mýtne brány na diaľnici, foto ilustračné. Zdroj: 123rf.com

Veľké množstvo Slovákov každoročne zamieri k „slovenskému“ moru do Chorvátska. Samotná cesta už čoskoro bude podstatne jednoduchšia a časovo menej náročná. Onedlho skončia časy starých mýtnych búdok, Chorvátsko totiž spustí predaj digitálnej diaľničnej známky. Treba však pripomenúť, že k tejto zmene príde až po tohtoročnej letnej sezóne.

Leto v Chorvátsku sa pre Slovákov javí ako dobrá voľba. Problémy však spôsobovali upchaté cesty a dlhé kolóny, v ktorých motoristi trávili drahocenné hodiny svojho dovolenkového času. Týmto časom však odzvoní a dovolenkári si tak budú môcť dopriať o pár hodín oddychu viac vďaka novému mýtnemu systému v Chorvátsku. Spustenie predaja digitálnej diaľničnej známky je pre krajinu veľký krok. Chorvátsko jednoznačne nasleduje trend ďalších krajín, ktoré postupne prešli, alebo prechádzajú na digitálne diaľničné známky.

Foto: VignetteCroatia
Niekoľkonásobne rýchlejší prejazd

Aktuálny systém využívajúci mýtne búdky pôsobí pomerne zastaralo. Za hodinu dokázalo cez jednu mýtnu bránu prejsť zhruba 200 vozidiel. Ako informuje VignetteCroatia.com, vďaka digitálnej diaľničnej známke by sa mal tento počet znásobiť. Odhady ukazujú na cifru 3 000 áut za hodinu. Aktuálne prebieha výberové konanie na zhotoviteľa tohto systému. Ministerstvo dopravy odhaduje, že tento projekt by mal krajinu stáť zhruba 66 miliónov eur.

Celkovo dostanú motoristi až dva spôsoby úhrady mýta. Jedným z nich sú spomínané digitálne diaľničné známky, kde motorista vopred zaplatí a ušetrí tak kopec času. Druhou z možností je takzvaná palubná jednotka, ktorú môžu využívať aj vozidlá do 3,5 tony. V takom prípade platí podobná funkcionalita, aká sa využíva aj u nás. Vozidlo vybavené touto jednotkou zaznamená mýtna brána a zaúčtuje využívanie diaľnic a spoplatnených úsekov ciest.

Chorvátsko a diaľničný most
Foto: VignetteCroatia
Škoda, že až po lete

V prípade využitia spomínanej jednotky však musí motorista v predstihu zaslať žiadosť o jej zapožičanie. Po prevzatí je nutná inštalácia a následne po ukončení cesty je motorista povinný túto jednotu vrátiť. Pri využívaní digitálnej diaľničnej známky musí vodič zadať základné údaje o svojom vozidle a požadovaný čas platnosti známky. Online platbou však dokáže vodič ušetriť drahocenné hodiny, ktoré by inak strávil v kolóne pred mýtnou bránou. Škoda, že sa tejto novinky dočkáme až po tejto letnej sezóne.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počet hodnotení 42

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJVignetteCroatia
Predchádzajúci článokLada ukázala nový elektromobil. Je to najhoršie auto na svete?
Nasledujúci článokČo robí policajné Ferrari? Loví pirátov na šoférskych cestách, každý štvrtý odišiel s pokutou

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here