
Šikovní kupujúci objavili cestu k lacným čínskym elektromobilom. Jazdenky totiž môžu obísť časť dovozných bariér a ich ceny padajú poriadne rýchlo.
Európska únia zaviedla dodatočné clá a kvóty na dovoz čínskych elektromobilov. Kto však hľadá spôsob, ako sa dostať k čínskemu elektrickému autu lacnejšie, môže využiť zaujímavú možnosť. Na jazdené čínske elektromobily sa totiž vzťahuje odlišný colný režim než na nové vozidlá. A práve na tom postavil svoj biznis jeden dovozca.
Spoločnosť CEVM (China EV Marketplace) so sídlom v Prahe sa šecializuje na dovoz jazdených automobilov z Číny. Podľa vlastných informácií ponúka vozidlá preclené, s európskou homologizáciou a možnosťou doručenia až k zákazníkovi. Kľúčovým argumentom má byť nižšie dovozné zaťaženie. Pri jazdených autách, ktoré najazdili viac ako 6 000 kilometrov, firma uvádza základné dovozné clo vo výške 10 % namiesto dodatočných vyrovnávacích ciel, ktoré môžu pri nových čínskych elektromobiloch dosahovať až 45,3 %.
Ponuka vyzerá na prvý pohľad takmer neuveriteľne. Xpeng MONA z roku 2024 s batériou s kapacitou 62,2 kWh sa na čínskom trhu objavuje za 15 000 až 16 000 dolárov, teda v prepočte okolo 13 000 až 14 000 eur. Ide však o cenu vozidla v Číne, bez dopravy, cla a ďalších dovozných nákladov. Väčšina týchto áut má pritom najazdených len približne 10 000 až 20 000 kilometrov.
Ešte zaujímavejšie pôsobí Xiaomi SU7 z roku 2024 s nájazdom 20 000 kilometrov. V Číne sa dá kúpiť za 30 000 dolárov, čo predstavuje menej než 26 000 eur. Aj tu však treba počítať s tým, že konečná cena po dovoze bude podstatne vyššia. CEVM momentálne uvádza na svojom webe viac než 2600 jazdených elektromobilov a skladové zásoby aktualizuje každý deň. Medzi najčastejšie zastúpenými značkami nájdeme Xiaomi, BYD, iCar, Denza, Lynk & Co či Avatr. Podľa spoločnosti sú nízke ceny dôsledkom mimoriadne silnej konkurencie na čínskom trhu, ktorá tlačí hodnoty jazdených áut výrazne pod ich pôvodné cenníkové ceny.
Elektromobily strácajú hodnotu
Čínski zákazníci si na prudký pokles cien elektromobilov musia zvykať. Tamojšie združenie predajcov automobilov CADA pravidelne sleduje zostatkovú hodnotu vozidiel a zverejňuje mesačné štatistiky. Tie ukazujú, že niektoré modely dokážu za tri roky stratiť podstatne viac než 40 % svojej pôvodnej hodnoty.
Zaujímavé je aj poradie značiek. V rebríčku zostatkovej hodnoty trojročných elektromobilov za september 2026 vedie Tesla Model 3, ktorá si udržala 61,4 % hodnoty. Nasledujú Tesla Model X s 59,5 % a Tesla Model Y s 53,9 %.
Z čínskych modelov sa najlepšie umiestnil BYD Seagull, ktorý si zachoval 50,5 % hodnoty. Za ním nasledujú Zeekr 009 so 49,9 % a Baojun Yep so 49 %. Ani prémiové značky však nemajú dôvod na oslavy. Porsche Taycan si udržal 48,5 % pôvodnej hodnoty, Nio ET5 47,8 % a Denza D9 EV 47,1 %.
Inými slovami, elektromobil, ktorý bol ešte nedávno technologickou výkladnou skriňou, sa môže po niekoľkých rokoch zmeniť na mimoriadne lákavú jazdenku. Pre kupujúceho výhoda, pre prvého majiteľa trochu drahšia lekcia z ekonomiky.
Zostatková hodnota trojročných elektromobilov v Číne
CADA – september 2026
| Por. | Model | Aktuálna cena | Pokles hodnoty |
| 1. | Tesla Model 3 | 61,4 % | 38,6 % |
| 2. | Tesla Model X | 59,5 % | 40,5 % |
| 3. | Tesla Model Y | 53,9 % | 46,1 % |
| 4. | BYD Seagull | 50,5 % | 49,5 % |
| 5. | Zeekr 009 | 49,9 % | 50,1 % |
| 6. | Baojun Yep | 49,0 % | 51,0 % |
| 7. | Porsche Taycan | 48,5 % | 51,5 % |
| 8. | Nio ET5 | 47,8 % | 52,2 % |
| 9. | Roewe iMAX8 EV | 47,5 % | 52,5 % |
| 10. | Denza D9 EV | 47,1 % | 52,9 % |
| 11. | Avatr 12 | 47,0 % | 53,0 % |
| 12. | Nio ES6 | 46,7 % | 53,3 % |
| 13. | Leapmotor C11 BEV | 46,5 % | 53,5 % |
| 14. | Xpeng G6 | 46,4 % | 53,6 % |
| 15. | Wuling Bingo | 46,1 % | 53,9 % |
Poznámka: Zachovaná hodnota vyjadruje percentuálny podiel pôvodnej hodnoty vozidla, ktorý si auto udržalo po troch rokoch. Pokles hodnoty predstavuje zodpovedajúcu stratu oproti pôvodnej hodnote.

Auto rovno z Prahy
China EV Marketplace zároveň oznámil otvorenie odovzdávacieho centra v Prahe. Na začiatku má ponúknuť skladovú zásobu 20 vozidiel pre zákazníkov, ktorí nechcú čakať približne tri mesiace na individuálny dovoz priamo z Číny.
Lacný nákup však ešte automaticky neznamená výhodnú kúpu. Pri dovoze treba preveriť nielen konečnú cenu vrátane cla, DPH a dopravy, ale aj homologizáciu konkrétneho vozidla, kompatibilitu nabíjania, dostupnosť servisu, jazykové nastavenia či fungovanie online služieb. Rozhodujúce je tiež overiť, či deklarovaná homologizácia skutočne umožňuje registráciu konkrétneho auta na Slovensku.








































