Domov SPRÁVY News AKTUALIZOVANÉ: brutálne video, neovládateľná Tesla rozmetala všetko, čo jej stálo v ceste

AKTUALIZOVANÉ: brutálne video, neovládateľná Tesla rozmetala všetko, čo jej stálo v ceste

Tesla má na krku ďalší malér. Musí vyšetriť strašidelnú nehodu v čínskom meste Chaozhou, počas ktorej prišli o život dvaja ľudia a najmenej traja utrpeli zranenia. Má nehodu na svedomí technická porucha alebo omyl vodiča? 

Na internete kolujú zábery z nehody, ktorá sa stala 5. novembra. Na videu z bezpečnostných kamier je vidieť ako sa Tesla Model Y ženie obrovskou rýchlosťou po mestských uliciach a naráža do iných vozidiel či cyklistu. Výsledkom údajne neovládateľného vozidla, ktoré začalo samé zrýchľovať, je smrť motocyklistu a stredoškoláčky.

Nasledujúce video zobrazuje smrť, preto nie je vhodné pre maloletých a citlivé povahy.

特斯拉潮州刹车失灵致2人死亡。 Tesla  brake failure,2 dead in chaozhou China

Technický problém…

Jedna z pravdepodobných príčin nehody sa javí problém s nefunkčnosťou brzdového pedálu. Tieto technické problémy nie sú ojedinelé. Zaznamenané sú viaceré nehody v Číne aj v USA, po ktorých sa vodiči sťažovali na nefunkčné brzdy.

Tesla na margo smrteľnej nehody uviedla, že miestnej polícii poskytne plnú súčinnosť pri jej vyšetrovaní. K nehode sa na platforme Weibo vyjadril rodinný príslušník vodiča, ktorý tvrdí, že „vodičovi sa auto nepodarilo zastaviť po tom, čo zistil, že brzdový pedál bol natoľko tuhý, že sa nedal zošliapnuť a stlačiť režim P. Auto náhle zrýchlilo a nedalo sa zastaviť.” Reakcia Tesly na tieto obvinenia bola, že na základe backendových údajov bol plynový pedál dlho stlačený a v jednom bode zostal na 100 %, počas zrážky nedošlo k žiadnemu brzdeniu a vodič štyrikrát krátko stlačil prevodový stupeň P a rýchlo ho uvoľnil a brzdové svetlá sa tiež rýchlo rozsvietili a zhasli. Polícia teraz hľadá špecializovanú nezávislú firmu, ktorá by jej pomohla objasniť príčiny tejto dopravnej nehody.

… alebo omyl vodiča?

Podobné prípady boli už neraz prešetrované aj americkými úradmi. Podľa NHTSA boli incidenty náhleho neúmyselného zrýchlenia v automobiloch Tesla výsledkom chyby vodiča a nie kvôli akejkoľvek konštrukčnej chybe. NHTSA pripomína, že v Spojených štátoch sa v dôsledku chybne stlačených pedálov ročne vyskytne 16 000 nehôd, ktorým sa dá predísť. Ľudia si jednoducho zmýlia brzdový pedál s pedálom akcelerátora. Keď sa chcú z problému dostať, vinu hodia na technický problém vozidla.

Aktualizované dňa 3. marca 2023

1. marca bola zverejnená správa interného vyšetrovania Tesly o tejto smrteľnej havárii. Znie to neuveriteľne, ale vodič túto nehodu prežil. Po zotavení zo zranení poskytol čínskym médiám rozhovor, v ktorom tvrdil, že počas incidentu sa ani raz nedotkol plynového pedálu. Ďalej dodal, že chcel zabrzdiť a zaparkovať auto, ale Tesla Model Y náhle zrýchlila a pokračovala v jazde vysokou rýchlosťou viac než 2 kilometre. “Celý čas som mal nohu na brzdovom pedáli, až kým som nebol na pokraji zrážky s trojkolkou,” dodal.

Automobil mal podľa správy, ktorú zverejnil Xiao Te, zakladateľ najväčšej neoficiálnej komunity Tesla v Číne, najazdených približne 20 000 kilometrov a vodič bol v čase nehody pripútaný bezpečnostným pásom. Päť sekúnd pred nehodou sa vozidlo pohybovalo rýchlosťou 164 km/h a uhol natočenia volantu sa zmenil o 25 stupňov. Zapojil sa stabilizačný systém karosérie a rýchlosť mierne klesla na 159 km/h. Po stabilizácii volantu sa rýchlosť o niečo zvýšila a v čase nárazu bola rýchlosť vozidla 163 km/h. Čo je však najdôležitejšie, zo správy vyplýva, že plynový pedál bol počas celej doby stlačený na maximum a brzdový pedál nebol stlačený ani raz. Nebol aktivovaný ani autopilot. Podľa správy je tak príčinou nehody jednoduché stlačenie nesprávneho pedálu. 

Policajné vyšetrovanie ešte nie je ukončené. Podľa miestne polície vodič nebol pod vplyvom alkoholu ani drog. Prípad budeme sledovať aj naďalej.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počet hodnotení 12

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokKia poodhalila exteriér EV9
Nasledujúci článokManhart prináša Stage 1 pre Formentor VZ5