Domov SPRÁVY News Jazda v rýchlom aute je frajerina, no preventívna urologická prehliadka je ešte...

Jazda v rýchlom aute je frajerina, no preventívna urologická prehliadka je ešte väčšia

Foto: Juraj Sedlák

Počas novembra sa každoročne Slovenská urologická spoločnosť s partnermi pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember a snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií.

Urológovia tento rok vsadili na motoristickú terminológiu a spoločne s ministerkou zdravotníctva, pacientskymi organizáciami a profesionálnym športovým jazdcom, Maťom Homolom, odštartovali boj proti rakovine prostaty na profesionálnom pretekárskom okruhu jazdou v rýchlom aute. Slovákom odkazujú, že frajerín, ktoré muži môžu absolvovať, je veľmi veľa, no tou najväčšou bude, ak sa odhodlajú a absolvujú preventívnu prehliadku u urológa.

Preventívna urologická prehliadka môže zachrániť život

November je mesiac prevencie rakoviny prostaty, druhého najčastejšieho onkologického ochorenia u mužov. Slovenská urologická spoločnosť dlhodobo apeluje na dôležitosť prevencie a včasnej diagnostiky tohto ochorenia, ktorá je podľa nich kľúčová pre život pacienta. „Dáta nám už dlhodobo ukazujú, že rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Čo je ešte horšie, tak žiaľ, vysoké percento pacientov má toto vážne ochorenie diagnostikované až v pokročilom štádiu, kedy sú už možnosti liečby zásadne limitované.“ opisuje situáciu doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti. „Pripomíname, že len vďaka včasnej diagnostike vieme karcinóm prostaty odhaliť včas a účinne ho liečiť. Preventívne urologické prehliadky by preto pre mužov v rizikovom veku mali byť samozrejmosťou,“ dopĺňa MUDr. Michal Korček, PhD., 1. viceprezident Slovenskej urologickej spoločnosti.

urologická prehliadka debata
Foto: Juraj Sedlák
Včasná diagnostika otvára možnosti precíznej liečbe

Pri onkologických ochoreniach, vrátane rakoviny prostaty, je podľa odborníkov kľúčový čas. Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, moderná medicína dnes prináša veľkú šancu na plnohodnotný život a v mnohých prípadoch aj na úplné vyliečenie. „Inovácie v oblasti vedy a personalizovanej medicíny dnes zásadne dokážu zlepšovať kvalitu života onkologických pacientov. Dnes už napríklad vieme testovať biomarkery rakoviny prostaty, ktoré nám pomáhajú voliť najvhodnejšie liečebné postupy ušité na mieru konkrétnemu pacientovi.“ opisuje pokroky v diagnostike a liečbe doc. Minčík.

Nárok na bezplatnú preventívnu urologickú prehliadku má každý muž v rizikovom veku. Odborníci vysvetľujú, že je bezbolestná a pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník. O všetkých potrebných informáciách sa muži môžu informovať vo svojej zdravotnej poisťovni, pomoc však už dlhodobo ponúka aj Liga proti rakovine. „Ak majú muži k tejto téme akékoľvek otázky, či už z oblasti prevencie, diagnostiky, liečby, ale aj z psychologického hľadiska, môžu sa obrátiť na našu bezplatnú Onkoporadňu, kde im pravidelne poradia kvalitní odborníci“, dopĺňa Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine, ktorá je každoročným partnerom kampane.

Foto: Juraj Sedlák
Movember na pretekárskom okruhu

Tohtoročný Movember Slovenskej urologickej spoločnosti a jej partnerov odštartoval na profesionálnom pretekárskom okruhu so športovým jazdcom Maťom Homolom.  „Hovorí sa, že niektorí muži po päťdesiatke prežívajú takzvanú „druhú pubertu“ a pretekajú sa v rôznych frajerinách. Jednou z nich sú jednoznačne aj rýchle autá. Preto sme veľmi radi, že tento rok sa do tejto iniciatívy rozhodol zapojiť aj Slovakia Ring a Maťo Homola, vďaka ktorým sme si takúto frajerinu mohli vyskúšať na vlastnej koži. Z nášho pohľadu je však stále tou najväčšou frajerinou starostlivosť o vlastné zdravie.“ vysvetľuje doc. Minčík.

Viac informácií o prevencii rakoviny prostaty nájdete na webe www.dalsom.sk.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokNová smernica zvýhodní elektrické kamióny. Slovenským dopravcom hrozí krach
Nasledujúci článokPolestar 6 je týždeň po odhalení vypredaný. Značka reaguje