Domov News Skladacie smartfóny: Budúcnosť alebo slepá ulička?

Skladacie smartfóny: Budúcnosť alebo slepá ulička?

Foto: Andrej Cvik

Smartfóny, inteligentné hodinky, virtuálna realita – toto sú úspešné príklady priekopníckych kúskov elektroniky. Ambície technologických spoločností však občas vyjdú nazmar pri neúspešných pokusoch o niečo nové. Spomíname si napríklad na 3D televízory, Google Glass či Windows Phone – na prvý pohľad prelomové technológie, ktoré sa však nakoniec neujali a zlyhali.

Dodnes nie je jasné, do ktorej z týchto dvoch kategórií spadajú skladacie smartfóny. My sme si v snahe odpovedať na túto otázku vyskúšali život so zariadením Motorola Razr 40 Ultra. Aktuálne na trhu so smartfónmi nájdete dva hlavné typy skladacích telefónov. Prvým je zariadenie s veľkosťou obyčajného mobilu, ktoré sa dá rozložiť na „tablet“ (v prípade Samsung Galaxy Z Fold5 až na 7,6-palcový displej). Potom sú tu telefóny s veľkosťou obyčajného mobilu, ktoré sa dajú zložiť na skladnejšiu, polovičnú veľkosť. Motorola Razr 40 Ultra patrí práve medzi tieto smartfóny.

Motorola Razr 40 Ultra
Foto: Andrej Cvik
Displeje

V rozloženom stave je telefón rovnako veľký ako iné bežné kúsky, aj keď si všimnete vyššiu 6,9-palcovú obrazovku v pomere strán 21:9. Primárny displej je veľmi kvalitný, má svietivosť 1 400 nitov a vynikajúcu obnovovaciu frekvenciu 165 Hz. Panel disponuje aj skvelým kontrastom vďaka technológii HDR 10+. Na displej sa pekne pozerá a vysoký pomer strán je skvelý pre zobrazovanie vertikálneho obsahu – napríklad pri scrollovaní sociálnych sietí či pri čítaní článkov. Telefón je responzívny vďaka špičkovému procesoru Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s grafickým čipom Adreno 740. Je to jednoducho uspokojivé zariadenie na úrovni vlajkových lodí.

Motorola Razr 40 Ultra
Foto: Andrej Cvik

Lenže úplne nový rozmer dostáva telefón, keď ho „zlomíte“, respektíve zložíte. Ak ste ešte nikdy nedržali v ruke skladací smartfón, na ten pocit si budete musieť zvyknúť. Keď dáte Motorola Razr 40 Ultra do zloženého stavu, jeho rozmery predstavujú len zhruba 90 x 74 x 14 mm. Telo na výšku sa zmenší takmer o polovicu, no zdvojnásobí sa hrúbka. V zloženom stave je však smartfón stále pomerne tenký, keďže v rozloženom stave má hrúbku len 7 milimetrov.

Má to zmysel?

Telefón možno ovládať aj v zloženom režime. Výrobca ho vybavil externým displejom, ktorý z časti prekrývajú zadné kamery. Sekundárny displej nedosahuje až takých kvalít ako ten vnútorný, no je dostatočne svižný a jasný. Pri jednoduchých úkonoch, ako kontrolovanie e-mailov, čítanie správ či zobrazenie počasia vám ani netreba nič viac. A práve tu sa dostávame do pochybných vôd polemizovania o význame skladacieho telefónu.

Motorola Razr 40 Ultra
Foto: Andrej Cvik

S vonkajším displejom dokážete fungovať v akomsi polovičnom režime. Áno, na kontrolu počasia to stačí, avšak na to vám v dnešnej dobe stačia aj inteligentné hodinky. Na druhú stranu, počasie si dokážete rovnako rýchlo skontrolovať aj na obyčajnom telefóne. Reálne teda vonkajší displej nešetrí čas ani neponúka nejakú alternatívu k používaniu obyčajného, neskladacieho smartfónu.

Viac noviniek z oblasti technológií a mobilných telefónov nájdete na stránke Rewind.sk.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokElektromobily oberú Nemecko o 50 miliárd eur
Nasledujúci článokNa túto vec pri umývaní auta sa často zabúda, robíte to správne?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here