Domov TECH Základný model je lepší ako TOP modely konkurentov. Testovali sme vysávač Roomba...

Základný model je lepší ako TOP modely konkurentov. Testovali sme vysávač Roomba Essential a už iný nechceme

Robotický vysávač iRobot Roomba Essential (foto: redakcia)
Robotický vysávač iRobot Roomba Essential (foto: redakcia)

Robotický vysávač iRobot Roomba Essential je síce iba základný model, lenže ponúka prémiové funkcie.

To, čo bolo ešte donedávna sci-fi, celkom nenápadne preniklo do našich každodenných životov. Ani sme nepostrehli, ako zásadne naše životy zmenila automatizácia, ktorá nám pomáha s riadom, špinavým oblečením, sušením či upratovaním. Robotický vysávač, na rozdiel od takej práčky, v podstate ani nepotrebujeme, lenže zvyšovanie životnej úrovne tkvie v detailoch. Kto si raz jeden taký zadovážil, sa ho iba sotva vzdá.

Na trhu dnes nachádzame desiatky robotických vysávačov, ale medzi všetkými značkami naďalej iRobot Roomba predstavuje zlatý štandard. To je ten ideál a východiskový model, od ktorého sa odvíja aj ponuka iných výrobcov.

Zisťovali sme, či je Roomba Essential skutočne tak dobrý robot, aby zodpovedal cene 299 eur, a prečo sú ľudia k tejto značke lojálni, hoci na trhu nájdete aj zariadenia lacnejšie o viac ako polovicu.

Nejde o drobca, ale nebude vám robiť starosti. Naviguje aj aj kamerou vSLAM.

Radosť už pri rozbaľovaní

Keď si zadovážite Roomba Essential, môže vás prekvapiť pomerne robustná krabica. Nemajte však obavy, pretože rozbalenie a prvá inštalácia sú tak jednoduché, že si s nimi poradí aj dieťa. Výrobca všetko zabalil bezpečne a dostupne, takže robota máte vybaleného a pripraveného na štart do dvoch minút.

Nemusíte vykonávať žiadne úvodné nastavenia. Jednoducho pripojíte zbernú nádobu, rotačnú trojramennú kefu, do elektrickej zásuvky pripojíte nabíjací dok, položíte naň robota a necháte ho chvíľu nabíjať. Následne je pripravený na vysávanie s tým, že ak netúžite po prepojení s mobilným telefónom, nemusíte to robiť. Fungovať bude aj bez toho, len príde o niekoľko užitočných funkcií.

Pomerne veľký stroj

V porovnaní s lacnými robotmi je Roomba Essential pomerne veľké zariadenie. Má priemer 33 cm a hmotnosť 2,8 kg.

Kapacita zberného koša je 0,4 litra a nádoby na vodu 0,2 litra. Zdá sa to byť málo, lenže v praxi to celkom stačí na povysávanie a vytretie podlahy aj na ploche 80 m2. V skutočnosti to môže byť ešte viac, záleží na tom, ako máte priestor obsadený nábytkom a kobercami.

Keď sa rozhodnete používať Roombu Essential bez pripojenia k mobilu, budete využívať predovšetkým dve tlačidlá – hlavný vypínač a tlačidlo s kruhovým symbolom. Kruhový motív je príznačný, pretože po jeho stlačení začne robot jazdiť po špirále. Je to ideálny program pre vyčistenie neporiadku sústredeného na menšom mieste. Hlavné vypínacie tlačidlo budete používať častejšie, pretože ním aktivujete štandardný režim vysávania.

Trojica hlavných tlačidiel

Trochu nás zamrzeli spomalené reakcie vysávača na stlačenie tlačidla, a tak sme ho opakovane zapínali a vypínali zdanlivo bez reakcie. Vedzte, že musíte počkať zo dve sekundy, kým sa robot rozbehne.

Pohyb v priestore je sebaistý, pomerne rýchly a vskutku tichý. Vďaka senzorom Roomba vidí už vopred, či sa pred ňou nachádza prekážka, napriek tomu často naráža do nôh stolov a stoličiek.

Má vlastný operačný systém 🤯

Operačný systém iRobot OS, ktorý riadi pohyb a vôbec všetko súvisiace s robotom, si priebežne vytvára mapu priestoru. To vrátane miestností a upratovacích aj zakázaných zón, ale pamätá si aj polohu prekážok, ktorým sa pri druhom prejazde jednoducho vyhne.

Jedna kefka stačí

Niekoho môže prekvapiť, že robot používa iba jedinú rotačnú kefu, navyše pomerne malú. V porovnaní s predchodcom má však až 18-násobne vyšší sací výkon, takže vo výsledku zberá nečistoty podstatne lepšie ako lacné dvojkefové roboty.

Jediná trojramenná kefka je prekvapujúco dostatočná
Jediná trojramenná kefka je prekvapujúco dostatočná

Dve hodinky na nabitie sme ocenili

Za zvlášť dôležitú skutočnosť považujeme to, že vstavaná batéria udrží robota v činnosti až dve hodiny, čím výrazne prevyšuje iné zariadenia na trhu. Ak si myslíte, že by si predsa vystačil aj s hodinou, vedzte, že po niekoľkoročných skúsenostiach s robotickými vysávačmi práve toto považujeme za jednu z najväčších pridaných hodnôt.

Keď sa robotu míňa energia, alebo ak už priestor vyčistil, vráti sa sám do nabíjacieho doku.

Oplatí sa prepojiť ho s mobilom

Ohromne užitočnou funkciou je report Clean Map, ktorý je pre vás pripravený, keď robota prepojíte s mobilom. Aplikácia iRobot Home vo veľmi prehľadnej podobe zobrazuje miestnosť a stav jej vysávania. Zelenou farbou vyznačuje už hotové plochy – nestane sa tak, že robot vypnete zbytočne predčasne.

Report Clean Map zobrazený v apke
Report Clean Map zobrazený v apke

Navyše, apka vás informuje aj o tom, koľko minút ešte Roomba bude schopná vysávať, umožňuje spúšťať vysávač na diaľku či nastavovať pravidelné intervaly vysávania. Najviac to ocenia ľudia, čo majú doma psov. Tí každý deň vypĺznu dosť chlpov na vytvorenie siluety nového psa a zbaviť sa chlpov na podlahe a kobercoch bez námahy ešte pred príchodom z práce je na nezaplatenie.

Takého psa máme doma a po otvorení zbernej nádobky nás dosť prekvapilo, čo všetko Roomba Essential za krátky čas vysávania zozbierala. Nemenovaná lacná alternatíva za 100 eur sa ani zďaleka nechytá.

Handričku používať môžete, ale nemusíte. Aj suchá však plní svoj účel dobre.
Handričku používať môžete, ale nemusíte. Aj suchá však plní svoj účel dobre.

Utrie aj podlahy

Funkcia vytierania podlahy je doplnkom, ktorý považujeme za užitočný. Vďaka hmotnosti troch kilogramov je tlak vlhkej handričky na podlahu dosť silný na to, aby sa zotreli šmuhy nečistoty, nenahradí však mop na tyči. Nie je na mieste mať prehnané očakávania. Lenže ak si priebežne udržiavate doma poriadok, účel Roomba Essenatial splní.

Dodajme, že pri vytieraní ponúka výber z troch úrovní vlhčenia a, samozrejme, mokrá handrička nie je prekážkou v nabíjaní na doku.

iRobot Roomba Essential necháva lacnejšie vysávače v tieni. Prekonáva ich v každom ohľade.
iRobot Roomba Essential necháva lacnejšie vysávače v tieni. Prekonáva ich v každom ohľade.

Záver? Roomba si nás získala

Robotický vysávač iRobot Roomba Essential nie je najlacnejší produkt, cenu však dokáže obhájiť zmienenými pridanými hodnotami. Spoľahlivá prevádzka, dobrá výdrž na batériu, účinné vysávanie a ľahká obsluha aj cez mobil. To sú dôvody, pre ktoré sa oplatí minúť o trochu viac.

Vyvstáva iba posledná vážna otázka: to sa teraz máme vrátiť k nášmu lacnému robotovi, ktorý toto všetko neponúka? 🤨

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článok500 koní za cenu Octavie. Vyskúšali sme jazdenú Teslu, na toto sa pripravte
Nasledujúci článokNová Trieda S od Mercedesu oficiálne: Ale čo tie hrubé okná?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here