Vyskúšali sme revolučný AI PC od Asusu
Svet Windowsu a počítačov aktuálne prechádza veľkým prerodom. Týka sa to najmä notebookov, ktoré po novom dostávajú označenie Copilot+ PC (AI PC). Ide o úplne novú generáciu prenosných počítačov s plne integrovanou umelou inteligenciou od Microsoftu. My sme teraz mali možnosť vyskúšať jedno z takýchto zariadení, avšak s jedným podstatným háčikom.
Nové Copilot+ PC, ktoré Microsoft prezentuje v spolupráci s poprednými výrobcami, zatiaľ poháňajú len čipy Qualcomm Snapdragon X Plus alebo Snapdragon X Elite. Tie sú, rovnako ako procesor vo vašom mobile alebo čipsety Apple M série v nových MacBookoch, založené na architektúre ARM. Práve tento rozdiel v procesore predstavuje jeden z najväčších rozdielov medzi doterajšími a novými Windows notebookmi.
No existuje aj iná, prechodná kategória. Tí istí výrobcovia, ktorí ponúkajú aj novinky so Snapdragonom, totiž prichádzajú na trh aj s Copilot+ PC ready notebookmi. Ide o počítače, ktoré spĺňajú potrebné parametre pre titul Copilot+ PC, a to výkon NPU 40+ TOPS pre výpočty operácií umelej inteligencie – zároveň ale nepoužívajú Snapdragon čip a čakajú tak na implementáciu ďalších veľkých aktualizácií AI funkcií od Microsoftu.
Stojí na rozmedzí dvoch svetov
Jedným z týchto notebookov je aj úplne nový ASUS Zenbook S 16. Tento výrobca síce má aj vlastný Copilot+ PC so Snapdragonom, avšak toto zariadenie poháňa procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370. Ten využíva ešte klasickú architektúru x86, ktorú poznáme z väčšiny doterajších Windows zariadení.
Ideologicky sa teda nový Zenbook S 16 nachádza na rozmedzí medzi „starým a novým“. Toto tvrdenie dávam do úvodzoviek, lebo to, že je nejaký čip založený na architektúre x86, ešte automaticky neznamená, že je horší ako ARM alternatíva. A dokonca to môže mať aj zopár výhod.
Tou najväčšou výhodou je nepochybne kompatibilita. Potrvá totiž nejaký čas, kým vývojári adaptujú svoje aplikácie a „preložia kódy“, aby ich dokázali čítať aj nové Snapdragon procesory. Dokonalým príkladom je napríklad Adobe Premiere Pro, ktorý zatiaľ na novom Copilot+ PC jednoducho nespustíte. Avšak, ASUS Zenbook S 16 s tým problém nemá, lebo ho poháňa x86 AMD procesor.
ARM alebo x86?
AMD Ryzen AI 9 HX 370 je špičkový a úplne nový procesor založený na 4 nm výrobnom procese firmy TSMC. Aj s architektúrou x86 je tak veľmi úsporný, základná spotreba totiž činí len 28 W. AMD doňho taktiež vložilo vylepšenú mikroarchitektúru Zen 5 a taktiež vylepšenú RDNA 3.5 architektúru integrovanej grafiky. Ryzen AI 9 HX 370 je tak živým dôkazom, že ARM čipy ešte nie sú tou najlepšou možnou voľbou pre výkonný Windows notebook.
ASUS Zenbook S 16 poráža nové Windowsy so Snapdragonom aj na poli grafiky, keďže sa nespolieha na integrovanú grafiku, ale samostatnú grafickú kartu AMD Radeon 890M. Tá ponúka viac než dostatočný výkon na hranie bežných hier, ale aj inú graficky náročnú prácu, ako napríklad spomínaný strih videa v Adobe Premiere Pro.
Grafika v súhre s procesorom veľmi dobre funguje aj pri napájaní na batériu. Pri vybraných zariadeniach iných výrobcov mám niekedy pocit, že systém sa až priveľmi agresívne snaží šetriť energiu, no v prípade Zenbook S 16 trafili klinec po hlavičke. Aj na batériu je vám vždy k dispozícii prekvapivý výkon. Pri takejto záťaži je to síce na úkor slabšej výdrže, no radšej nechávam túto voľbu na seba ako používateľovi – či chcem alebo nechcem šetriť batériu.
Dizajn je priam „hot“
Bohužiaľ, nie je to však len pozitívne. AMD procesor a grafická karta v súhre fungujú dobre a efektívne, ale generujú veľmi veľa tepla. Zabudované ventilátory sú našťastie veľmi tiché aj pri vyšších otáčkach, no budú zapnuté takmer neustále – lebo AMD jednoducho veľmi hreje.
Pri graficky náročnejších úlohách (a hlavne dlhodobých) sa extrémne zohreje stred notebooku. Teplo nepríjemne ucítite pri písaní na klávesnici, no je to zvládnuteľné. Avšak zo spodnej strany notebooku – tam, kde sa nachádza čip – sa hliník tak zohreje, že na dotyk takmer páli. Podotýkam však, že toto je problém len pri vysokej záťaži. Počas bežného používania sa hardvér až tak nenamáha a tým pádom ani negeneruje toľko tepla.
Keď už je reč o hardvéri, musíme sa zamerať aj na samotný dizajn a niektoré rozhodnutia, ktoré konštruktéri spravili. Doteraz sme totiž hovorili primárne o vnútorných komponentoch.
Navonok je ASUS Zenbook S 16 vizuálne nádherný. Oslovila ma najmä farba Scandinavian White, ktorá je na pohľad v podstate sivá. Veľmi sa mi páči opracovanie celokovového tela do matných odtieňov. Z vonkajšej strany navyše dopĺňajú vzhľad lesklé strieborné uhlopriečky pod rôznymi uhlami. Vytvára to naozaj unikátny efekt. Na pohľad notebook pôsobí dostatočne jedinečne, aby sa odlíšil od iných zariadení, ale nespolieha sa na gýčové osvetlenie alebo „gejmerské“ prvky. Jednoducho elegantný a dospelý.
Rozprávkovo tenký, veľký a bystroľahký
Samotná celokovová konštrukcia pôsobí robustne, zariadenie sa len nepatrne ohýba, čo je vzhľadom na hrúbku len 1,3 centimetra pochopiteľné. ASUS Zenbook S 16 váži iba 1,5 kilogramu, a tak je veľmi prenosný, komplikuje to len veľkosť 16-palcového displeja. Ten má mimochodom výbornú 500-nitovú svietivosť, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu a rozlíšenie 3K. Farby sú tiež verné realite vďaka 100 % pokrytiu farebného gamutu DCI-P3 – je teda skvelý napríklad pre grafikov alebo fotografov.
Aj napriek tenkému a ľahkému telu umiestnil ASUS do tela uspokojivú 78 Wh batériu. V kombinácii s efektívnym procesorom poskytne skvelú výdrž. Avšak, čo je pre Windows notebooky nezvyčajné, aj napriek 16-palcovej obrazovke zariadenie nemá numerickú klávesnicu. Ide zrejme o rozhodnutie, ktoré uprednostňuje vizuálnu symetriu pred praktickosťou.
Klávesnica je jednou z tých slabších stránok, chýba tam istý „klik“ po úplnom stlačení. Klávesy pôsobia jemne gumovo – výhodou je ale, že sú tiché. Veľmi sa mi tiež páči biele prevedenie, ktoré ladí ku obrovskému a pohodlnému touchpadu. A keď vás omrzí, spomínaná obrazovka je aj dotyková.
V tele sa tiež už v základnej verzii nachádza 32 GB rýchlej LPDDR5x pamäte RAM a taktiež 1 TB SSD disk. To znie fajn, až kým si uvedomíte, že cenovka činí 2 299 eur. O sto eur viac vás vyjde konfigurácia s 2 TB SSD úložiskom.
ASUS s AMD alebo ASUS so Snapdragonom?
ASUS chce, aby ste za tento Copilot+ PC ready notebook zaplatili zhruba o 600 eur viac než za obdobný Copilot+ PC so Snapdragon čipom a obdobnými špecifikáciami. Otázkou teda ostáva, či má kombinácia AMD čipu a grafickej karty takúto hodnotu?
Ak sú pre vás dôležité kompatibilita s profesionálnymi aplikáciami a grafický výkon, odpoveď je rozhodne áno. Nezískate tu síce najväčšie výhody ARM čipov, ako napríklad extrémne nízka spotreba, ale ani tento x86 čip od AMD nie je „na zahodenie“. Vo výkonnostných benchmarkoch dokonca poráža Snapdragon X Elite až o 50 % a vďaka 4 nm výrobnému procesu je dostatočne, aj keď nie úchvatne šetrný na batériu.
ASUS Zenbook S 16 je tak štýlový a elegantný notebook, ktorý v sebe ukrýva prekvapujúci výkon. Efektívny hardvér „nezhltne“ celú batériu za pol hodiny a aj keď sa trochu prehrieva, vyvažuje to výhodami, ktoré plynú z termálne neefektívneho dizajnu – najmä nízkou hmotnosťou a tenkým telom.
Pridajme k tomu skvelú konektivitu – prítomné je ako HDMI, tak aj klasické USB aj čítačka SD kariet – a z tohto zariadenia sa stal jeden z najlepších Windows notebookov pre grafikov a fotografov na trhu. Ak patríte do tejto skupiny používateľov, vrelo vám ho odporúčam.