Vlastníte auto s pohonom všetkých kolies, a tak si myslíte, že vás sa zimné pneumatiky netýkajú? Nuž, presvedčte sa sami, ako si viedla štvorkolka na letných v porovnaní s dvojkolkou na zimných. 

Hoci by sme si mysleli, že zimné pneumatiky sú logickou voľbou, ešte stále je aj v našej krajine veľa ľudí presvedčených, že ak majú pohon všetkých štyroch kolies, prezúvanie na zimné kolesá sa ich netýka. To síce môže byť v niektorých (ojedinelých) prípadoch pravda, napríklad ak je auto obuté na celoročných pneumatikách, respektíve na terénnych pneumatikách označených ako M+S, teda Mud and Snow. No tu je ale potrebné poznať rozdiel medzi bežným SUV, respektíve autom s pohonom všetkých kolies a terénnym autom. A určite sa všetci zhodneme, že predsa len nájdeme určitý rozdiel medzi Land Roverom Defender, respektíve Mercedesom triedy G a povedzme Škodou Karoq 4×4.

Predný pohon, zadný pohon, alebo 4×4? Nie je štvorkolka ako štvorkolka

A presne to sa rozhodla otestovať aj redakcia Tyre Reviews. Ak ignorujeme skutočnosť, že vozidlá typu 4×4 majú len trakčnú výhodu oproti vozidlám s pohonom dvoch kolies a vezmeme do úvahy, že majú presne to isté riadenie a brzdy ako tie isté modely s pohonom len dvoch kolies, majú štvorkolky skutočne až takú výhodu, že dokážu aj s letným obutím na snehu poraziť ich náprotivky s predným pohonom, ktoré sú obuté na zimných pneumatikách?

Pneumatiky, ktoré boli použité v tomto teste, sú Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 v prípade letných pneumatík pre BMW X1 s pohonom všetkých kolies a Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 v prípade zimných pneumatík pre BMW X1 s pohonom prednej nápravy. Okrem týchto rozdielov sú oba modely totožné. Obe autá majú dokonca aj rovnaké disky, sú nafúkané na rovnaký tlak a majú rovnaké indexy rýchlosti a zaťaženia. Všetky testy boli uskutočnené v severnom Fínsku v arktickom testovacom zariadení spoločnosti Goodyears.

Tu je video, ktoré ukáže viac ako tisíc slov. 🙂

Ak patríte medzi tých motoristov, ktorí si všetko nechávajú na poslednú chvíľu a ešte stále nemáte zimné pneumatiky, tu sú výsledky testov nemeckého ADAC.

https://www.startstop.sk/doprava-nehody/19155/najlepsie-zimne-pneumatiky/

Viete, ako to vlastne je so slovenskou zákonnou povinnosťou prezuť na zimné pneumatiky?

Máte už prezuté na zimné gumy? Ak nechcete pokutu, mali by ste tak rýchlo spraviť

Zdroje: YouTube | startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!